low-carbon-steel-wires-500x500

کاربرد سیم مفتول آرماتوربندی

سیم مفتول آرماتوربندی، نقش بسیار مؤثر و مهمی در فرایند ساخت و ساز دارد. اما با این‌ حال کاربرد این محصولات، تنها به ساختمان‌ سازی محدود نمی‌شود. سیم مفتول آرماتوربندی که به آن مفتول سیاه نیز گفته می‌شود، در حقیقت نوعی سیم فلزی است. این سیم با استفاده از مفتول گالوانیزه نشده و یا فولاد نرم ساخته می‌شود. در شرایط فعلی، یکی از مهم‌ترین موارد کاربرد سیم مفتول آرماتوربندی در ساختمان‌ سازی است.

در این مقاله قصد داریم به ارائه مطالبی در زمینه کاربرد سیم مفتول آرماتوربندی در ساختمان سازی بپردازیم. اما پیش‌ از ورود به بحث لازم است بدانید که سیم مفتول آرماتوربندی چیست.

سیم مفتول آرماتوربندی چیست؟

سیم آرماتوربندی در حقیقت نوعی مفتول آنیل شده‌ است. این سیم پخته‌ شده، تمامی خصوصیات شیمیایی خود را حفظ نموده اما برخی از خواص مکانیکی و یا فیزیکی آن دچار تحول شده و لذا مفتول به‌ دست‌ آمده، محصولی نرم است و انعطاف‌پذیری قابل‌ توجهی هم دارد. این مفتول، دارای رنگ سیاه بوده و لذا به آن مفتول سیاه و یا سیم سیاه نیز گفته می‌شود.

این مفتول‌ها در حال حاضر در قطرهای مختلف تولید شده و روانه بازار مصرف می‌گردند. از طرف دیگر ضخامت آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. این محصولات را می‌توانید بر اساس کاربری که مد نظرتان است در قطرها و ضخامت‌های ۲/۱ تا ۵ میلی‌ متر انتخاب و خریداری کنیند و در مصارف مورد نظر خود به کار برید.
شایان ذکر است آنچه عمدتا تحت عنوان سمی مفتول آرماتوربندی در بازار ایران مصرف می‌گردد، سیم مفتول سیاه با قطر 1.5 میلی‌متر است.
این سیم‌ها را می‌توان در انواع مختلفی دسته‌بندی کرد. لذا کاربردهای این محصولات در فرایند ساخت و ساز نیز با یکدیگر متفاوت است.

همان‌طور که پیش‌ از این نیز گفته شد در فرآیند تولید این مفتول سیاه، از فولاد استفاده می‌کنند. فولادی که گالوانیزه نشده‌ است. از طرف دیگر طی این فرایند از پوشش‌هایی برای مفتول مورد نظر استفاده می‌کنند تا از طریق این پوشش‌ها، از خوردگی محصول تولید شده پیشگیری به عمل آید و از طرف دیگر تغییرات آب‌ و هوایی کیفیت محصول ایجاد شده را تغییر ندهد.


انواع سیم مفتول آرماتوربندی

از نظر تکنیک و نحوه ساخت می‌توان مفتول‌های سیاه را به دو دسته از کلی تقسیم‌بندی کرد. طبق این دسته بندی، سیم‌های مفتولی، شامل مفتول‌های فابریک و تسمه‌ای خواهند بود.
در مواقعی که قصد داشته باشند سیم مفتول آرماتوربندی فابریک را طراحی و تولید نمایند، مفتول را تحت کشش قرار می‌دهند. در این فرایند از دستگاه‌ها و تجهیزاتی استفاده می‌کنند تا به کشش سیم مفتول کمک کند. در ساخت این محصولات از میلگرد هایی با ضخامت 5 میلی‌متر یا 6 میلی‌متر استفاده می‌نمایند.

