توری مرغی

توری مرغی چیست؟

به توری های مفتولی شش ضلعی که نازک ترین ضخامت، و از نظر وزنی سبک ترین وزن در بین توری های دیگر موجود در بازار را دارند توری مرغی میگویند. توری مرغی ها با ضخامت های مختلف و با سایز چشمه متنوعی در بازار عرضه می شود. ضخامت این توری ها معمولاً بین ۲۰ تا ۲۵ میکرون و با سایز چشمه های بین ۱ و ۳.۴ اینچ بافته می شوند. جالب است بدانید که اولین استفاده از این محصول به جنگ جهانی دوم در دهه ۸۰ میلادی برمی گردد و از آن برای حفاظت از رادار ها در هنگام انفجار استفاده شده بود.

نحوه تولید توری مرغی

توری مرغی به دو روش خودکار و دستی تولید می شود‌.

روش خودکار: در این روش ابتدا مفتول را درون دستگاه می گذارند تا روکش دهی شود سپس مفتول روکش دار به بخش حصار بافی وارد می شود در مرحله بعد مفتول ها به یکدیگر پیچ می خورند و با قالب لوزی شکلی که به آن چشمه می‌گویند شکل می گیرند، در انتها، به وسیله سیم پیچ اتوماتیک، ابتدا و انتهای توری محکم می‌شود.

روش دستی: در روش دستی دیگر دستگاهی در کار نیست به جای استفاده از دستگاه از یک یا دو نفر برای انجام فرآیند تولید استفاده می شود. در این روش این افراد سیم مفتول را به دور قالب می پیچند ‏تا فرم بگیرد، بعد از آن دو سر حصار را با پیچ گوشتی می بافند و در انتها توری مرغی های آماده شده را به صورت رول در می آورند.

موارد استفاده چسب ۱۲۳ میتراپل

انواع توری مرغی

توری مرغی ها در دو نوع گالوانیزه و پلاستیکی در بازار عرضه می شوند.

توری مرغی گالوانیزه

این نوع از توری مرغی خود به دو نوع گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم وجود دارند. توری گالوانیزه گرم تولید کشور خودمان می باشد و نسبت به نوع گالوانیزه سرد که محصول کشور چین است، استحکام و کیفیت بالاتری دارد. مقاومت گالوانیزه گرم در برابر رطوبت بیشتر می باشد. این نوع از توری ها بیشتر در شمال کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

توری مرغی پلاستیکی:

این نوع توری کاربرد کمتری نسبت به توری مرغی های گالوانیزه دارد. این توری مرغی ها در رنگ هایی مانند: آبی، قرمز، زرد و سبز و در اشکال متفاوت و همچنین با چشمه های شش ضلعی، پنج ضلعی و چهارگوش در بازار عرضه می‌شود. بیشترین استفاده این توری ها به صورت شش ضلعی یا همون لانه زنبوری می باشد.

انواع توری مرغی گالوانیزه

توری مرغی گالوانیزه در دو نوع گالوانیزه سرد و گرم تولید می شود . در ایران هر دو نوع گالوانیزه توری مرغی موجود می باشد.

توری مرغی گالوانیزه گرم در ایران تولید و بافته می شود و از استحکام و ماندگاری بالاتری نسبت به توری مرغی گالوانیزه سرد می باشد . توری مرغی گالوانیزه سرد موجود در بازارهای ایران ، وارداتی و تولید کشور چین است و نسبت به توری مرغی ایرانی ، وزن ، استحکام و کیفیتی پایین تری دارد .

تفاوت توری مرغی گالوانیزه گرم و سرد مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و زنگ زدگی می باشد .

به همین دلیل توری مرغی ایرانی در هرگونه شرایط آب و هوایی قابل استفاده است . در شمال ایران نیز به دلیل رطوبت بالای هوا از این توری استفاده می شود .از ویژگیهای دیگر توری مرغی می توان به نصب آسان و حمل و نقل راحت آن اشاره کرد که باعث استفاده بیشتر این توری نسبت به توری های دیگر شده است .

توری مرغی

کاربردهای توری مرغی

اگر از آن دسته از افرادی هستید که فکر می کنید از توری مرغی فقط برای حصارکشی لانه حیوانات یا به منظور مراقبت از گیاهان استفاده می شود، باید بدانید که کاملاً اشتباه می کنید. کاربرد این محصول در صنعت ساخت و ساز هم می باشد. از این نوع توری ها در صنعت ساخت و ساز برای سقف، گچ کاری، ستون، ایزوگام و حتی سرامیک کاری سرویس های بهداشتی استفاده می شود.

برخی از موارد کاربرد توری مرغی در صنعت ساختمان سازی به شرح زیر می باشد .

خرید نایلون عمده

کاربرد توری مرغی در سقف

اولین کاربرد توری مرغی در صنعت ساختمان سازی استفاده در ساخت سقف می باشد. در ساختمان سازی ، از پشم شیشه جهت ایجاد عایق های حرارتی ، صوتی و برودتی در سقف های شیروانی و یا سوله ها استفاده می کنیم. برای متصل کردن این عایق ها به سقف ، بهترین انتخاب توری مرغی است . زیرا توری مرغی به دلیل گالوانیزه بودن از دوام و مقاومت بالایی برخوردار است و به مرور هم دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شود .

کاربرد توری مرغی در گچ کاری و دور ستون ها

برای جلوگیری از ترک خوردگی گچ دیوارو بالا بردن مقاومت آن ، هنگام گچ گیری از توری مرغی استفاده می کنیم .همچنین توری مرغی در داخل ستونها نیز برای ایجاد استحکام و مقاومت ستون به کار برده می شود.

کاربرد توری مرغی در زیرسازی کاشی کاری

برای یکنواخت ، هم سطح شدن و مقاومت بیشتر ملات در زیر سازی کاشی کاری از توری مرغی استفاده می شود . به طور کلی توری مرغی در اکثر موارد برای استحکام بیشتر درصنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا و ویژگی‌های توری مرغی نسبت به سایر توری های دیگر

از مزایا و ویژگی‌های توری مرغی نسبت به سایر توری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مقاوم بودن در برابر خوردگی و زنگ زدگی

سبک بودن

قابلیت حمل آسان

به صرفه بودن از نظر اقتصادی

بالا بودن سرعت و همچنین ساده بودن پیاده سازی در هنگام استفاده

مناسب بودن برای غذا دادن به حیوانات

ایجاد تهویه مناسب

قیمت توری مرغی

قیمت توری مرغی نسبت به ضخامت، اندازه چشمه، وزن و همچنین با توجه به نوع چینی یا ایرانی بودن آن متفاوت است. توری هایی که چشمه درشت تر و سیم نازک تری دارند ارزانتر از توری های دیگر می باشند و همچنین قیمت توری ها ی ایرانی نسبت به نوع چینی آن بیشتر است ولی به خاطر استفاده طولانی مدت آن نسبت به چینی به صرفه تر می باشد. این محصول معمولاً به صورت عمده به فروش میرسد بنابراین هر چه تعداد سفارش ها کمتر شود قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

چند نوع توری مرغی داریم؟

دو نوع توری مرغی داریم .۱-توری مرغی گالوانیزه: این نوع از توری مرغی خود در دو نوع گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم وجود دارند ۲-توری مرغی پلاستیکی