الکترود جوشکاری

الکترود جوشکاری

الکترود جوشکاری یک قطعه از جنس فلز بوده که در زمینه جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه در دو مدل مصرفی و غیر مصرفی در دسترس بوده و براساس نوع روکش، جنس و نحوه ساخت در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. این الکترودها با برخورداری از پوشش فلاکس و با عبور جریان برق با آمپر بالا، ذوب شده و زمینه را برای اتصال قطعات فلزی فراهم می کنند. در ادامه به معرفی و بررسی بیشتر این الکترودها خواهیم پرداخت.

معرفی الکترود جوشکاری

این الکترودها به صورت یک سیم فلزی دارای روکش ساخته می شوند و مواد مورد استفاده در ساخت آنها مشابه با فلزی است که مورد جوشکاری قرار می گیرد. الکترودهای جوشکاری در دو نوع مصرفی و غیر مصرفی عرضه می شوند. نوع مصرفی این الکترودها همان طور که از اسم آنها پیداست در طی فرایند جوشکاری با جوش ذوب شده و مصرف می شوند و از آنها در جوشکاری قوس فلزی سپر استفاده می شود. در طرف مقابل الکترودهای غیر مصرفی در طی جوشکاری ذوب نشده و مصرف نمی شوند. این الکترودها در فرایند جوشکاری گاز بی اثر مورد استفاده قرار می گیرند و هیچ گاه به بخشی از جوش تبدیل نمی گردند. در ادامه به معرفی ویژگی های این دو نوع الکترود خواهیم پرداخت.

الکترود جوشکاری (۱)

ویژگی الکترودهای مصرفی و غیر مصرفی

الکترودهای مصرفی در جوشکاری MIG مورد استفاده قرار می گیرند و از نقطه ذوب پایینی برخوردار هستند. در ساخت الکترود جوشکاری مصرفی از فولاد نیکل و فولاد نرم استفاده شده است و نیاز است که در دوره های زمانی متناوب تعویض گردد. نحوه استفاده و نگهداری از الکترودهای مصرفی ساده و آسان بوده ولی کاربرد زیادی در صنایع مختلف ندارند.

الکترود های غیرمصرفی که با عنوان الکترودهای مقاوم نیز شناخته می شوند در جوشکاری TIG مورد استفاده قرار می گیرند. با آنکه این الکترودها در طول عملیات جوشکاری تمام نمی شوند ولی تحت فرایند تبخیر و اکسیده شدن از طول آن ها مقداری کاسته می شود. این الکترودها از نقطه ذوب بالایی برخوردارند و در ساخت آنها از تنگستن، گرافیت و کربن پوشیده با مس استفاده شده است. با این تفاصیر این الکترودها قادر به پر کردن شکاف جوشکاری نیستند.

الکترود جوشکاری

روکش الکترود جوشکاری

الکترودهای جوشکاری با توجه به شرایط کاری و ویژگی های مورد نیاز در فرایند جوش مورد استفاده قرار می گیرند و در ساخت آنها از روکش های مختلفی استفاده می شود. این الکترودها از نظر نوع روکش ها از تنوع بالایی برخوردار بوده که از متریال بکار رفته در ساخت این روکش ها می توان به کربنات‌های فلزی، فلوراید کلسیم، سلولوز، سیلیکات‌های معدنی، پودر آهن، دی‌اکسید تیتانیوم، آلیاژ فلزاتی چون نیکل و کروم، اکسید آهن و غیره اشاره کرد.

الکترود جوشکاری (۲)

مدل های مختلف الکترود جوشکاری

این الکترودها در مدل های مختلفی چون الکترود ۶۰۱۰، الکترود ۶۰۱۳ و الکترود ۷۰۱۸ به بازار عرضه می شوند که هر کدام از آنها از مشخصات و قابلیت های متفاوتی برخوردار هستند. در این بخش به بررسی ویژگی های این الکترودها خواهیم پرداخت که به صورت زیر است:

الکترود جوشکاری ۶۰۱۰

این نوع الکترود فقط با جریان مستقیم برق (DC) قابل استفاده بوده و از نفوذ بالایی در قطعه کار برخوردار است. همچنین از الکترود ۶۰۱۰ می توان برای عبور جوش ریشه بر روی لوله استفاده کرد. از آن جایی که قوس ایجاد شده توسط این الکترودها بسیار تنگ بوده، کار با آنها مخصوصاً برای افراد مبتدی می تواند دشوار باشد. روکش یا پوشش بیرونی الکترود ۶۰۱۰ از نوع سلولوزی بوده و از قوس نیرومند، نفوذپذیر و اسپری مانندی برخوردار هستند. از کاربردهای این الکترودها می توان به استفاده از آنها در زمینه های کاری مختلفی چون ریخته گری های فولادی، ساخت و ساز، برج های آب، مخازن و لوله های تحت فشار، جوشکاری لوله های مورد استفاده در مخازن ذخیره سازی فولاد و غیره اشاره کرد.

