گونی قیرگونی

مواد تشکیل دهنده گونی

گیاه جوت در مناطق گرمسیری و زمینهای دیم رشد می کند و نیاز به کود،آفت کشی و آبیاری ندارد.رطوبت بین ۸۰ تا ۹۰ درصد باعث رشد این گیاه می شود. ارتفاع گیاه بین ۲ تا ۴ متر می باشد سالی یکبار و در هر هکتار معمولا ۲ تن نخ جوت برداشت می شود.گونی نیز متشکل از نخ جوت می باشد که در ایران بسیار کمیاب است .نخ جوت به ترتیب در کشورهایی چون هند ، بنگلادش و پاکستان به وفور یافت می شود.اما در ایران به دلیل شرایط آب و هوایی فقط در مناطقی محدودی وجود دارد.

تاریخچه پیدایش نخ جوت

در قدیم کشور بنگلادش، پاکستان خاوری نام داشت در سال ۱۹۷۱ در جنگ و درگیری های خونین به کمک هند از پاکستان جدا شد. بافندگان محلی بنگلادش با شناخت گیاه جوت و نخ آن جهت پارچه و لباسهای ضخیم برای قشر کم درآمد استفاده می نمودند و تا سال ۱۸۳۲ میلادی کاربرد بسیار کمی داشت.بعد از به کارگیری نخ جوت و ورود سرمایه گذاران کشورهایی چون روسیه ، هند و غربی ها در صنایع مختلفی چون خودروسازی، کاغذ ، صنایع عایق کاری(گونی قیرگونی)، کفش، هواپیما، ساخت بدنه کامپیوتر، الکترونیک، صنایع دریایی و ورزشی ، کیف، پارچه، گلیم، فرش،ریسمان، زغال، کیسه طلایی و … به کار گرفته شد.

نخ جوت در بنگلادش با توجه به نیروی کاری قوی و ارزان باعث سرمایه گذاری خوبی و تولیدات موارد مختلف از جمله تولید گونی قیرگونی (چتایی) گردید.

استفاده از نخ جوت در صنایع مختلف باعث صادرات این محصول به کشورهایی چون ایران،عربستان ،چین ، ایالات متحده آمریکا و ۵۰ کشور دیگر شد. خوشحالی کشاورزان و رشد اقتصادی کشور بنگلادش از موارد بکار گیری این گیاه در صنایع مختلف بود که از آن به الیاف طلایی یاد می شود.اکنون افراد مشغول به کار در این صنعت بیش از ۴۰۰ هزار نفر می باشند.

کیسه های گونی کنفی به دلیل گیاهی بودن و بازیافت سریع آن نسبت به کیسه های پلاستیکی جایگزین بسیار مناسبی می باشد.

گونی قیرگونی
گونی قیرگونی

نخ جوت در ایران

به کار گیری نخ جوت در ایران بیشتر در صنایع فرش ، گلیم ،ریسمان و در واردات گونی قیرگونی (چتایی) از بنگلادش ،هند و پاکستان کاربرد فراوانی دارد.کیفیت بهتر گونی بنگال نسبت به نوع هندی و پاکستانی بدلیل رشد و کیفیت بالاتر گیاه جوت و آب وهوای منطقه بنگلادش است.گونی نوع بنگال بسیار محکم و با دوام تر از موارد مشابه می باشد.

دلیل استفاده از چتایی جهت قیرگونی

قیر پس از ذوب شدن دمای بسیار بالایی دارد ،قیر مذاب میتواند تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد حرارت داشته باشد.گونی کنفی یا چتایی به دلیل دوام بالا در مقابل حرارت قیر ،مناسب ترین لایه محسوب می‌شود که از قدیم تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد.البته گونی بدلیل گیاهی بودن آن سرعت بازیافت بسیار بالایی دارد.اگر در معرض نور مستقیم خورشید به مدت طولاقی قرار بگیرد پوسیده و تجزیه خواهد شد.

پس جهت ماندگاری قیرگونی پشت بام،چتایی باید زیر قیر مخفی باشد ،روی گونی در لایه آخر معمولاً از دو قشر قیر ۸۵/۲۵ یا مخلوط استفاده شود.

