سیم آرماتوربندی

سیم آرماتوربندی چیست (مفتول آرماتور بندی) چیست ؟

سیم آرماتوربندی که با استفاده از فولاد تولید می‌شود، یکی از مصالح اصلی در پی‌ریزی و ساخت ساختمان است که به صنعت‌گر اجازه می‌دهد تا بتن را به شکل‌های مختلفی درآورد.

سیم آرماتوربندی
سیم آرماتوربندی

این محصول بخش زیادی از نیروی کششی واردشده بر بتن را جذب می‌کند و با این کار استحکام و تحمل بتن را افزایش می‌دهد؛ همچنین میزان مقاومت سازه‌های زیرین ساختمان درمقابل آتش‌سوزی به‌دلیل داشتن سیم آرماتوربندی بالاتر از سازه‌های بالایی است. فولاد به‌کاررفته در این محصول از نوع ضدزنگ است که به‌راحتی زنگ نمی‌زند و برای مکان‌هایی‌که آب‌وهوای مرطوب و شرجی دارند، بسیار مناسب است. از این محصول می‌توان در بسته‌بندی کردن جعبه یا پلاستیک نیز استفاده کرد. قیمت سیم آرماتوربندی نوسانات زیادی دارد و عوامل مختلفی هم روی آن تاثیر می‌گذارند. این عوامل شامل هیجانات بازار داخلی، نرخ تورم، سایز و اندازه خرید هستند.

مفتول سیاه چیست ؟

مفتول سیاه (black annealed wire) نوعی سیم فلزی است که از فولاد گالوانیزه نشده تولید می‌شود. همان‌طور که به مفتول گالوانیزه به سبب رنگ سفید و درخشش آن مفتول سفید گفته می‌شود، به این نوع سیم مفتول سیاه گفته می‌شود. قیمت مفتول سیاه به انواع این محصول بستگی دارد که برای خرید باید آن‌ها را در نظر گرفت.

سیم ۱.۵، سیم ۲.۵، سیم آرماتوربندی فابریک (بستن آرماتور)، سیم قالب بندی یا نجاری (بستن قالب) از انواع مفتول سیاه است که به آن مفتول پخته شده یا آنیل شده نیز گفته می‌شود.

این محصول به دو صورت کلاف و شاخه در بازار موجود است و نوع کلاف آن به سه دسته تقسیم می‌شود. در ادامه این مطلب بیش‌تر در خصوص انواع سیم آرماتوربندی بدانید و با قیمت های این نوع مفتول آشنا شوید ، جهت استعلام قیمت و خرید سیم آرماتوربندی می توانید با کارشناسان فروش خندان تولز تماس حاصل نمایید .

برای تولید مفتول سیاه به روش آنیل، میلگردهای کلاف ساده سایز ۵.۵ تا ۸ میلی‌متر توسط دستگاه کشش مفتول به صورت مفتول‌هایی با ضخامت ۱.۲ تا ۶ میلی‌متر در می‌آیند. سپس در کوره در حرارت ۸۰۰ تا ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد و شرایط خلا پخته می‌شوند.

پس از آن فرآیند سرد شدن به آهستگی باید صورت گیرد. در این فرآیند، گرچه مفتول سیاه ماهیت شیمیایی خود را حفظ کرده اما از نظر خواص مکانیکی تغییر یافته و حالا بسیار انعطاف پذیر‌تر و نرم‌تر از قبل است که این ویژگی سبب کاربرد آن در صنایع بسیاری می‌شود.

کاربرد سیم مفتول سیاه آرماتوربندی چیست ؟

درجهان امروز، سیم آرماتور به صورت یک صنعت اصلی معرفی می شود و استفاده از مفتول آرماتوربندی ، سیم آرماتوربندی ، مفتول سیاه و یا سیم مفتول روز به روز در صنایع بیشتر می شود. علت اصلی این است که فرآورده ها و محصولاتی نظیر سیم آرماتوربندی در تمام صنایع از جملع صنایع خودرو، کشتی سازی، ساخت و ساز و بازیافت مورد استفاده قرار می گیرند که این امر چگونگی و کارایی مفتول سیاه ، سیم سیاه و یا سیم آرماتوربندی را نشان می دهد.
از سیم آرماتور در ساخت انواع قفسه ، توری، میخ، پرچ، سیم خاردار، پانل، مش، الکترود، پیچ و همچنین صنعت ساخت وساز ( آماتور بندی، قالب بندی، بسته بندی ) وصدها محصول دیگر استفاده می شود.
امروزه در ساختمان سازی مصالح با کارایی بالاتری به وجود آمده، ولی به دلیل گران بودن این مصالح نوین هنوز جایگزینی بهتر از دو عنصر فولاد و بتن در عمل وجود ندارد. ترکیب فولاد و بتن با یکدیگر اعضای ساختمانی مرکبی به نام اعضای بتن آرمه (بتن مسلح شده با فولاد) را پدید آورده است. که علاوه بر  مقاومت به نسبت مصالح دیگر و مصالح نوین قیمت بسیار مناسبی را دارد، برای اینکه یک سازه بتن آرمه به بهترین عملکرد خود برسد از سیم آرماتوربندی در ساختار آن استفاده می شود.