پس‌ از این‌ که مفتول مورد نظر را تحت کشش قرار دادند، میل‌گرد‌هایی با ضخامت ۴٫۵ میلی‌ متر به وجود خواهند آمد. این عملیات را تا زمانی ادامه می‌دهند که مفتول مورد نظر به سیم مفتول فابریک ۱٫۵ میلی‌متر تبدیل شود. بنابراین کشش کاری این محصولات طی ۳ مرحله انجام خواهد شد.
اما در مواقعی که قصد داشته باشند سیم مفتول آرماتوربندی از نوع تسمه‌ای را به وجود آورند، از ضایعات و ورق‌های آهنی و فلزی استفاده می‌کنند. برای تولید این محصولات، روش‌هایی از قبیل نورد و یا کشش را به کار می‌گیرند. مفتول‌های آرماتوربندی که به‌ صورت تسمه‌ای تولید می‌شوند، نسبت‌ به نوع فابریک این محصولات، استحکام بسیار کمتری داشته و مقاومت آن‌ها نیز پایین‌تر است.
در حال‌ حاضر سیم آرماتوربندی در سایزهای متفاوتی ساخته می‌شود. در حقیقت ضخامت این محصولات، سایز آن‌ها را تعیین و مشخص می‌سازد. مفتول‌های سیاهی که در ضخامت ۱٫۵ میلی‌ متری طراحی و تولید شده و روانه بازار مصرف می­گردند، کاربرد و مصارف بالاتری نسبت به بقیه سایزهای این محصولات به ویژه در فرایند ساخت و ساز دارند. این مفتول‌ها در حالت معمول در کلاف‌های ۳۰ کیلوگرمی بسته‌بندی می‌شوند و برای آرماتوربندی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالت کلی سیم‌های با ضخامت ۲٫۵ میلی‌ متری نیز در قالب بندی به کار گرفته می‌شوند و به آنها سیم قالب‌بندی یا نجاری می‌گویند.

این ترکیب، ترکیبی بسیار پایدار، مقاوم و قابل توجه خواهد بود. در حالت معمول برای این‌ که بتوانند بهترین عملکرد را برای سازه‌های بتن‌ آرمه فراهم نمایند، از سیم آرماتوربندی در ساختار این سازه­ها، استفاده می‌کنند و از این طریق با استفاده از مفتول سیاه، در شبکه آرماتوربندی، آرماتورها را بسته و سپس آن‌ها را مهار می‌نمایند.

سیم مفتول سیاه دسته ایکاربرد سیم مفتول آرماتوربندی در ساختمان سازی

در حال حاضر از سیم مفتول، در بسیاری از صنایع استفاده می‌کنند و انواع مختلفی از قفسه‌ها، توری، میخ پرچ، سیم خاردار، پانل و… را تولید می‌نمایند. همچنین می‌توانند این محصولات را در صنعت ساخت‌ و ساز یعنی در فرایند آرماتوربندی، قالب بندی و یا بسته‌بندی و… مورد استفاده قرار دهند. 
در حال حاضر در فرایند ساخت و ساز از مصالح بسیار زیادی استفاده می‌شود. هر کدام از این مصالح، کیفیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارد. اما با این‌ وجود یکی از مهم‌ترین این عناصر، فولاد یا میلگرد و بتن هستند. ترکیب این مصالح با یکدیگر باعث می‌شود تا محصولی ویژه به نام بتن‌ آرمه که به آن بتن مسلح شده با فولاد نیز گفته می‌شود به وجود آید.

در حقیقت در چنین شرایطی، سیم مفتول می‌تواند در محل اتصال میان دو میل‌گرد، واقع شده و تابیده شود. تابیده شدن این سیم در محل اتصال میل‌گردها، باعث می‌شود تا پیوندی بسیار مستحکم و قوی میان میل‌گردها به وجود آید. بنابراین با کاربرد این محصول در این مواقع می‌توانند از جا به‌ جا شدن و یا فاصله گرفتن میل‌گردها از یکدیگر پیشگیری به عمل آورند.

به‌ ویژه در مواقعی که قرار است عملیات بتن‌ ریزی در ساختمان، در داخل ستون‌ها، پی و یا  فنداسیون و… آن انجام شود. وجود این مصالح ساختمانی باعث می‌شود تا استحکام بنای مورد نظر به‌ صورت کامل حفظ شده و ساختار یکپارچه آن مخدوش نشود.
یکی از نکاتی که باید در نظر بگیرید این است که سازه‌های بتنی که در آن‌ها از سیم مفتول آرماتوربندی استفاده نشده، از استحکام قابل قبولی برخوردار خواهند بود. از طرف دیگر چنین سازه‌هایی، این قدرت و امکان را دارند که در برابر بسیاری از فشارهای برآمده از محیط، از خود مقاومت قابل‌ توجهی نشان دهند. اما با این‌ حال چنین سازه‌هایی با ایراداتی نیز مواجه خواهند بود.