انواع چتایی و بسته بندی

سه نوع گونی قیرگونی (چتایی) در کشور موجود است که جهت اجرای قیرگونی مورد استفاده قرار می گیرند .بسته بندی ها بر اساس عدل می باشد عدل های گونی می توانند ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یاردی باشند و با تسمه های آهنی محکم به هم چفت شده اند .هر عدل معمولا از طاقه های میانگین ۱۰۰ یاردی تشکیل شده اند.

طاقه های ۶۶ یاردی تا ۱۲۱ یاردی در عدل چتایی بنگال دیده می شوند.

اطلاعات روی عدل گونی

تمامی اطلاعات از جمله طول به یارد،حجم ،وزن ، قطر نخ های جوت ، تار و پودها و کشور سازنده روی هر عدل چتایی درج شده است. ،طول طاقه به یارد در انتها یا ابتدای طاقه های گونی قیرگونی درج شده است که جمع متراژ طاقه ها برابر با یک عدل می باشد.

گونی درجه یک:

گونی درجه یک، بافتی چسبیده یا به اصطلاح چشم های بسته ای دارند و جهت قیرگونی مورد استفاده قرار می گیرد .این نوع گونی وزن بیشتر و قیمت بالاتری نسبت به نوع ۲ و ۳ دارد.عدل ۱۰۰۰ یاردی و عرض این نوع گونی ۱۱۷ سانتی متر است

گونی درجه دو:

گونی درجه دو بافتی متوسط و اندازه دارد و بهترین نوع گونی برای قیرگونی محسوب می شود.این نوع گونی بدلیل اینکه قیر خور مناسبی دارد (قیر از روی گونی به لایه زیر عبور می کند) ماندگاری قیرگونی را افزایش می دهد.عرض این نوع چتایی ۱۱۷ سانتی متر و قیمت آن نسبت به درجه یک پایینتر است.

گونی درجه سه:

این نوع گونی بافتی بسیار باز دارد وزن و قیمت آن نسبت به گونی یک و دو کمتر است. عرض این نوع گونی ۱ متر و عدل های این نوع گونی ۲۰۰۰ یاردی می باشند. که نسبت به گونی دو و یک ارزانتر به فروش می رسد.

خندان تولز فروشگاه اینترنتی در زمینه فروش گونی قیرگونی در خدمت شما عزیزان می باشد.

لیست قیمت گونی قیرگونی

قیمت گونی قیرگونی (hemp-sack-price-list) با توجه به نوع کیفیت و موادی که برای تولید آن استفاده می‌شود، محاسبه و ارائه می‌شود. قیرگونی ترکیبی از قیر و گونی است که برای عایق‌سازی مکان‌های مختلفی نظیر سرویس بهداشتی، ساختمان، آشپزخانه، پشت بام و مواردی از این قبیل استفاده و کاربرد دارد.

برای استفاده از قیرگونی شرایط خاصی لازم است که باید در این خصوص نهایت دقت صورت گیرد. ما در سایت قیر برتر لیستی از قیمت‌های قیرگونی را برایتان به طور کامل شرح دادیم که می‌توانید برای اطلاع از قیمت دقیق و با جزئیات به آن مراجعه کنید. در ادامه این مطلب قرار است انواع قیمت گونی قیرگونی را به صورت تک به تک برایتان توضیح دهیم پس تا آخر با ما همراه باشید.

گونی قیرگونی
گونی قیرگونی

قیمت گونی کنفی سنگری

اولین مورد از لیست این مطلب ما متعلق به گونی کنفی سنگری است. گونی کنفی و چتایی برای ایزوگام بسیار زیاد به کار می‌روند که در ادامه به قیمت گونی قیرگونی و تک به تک هر کدام را برایتان توضیح خواهیم داد. اگر بخواهیم از تاریخچه گونی کنفی برایتان بگوییم، این نوع گونی از گذشته‌های دور و دراز کاربرد دارد. کیفیت گونی‌های کنفی بسیار متنوع است. همچنین گونی کنفی برای قیرگونی بسیار رواج و کاربرد دارد.