آشنایی با مشخصات و انواع سیم جوش

 

الکترود جوشکاری ۷۰۱۸

این نوع الکترودها که با عنوان الکترود کم هیدروژن نیز شناخته می شوند از پوشش با رطوبت کم برخوردارند که سبب کاهش نفوذ هیدروژن به داخل جوش می شود. همچنین جوش های حاصل از این الکترودها با نفوذ متوسطی که دارند از کیفیت قابل قبول و مقاومت بالا در برابر ترک برخوردار هستند. در پوشش این الکترودها از پودر آهن استفاده شده است و قبل از استفاده می بایست به حالت خشک باشند.

الکترود جوشکاری ۶۰۱۳

این نوع الکترود اغلب در ورق های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد و بهترین گزینه برای ترمیم این ورق ها و مواد نازک به شمار می رود. الکترود ۶۰۱۳ از فولاد ملایم ساخته شده و در روکش یا پوشش بیرونی این نوع الکترودها از پتاسیم استفاده شده است که از تیتانیای بالایی برخوردار است. مینیمم مقاومت کششی این الکترودها در محدوده ۶۰۰۰۰ پی سی آی بوده و قادر به ایجاد قوس نرم تری هستند. کار با این الکترودها بسیار آسان بوده و تحت جریان های متناوب و مستقیم قابل استفاده هستند. از جمله کاربردهای این الکترودها می توان به استفاده از آنها در زمینه های کاری مختلفی چون کار با ورق فلز، وسایل نقلیه، ساخت نورهای عمومی، کشتی سازی، تعمیرات و غیره اشاره کرد.

کاربرد چسب ۱۲۳ میتراپل

الکترود جوشکاری (۳)

خرید الکترود جوشکاری

قبل از خرید الکترودها لازم است به یک سری فاکتورها و مشخصات توجه شود که از جمله مهم ترین آنها می توان به نوع الکترود، مدل آن و نوع روکش مورد استفاده اشاره کرد. علاوه بر این موارد قبل از تهیه این الکترودها لازم است به نحوه استفاده آنها توجه شود، به عنوان مثال برخی الکترودها مانند الکترود ۶۰۱۰ فقط با جریان مستقیم برق کار می کنند که قبل از خرید باید به این فاکتور توجه شود.

فاکتور دیگر در این زمینه توجه به برند سازنده الکترود بوده و چنانچه به دنبال تهیه یک محصول با کیفیت هستید بهتر است یک برند معتبر و نام آشنا را انتخاب کنید. همچنین الکترود جوشکاری باید متناسب با شرایط کاری انتخاب شود و از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشند. با این تواصیف پیشنهاد ما به شما خرید از فروشگاه اینترنتی خندان تولز است که تضمین دهنده بالاترین کیفیت برای انواع تجهیزات جوشکاری از جمله الکترود است.

قیمت الکترود جوشکاری

عوامل و فاکتورهای مختلفی می تواند بر قیمت تمام شده این الکترودها تأثیرگذار باشد که از جمله آنها می توان به مدل الکترود، نوع روکش، زمینه کاری و برند سازنده آن اشاره کرد. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر قیمت این الکترودها فروشنده ها هستند که رنج قیمتی متفاوتی را برای محصولات خود در نظر می گیرند. لذا چنانچه به دنبال خرید الکترود مناسب کار جوشکاری هستید، فروشگاه اینترنتی خندان تولز با تضمین بالاترین کیفیت و مناسب ‌ترین قیمت، انواع الکترود جوشکاری را به شما ارائه می دهد. پس شما با ثبت سفارش در خندان تولز می توانید الکترود مورد نظر خود را به آسانی و با اطمینان خاطر بالا خریداری نمایید.

راویز چیست؟

سؤالات متداول

اهمیت روکش الکترود جوشکاری در انتخاب آن چیست؟

روکش الکترود باعث حذف آسان تر سرباره و ایجاد پوشش قوی در محل جوش می شود. بعلاوه این روکش سبب می شود سطح یکنواخت و صافی در نقطه جوش ایجاد شود. از طرف دیگر این روکش از فلز مورد نظر در مقابل صدمات محیطی محافظت می کند.

انواع الکترود جوشکاری بر اساس ضخامت روکش و جنس مفتول کدامند؟

این الکترودها از نظر ضخامت به چهار دسته نازک، متوسط، ضخیم و خیلی ضخیم تقسیم می شوند و از نقطه نظر جنس مفتول می توان مجدداً آنها را در چهار دسته الکترود نیکلی، آلومینیومی، کم کربن و ضد زنگ جای داد.

کدام برندها بهترین الکترود جوشکاری را تولید می کنند؟

اگر به دنبال تهیه یک الکترود با کیفیت و با دوام هستید برندهای معتبر و محبوبی چون میکا، آما، پارس و ایساب می توانند یک انتخاب مناسب و ایده آل برای شما باشند.