برای نمونه، این سازه‌‌ها از مقاومت‌های کششی مناسب برخوردار نخواهند بود. به‌ همین دلیل هم در فرایند ساخت بتن‌ها از سیم مفتول آرماتوربندی استفاده می‌کنند تا این نوع مقاومت را افزایش بیشتری بدهند.

مزایای کاربرد سیم مفتول آرماتوربندی در ساختمان سازی

در شرایط حاضر، استفاده از آرماتور یکی از روش‌های بسیار مناسب و مؤثر برای ایجاد و ساختن ساختمان‌ها و سازه‌هایی است که با سبک مدرن طراحی می‌شوند. به‌ همین دلیل هم بسیاری از ساختمان سازان و معماران برای انجام پروژه‌های خود در سبک مدرن از این محصولات استفاده می‌کنند.

در حالت معمول نصب آرماتور در یک سازه با استفاده از دو روش صورت می‌پذیرد. یکی از این روش‌ها، روش جوش دادن سرد است و روش دیگر از طریق بست‌های فلزی صورت می‌گیرد. با در نظر گرفتن این نکته که سایز میل‌گردی که قرار است در فرایند ساختمان‌ سازی مورد استفاده قرار بگیرد چقدر است، می‌توانید عملیات آرماتوربندی را به دو طریق انجام دهید.

این کار را می‌توانید از این طریق صورت دهید که تعدادی از میل‌گردهای ساده را بر روی‌ هم قرار داده و از آن‌ها در سقف یک سازه استفاده کنید. اما در صورتی‌ که میل‌گردها از ظاهری خمیده به‌ وجود آمده باشند می‌توانید از آن‌ها در ستون‌های فونداسیون سازه استفاده کنید.
در بیشتر موارد، اگر قصد داشته باشند که در فرایند ساخت‌ ساختمان‌های چند طبقه از سازه‌های بتنی استفاده نمایند، از میل‌گرد‌هایی استفاده می‌کنند که قطر آن‌ها ۱۳، ۱۶ و یا ۲۰ است.
با توجه به موارد گفته شده، کاربرد سیم مفتول آرماتوربندی در ساختمان‌ سازی مزایای بسیار زیادی را برای سازه‌ مورد نظر به وجود خواهد آورد. برای نمونه با به‌ کار گیری این محصولات، سازه‌های مورد نظر شما در برابر فشار آب، آتش‌ سوزی و… مقاوم خواهند بود.

با استفاده از این محصولات می‌توانید از به وجود آمدن انحراف در ساختمان پیشگیری به عمل آورید. از طرف دیگر سازه‌ای ایجاد خواهید کرد که از پایداری قابل‌ توجهی برخوردار است.

قیمت سیم مفتول آرماتوربندی


با توجه به کاربرد سیم مفتول آرماتوربندی در ساختمان سازی و دیگر صنایع و مصارف، در حال‌ حاضر عده زیادی از افراد به‌ دنبال خرید این محصولات هستند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که خریداران باید مد نظر قرار دهند، توجه به قیمت سیم مفتول آرماتوربندی است.

لازم به ذکر است که این محصولات توسط کارخانه‌ها و شرکت‌های تولید کننده مختلفی ساخته‌ شده و روانه بازار مصرف می‌گردند. محصولات ساخته‌ شده توسط هر کدام از برندها و شرکت‌ها، مشخصات و کیفیت‌های مختلفی داشته و لذا قیمت آن‌ها نیز با یکدیگر دارای اختلافاتی است.

از طرف دیگر شما می‌توانید با در نظر گرفتن کاربرد و مصارف ویژه خود، این محصولات را در سایزها و ابعاد و ضخامت‌های مختلفی انتخاب و خریداری کنید. سایزها و ابعاد و ضخامت‌های این محصولات، نقش بسیار مؤثری در قیمت نهایی آن‌ها خواهند داشت.

هر چه شما مفتول آرماتوربندی و مورد نظر خود را در ضخامت‌های بالاتر خریداری کنید، باید قیمت بالاتری هم برای آن پرداخت نمایید. همان‌طور که گفته شد این محصولات در ۲ گروه و نوع اصلی فابریک و تسمه‌ای دسته‌بندی می‌شوند و در بازار مصرف به فروش می‌رسند.

در حالت کلی، قیمت سیم مفتول آرماتوربندی فابریک بیشتر است. بنابراین اگر سیم مفتول آرماتوربندی را از نوع تسمه‌ای انتخاب و خریداری کنید، قیمت پایین‌تری را نسبت‌ به نوع فابریک این محصولات پرداخت خواهید کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *