راهنمایی خرید تراز لیزری را در این مقاله بررسی می کنیم امروزه برای کنترل دقیق هم راستایی و همچنین هم تراز بودن در هنگام کار از ترازهای لیزری استفاده می شود. این دستگاه‌ها از پرتو لیزر برای هدایت و راهنمایی کاربر بهره برده و در صورت بالا بودن کیفیت ساخت، دقت آنها از هر ابزار متداول و سنتی دیگری که به کار می رود، بیشتر خواهد بود. با استفاده از تراز لیزری، بدون نیاز به نخ یا سیم و تنها با نور لیزر می توان بسیار دقیق­‌تر و با کیفیت­‌تر کار تراز کردن را انجام داد. خط تراز با استفاده از لیزری با نور قرمز و امتداد نشان لیزری در راستای قائم و افقی و یا هم‌زمان (افقی و عمودی) وضعیت تراز را انجام می‌دهد.

چطور بهترین تراز لیزری را انتخاب کنیم؟

 

همه‌ی ترازهای لیزری یکسان نیستند. قبل از آن که چیزی بخرید که بتواند به عنوان یک ابزار تراز کردن بسیار مؤثر برای شما عمل کند، با این فرض که بتوانید چیزی را پیدا کنید که برای کارتان مدنظر داشتید ، یعنی در هنگام انتخاب یک تراز لیزری، عوامل بسیاری هست که باید بررسی کنید.

آیا نیاز به الگوی افقی، عمودی یا درجه بندی دارید؟ پروژه‌ی شما داخلی یا خارجی است؟

برای این که مطمئن شوید که ابزار مناسبی انتخاب می‌کنید، باید کاملاً ماهیت پروژه‌ی خود را درک کنید، زیرا حتی عالی‌ترین ترازهای لیزری هم متناسب با عملکردهای خاصی طراحی شده‌اند، نه برای تمامی کارها.
وقتی دارید به دنبال این وسیله می‌گردید، متناسب با نیازهای پروژه‌ی خود، ویژگی‌های فیزیکی ابزارهای مختلف را با هم مقایسه کنید و درنهایت، بهترین تصمیم را بگیرید.ترازهای لیزری دارای انواع مختلفی چون تراز لیزری خودتراز و تراز لیزری با تنظیم دستی هستند که نوع خود تراز آنها بسیار رایج است.

تراز لیزری خودتراز

 

نحوه کار این ترازها به گونه‌ای است که تراز در محل ثابتی قرار داده، سپس دستگاه به صورت خودکار تراز شده و نور لیزر را بر روی سطح کار پرتاب می‌نماید. اینگونه ترازها دارای محدودیت زاویه‌ی خود ترازی هستند و باید بر روی سطحی قرار داده شوند که تا حد ممکن تراز باشند. در اغلب این نوع دستگاه‌ها اگر سطح مورد نظر بیش از ۵ درجه اختلاف سطح داشته باشد نور تراز شروع به چشمک زدن می‌نماید تا اینکه کاربر آن را بر روی سطح صاف تری قرار دهد.

تراز لیزری دستی

در نوع تنظیم دستی این محصول ،کاربر با کمک تراز‌های حبابی که بر روی دستگاه قرار دارند اقدام به تراز کردن تراز لیزری بر روی سطح می‌نماید. استفاده از این ترازها بسیار وقت‌گیر بوده و با کمترین ضربه از حالت تراز بودن خارج می‌شوند. درصد اشتباه با استفاده از ترازهای دستی بسیار بالا بوده و برای کارهای طولانی مدت مناسب نمی‌باشد. از این نوع تراز می‌توان در مواقعی که نیاز به یک خط صاف برای بازرسی یا نصب دکوراسیون می‌باشد، مورد استفاده قرار گیرد که با توجه به ابعاد کوچک آن نسبتا ایده‌آل به نظر می‌رسد.

انواع تراز لیزری خودتراز

تراز لیزری با تنظیم دستی

لیزرهای نقطه‌ای

پایه‌ای‌ترین نوع تراز لیزری، تراز لیزری نقطه ثابت یا تراز لیزری نقطه‌ای نامیده می‌شود که معمولاً برای انجام ساخت و سازهای کم و خیلی ساده‌ی اطراف خانه استفاده می‌شود. این نوع تراز لیزری وقتی کاملاً متصل باشد، یک نقطه‌ی نورانی روی سطح می‌اندازد که می‌تواند با جا به جایی سر ابزار، حرکت کند و جا به جا شود.

تراز لیزری خطی

اگر پروژه‌ی شما نیاز به هم ترازی هر دو سطح افقی و عمودی داشته باشد، باید تراز لیزری خطی خریداری کنید، که روی یک سطح یا سه پایه ثابت می‌شود تا خطوط متقاطع عمودی و افقی را طراحی کنید.
این ابزار متحرک نیست و باید آن را به صورت دستی از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر جا به جا کرد.
پیشرفت تکنولوژی باعث شده که ترازهای لیزری خطی آسان‌تر تنظیم شوند و ارزان‌تر باشند، اما با این حال، همچنان نسبت به لیزرهای نقطه‌ای ثابت، گران‌ترند و دوام بیش‌تری دارند.

ترازهای لیزری چرخشی

درنهایت، تراز لیزری چرخشی برای پروژه‌های پیچیده‌ی مربوط به مکان‌های بزرگ پیشنهاد می‌شود که نیاز به اندازه گیری‌های دقیق در فواصل خاص دارد. باید تراز لیزری را روی یک سه پایه‌ی مناسب تنظیم کرد. تراز لیزری چرخشی یک موتور چرخشی دارد که خطوط نور را اطراف کل آن ناحیه می‌چرخاند.

اجزای و امکانات تراز لیزری

ترازهای لیزری بسته به نوع و دسته بندی دارای اجزا گوناگونی هستند که ما به مهم‌ترین آنها می‌پردازیم:

در هنگام خرید تراز لیزری باید توجه داشته باشید که امکانات یک دستگاه ، طول پرتاب نور  ، لوازم همراه و.. به تنهایی ملاک انتخاب یک دستگاه خوب نیستند. زیرا اغلب این نوع دستگاه‌ها به ظربه حساس هستند. در هنگام خرید از کیفیت و خدمات پس از فروش شرکت عرضه کننده محصول اطمینان لازم را حاصل نمایید.