بیل پارویی

صفر تا صد انواع بیل و بیلچه

بیل و بیلچه ابزاری برای کندن علف های هرز، حفاری و جابجایی موادی مانند خاک، برف، شن، ماسه و آسفالت است. بیل ها ابزار رایجی هستند که به طور چشمگیری در ساخت و ساز، باغبانی و کشاورزی کاربرد دارند. بیلچه نیز یکی از ابزار های باغبانی است که شبیه به بیل می‌باشد اما در اندازه های کوچک تری هستند و معمولا برای کارهای سبک تری مانند انتقال کود، کاشت گل و گیاه در خانه، باغ و باغچه هایی با مقیاس پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای بسیاری از ما این دو ابزار علیرغم تفاوت هایی که دارند همچنان فقط یک بیل هستند; در صورتی که زاویه دسته، اندازه، سایز، تنوع و ظاهر را نمی توان بی اهمیت رد کرد; چرا که ملاک های مهمی برای درک تفاوت میان انواع بیل و بیلچه است.در ادامه قصد داریم به بررسی صفر تا صد انواع بیل و بیلچه بپردازیم; پس با خندان تولز همراه باشید.

اجزاء تشکیل دهنده بیل و بیلچه

این ابزار از سه قسمت دسته، صفحه بیل و گلویی تشکیل شده است که جنس دسته آن می‌تواند چوبی و یا فلزی باشد; دسته ها به علت فشاری که متحمل می‌شوند ممکن است دارای عمر کوتاه تری نسبت به سایر اعضا داشته باشند، به همین خاطر عموما قابل تعویض هستند. همچنین صفحه بیل نیز از جنس فلز مرغوب است که دارای یک گلویی برای سوار کردن دسته می‌باشد.

بیل پارویی

بیل باغبانی نوک تیز

معمول ترین نوع بیل است که بیشترین استفاده را دارد. با توجه به تیغه تیزی که دارد برای کندن خاک های معمولی و یا حتی سفت و پر از سنگ مناسب هستند .آنها دو مزیت به همراه دارند:

نوک تیز آن باعث شده بیل راحت تر به خاک وارد شود
وجود دسته و صفحه بیل در یک راستا و عدم انحراف و زاویه میان آنها باعث سهولت کار می‌شود چرا که اگر زاویه ای وجود داشته باشد فرد مجبور است هنگام بیرون آوردن خاک بدن و زانوی خود را خم کند

خرید شیلنگ آبیاری با قیمت مناسب

بیل نوک گرد

این نوع برخلاف مدل قبلی بخاطر سری گردی که دارند فقط برای جابجایی خاک گزینه بسیار مناسبی هستند.

 

بیل زهکشی

این نوع بیل دارای تیغه باریک، نازک و نوک تیز است که از آن برای زهکشی، کوددهی و همچنین کندن خاک برای کاشت نهال و گیاه استفاده می‌شود.

بیل پارویی

همانطور که از نام پیداست سری بیل پارویی  به شکل پارو است. با توجه به نوک صاف آنها ، به هیچ وجه مناسب کندن زمین نیستند اما بهترین و کاربردی ترین وسیله برای جابجایی موادی مانند خاک، سنگ و برف روبی به حساب می‌روند.

بیل لبه

این مدل دارای ظاهری خاص و نیم هلالی شکل است که برای جدا کردن قسمت های مختلف زمین و کرت بندی بسیار مناسب هستند ; به طور کلی می‌توان گفت برای کندن و یا حمل خاک طراحی نشده و کاربردی ندارند.

بیل ترانشه

از لحاظ شکل ظاهری دارای تیغه تیز و لبه های کاملا تخت می‌باشد که برای حفاری گودال ها مناسب هستند. به این ترتیب کاربرد این ابزار عمدتا برای کندن کانال لوله های آبیاری ، کوددهی و حذف ریشه گیاهان خواهد بود.

بیل چاله کنی

به ظاهر آن نگاه کنید; دو بیل به طور موازی روبرو یکدیگر قرار گرفته اند که با پیچ، بست و یا لولا به هم متصل شده اند. این ابزار برای کندن چاله های عمیق ستونی ولی کم عرض کاربرد دارد.

بیل گلو بلند

بیل ها می توانند دارای دسته کوتاه و یا بلند باشند که متناسب با آن گلویی صفحه بیل نیز متغیر خواهد بود.

بیلچه و کنگ تاشو

این نوع بیل و کلنگ چند کاره، دارای کاربرد های مختلفی است:

استفاده به عنوان بیلچه برای کندن چاله، گودال و زیر و رو کردن خاک
به عنوان کلنگ برای حفاری زمین
استفاده از قطب نمای کوچک انتهای دسته آن برای جهت یابی
از لبه های دندانه شکل آن می‌توان به عنوان اره برای بریدن شاخه درختان و طناب های کنفی استفاده نمود
در کمپ های مسافرتی بسیار کاربرد دارند و می‌توانند بجای درب بازکن عمل کنند
امکان تا شوندگی، سهولت در حمل و قرار گیری در کوله یا خودرو با کمترین فضای اشغالی

مشاهده انواع سطل زباله چرخدار

بیلچه دستی

بیلچه ها می‌توانند در انواع مختلف نوک تیز، نوک گرد، زاویه دار و یا صاف باشند که برای کندن بوته ها، علف های هرز، کاشت گیاه در باغچه، گلدان و کندن خاک در محدوده کوچک مناسب هستند.