چرا نایلون فونداسیون؟

نایلون فونداسیون چیست؟

پلاستیک فونداسیون همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد از جمله محصولات پلی‌اتیلنی پرکاربرد است که در صنعت ساختمان‌سازی به کار می‌رود. این نایلون با عناوین دیگری مانند نایلون شناژ و نایلون عریض ساختمانی یا نایلون پی نیز شناخته می‌شود که به‌وفور در ساخت‌وسازها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

چرا نایلون فونداسیون؟

این محصول به‌صورت نایلون مشکی رنگ دولایه با عرض ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متری در طاقه‌های ۱۲ تا ۱۶ کیلوگرمی در کشور خودمان ساخته و به بازار عرضه می‌شود. ابعاد گوناگون آن سبب شده است که در شناژهایی با ابعاد متفاوت، بتوان عرضی را انتخاب کرد که هم به لحاظ مصرف پلاستیک و هم کم‌شدن دورریز و هم به لحاظ سهولت در اجرا بهینه باشد. این بهینه بودن به علت قابلیت تغییر و سفارش سازی در متغیرهایی همچون ابعاد و ضخامت است.می‌توان بسته به نیاز و نوع مصرف نایلون فونداسیون را با ابعاد و اندازه دقیق سفارش داد؛ اگرچه استفاده از متریال درجه یک نسبت به سایرین اولویت دارد؛ اما نایلون شناژ قابلیت ساخت با متریال‌های درجه‌دو و سه را نیز دارد.

به‌طورکلی این نایلون در عملیات پی‌ریزی ساختمان استفاده می‌شود. از این نایلون برای پوشش فونداسیون و محافظت بیشتر از آن استفاده می‌شود  بدین معنی که ین نایلون عریض در زمان پی‌ریزی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیر  تا از قالب‌های فونداسیون با جلوگیری از نشت آب ملات به کف خاک فونداسیون محافظت کند.

چرا نایلون فونداسیون؟

استفاده از نایلون شناژ در مرحله بتن‌ریزی اهمیت بسیاری دارد. همان‌طور که می‌دانید متریال بتن برای ایجاد مقاومت حداکثری و شکل‌پذیری کافی به عنصر آب احتیاج دارد. زمانی که آب کمی به سیمان تزریق شود، فقط بخشی از آن دست‌نخورده باقی‌مانده و مقاومت بتن نهایی به‌شدت کاهش می‌یابد. تزریق آب بیش از حد نیز موجب روان‌شدن و شل شدن بطن خواهد شد. استفاده از عایق‌های پلاستیکی همچون نایلون فونداسیون کمک می‌کند تا آب تزریق شده به بتن به سایر اجزای قالب همچون آجرها نفوذ نکرده و از دست نرود. باید در نظر گرفته که این نایلون نقش عایق‌بندی درازمدت ندارند؛ همین‌قدر که بتوانند کیفیت خود را در روز‌های ابتدایی بعد از بتن‌ریزی فونداسیون حفظ کنند، کافی است؛ در بخش‌های قبلی هم اشاره کردیم که عرض‌های مختلف این محصول که به‌صورت نایلون مشکی دولا عرضه می‌شود باعث سهولت در استفاده از آن می‌گردد، زیرا می‌توان متناسب با ابعاد پی‌ریزی عرض بهینه را انتخاب کرد. استفاده از این نوع پلاستیک‌ها نسبت به سایر روش‌های عایق‌بندی ارزان‌تر است و با سرعت بیشتری اجرا شده و از هزینه کمتری برخوردار است.