اما باید این سوی ماجرا را نیز در  نظر گرفت چراکه با افزایش کارخانه‌های مختلف قیرگونی و گونی بافی و صنایع پتروشیمی استفاده از گونی کنفی بسیار کمتر شده است. قیمت گونی کنفی و قیمت گونی قیرگونی بسته به نوسانات بازار متفاوت است ولی می‌توانید به لیستی که در بالا قرار دادیم مراجعه کنید. البته لازم به ذکر است که به دلیل کیفیت‌های متنوع آن و نوع مختلف پارچه‌ها قیمت نیز تغییر پیدا می‌کند. علاوه بر این، گونی‌های کنفی از کشورهایی نظیر هند، چین و بنگلادش وارد کشورمان شده و به فروش می‌رسند.

خندان تولز فروشنده گونی قیرگونی در تهران.

قیمت گونی چتایی بنگال

با اینکه در عصر حاضر استفاده از ایزوگام بسیار رواج و کاربرد زیادی دارد اما هنوز که هنوز است از گونی چتایی و گونی کنفی نیز استفاده می‌شود. نوع دیگری از گونی‌ها برای عایق کاری گونی چتایی بنگال است. به طور کلی گونی‌ها دارای سه درجه مختلف هستند که باید قبل از خرید به طور کامل با آن‌ها آشنایی داشته باشید. گونی درجه یک معمولا با ۴۵*۱۱ و ۴۰*۱۰ شناخته می‌شود. گونی درجه دو را با نام دیگر ۴۵*۹ نیز می‌شناسند و معمولا در بسته بندی پنبه و برای تزئین مورد استفاده واقع می‌شود.

نوع سوم آن نیز ۴۰*۷ است که به طور مفصل آن را توضیح خواهیم داد. هر چقدر بافت گونی چتایی بنگال ریزتر و کوچک‌تر باشد بالطبع قیمت گونی چتایی نیز بالاتر و زیادتر خواهد بود. از طرف دیگر، برعکس مورد قبلی هر چقدر بافت گونی درشت‌تر و بزرگتر باشد قیمت آن نیز کاهش خواهد یافت. لازم است بدانید که به دلیل اینکه این نوع گونی وارداتی است به شدت تحت تاثیر نوسانات بازار و تعرفه موجود در گمرک قرار گرفته است و ممکن است قیمت آن مداوم تغییر کند. با این حال برای اطلاع از قیمت می‌توانید به جدولی که در ابتدای این مقاله برایتان گذاشتیم مراجعه کنید.در ادامه این مطلب به قیمت گونی قیرگونی به طور مستقیم اشاره خواهیم کرد.

قیمت گونی چتایی ۴۰*۷

گونی چتایی ۴۰*۷ از نوع گونی‌هایی است که در قسمت درجه سوم قرار می‌گیرد و تراکم بافت ان به نسبت پایین‌تر است. از این گونی بیشتر برای عایق سازی جاهای مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. گونی چتایی نوعی پارچه است که موادی که برای تهیه آن استفاده می‌شود قابل بازیافت است البته این پارچه به صورت ضخیم بوده و از محصولات پرفروش در بازار است. از مواد سازنده گونی چتایی به کنف هندی و جوت می‌توان اشاره کرد.

گونی چتایی مرغوب و باکیفیت قیرگونی را دارای بافتی کوچک و ریز است که مقاوم و استحکام لازم در برابر کشیدگی را داراست. برای اندازه‌گیری گونی چتایی از یارد استفاده می‌کنند و هر یارد معادل ۹۲ سانتی متر طول دارد. کاربرد گونی چتایی برای موارد مختلفی همچون راه و شهرسازی، کشاورزی، صنایع، تزئینات و ساختمان سازی است. جهت دریافت به روزترین و دقیق‌ترین “قیمت گونی قیرگونی” می‌توانید با شماره تماسی که در سایت ذکر شده است تماس حاصل نمایید.

برای خرید گونی قیرگونی با کارشناسان خندان تولز تماس بگیرید.