مهم ترین ابزار مکانیکی خودرو

مهم ترین ابزار مکانیکی خودرو

مهم ترین ابزار مکانیکی خودرو

همانطور که همه ما می دانیم، تعداد تعمیرات خودرو در هر گاراژ بسیار زیاد است. اما داشتن مجموعه عظیمی از وسایل، کار شما را بسیار آسان می کند. با دانش اولیه و مجموعه مناسب تجهیزات، می‌توانید هرگونه تهدید مرتبط با خودرو را بدون صرف مقدار زیادی از پول خود به یکباره حذف کرده و با آن مقابله کنید.

علاوه بر این، لیستی از ابزارهای تعمیر خودرو می تواند در وقت گرانبهای شما نیز صرفه جویی کند. امروز، فهرستی از ابزار مکانیکی و تجهیزات مکانیک خودرو را برای شما آماده کرده ایم که کار تعمیر خودرو را آسان و پربار می کند.

در اینجا لیستی از ابزارها و تجهیزات مکانیک خودرو است که هر مکانیک باید در گاراژ خود داشته باشد.

پیچ گوشتی

این یک ابزار رایج است که باید در هر جعبه ابزار مکانیکی وجود داشته باشد. پیچ گوشتی ها در طول ها و اندازه های مختلف تولید می شوند و کار را آسان می کنند. پیچ گوشتی ‌هایی را تهیه کنید که برای کار در مناطق نامناسب عالی هستند.

اگر در حال افتتاح یک گاراژ جدید هستید، باید ابزار پیشرفته ای تهیه کنید به عنوان مثال، به پیچ گوشتی های برقی یا شارژی فکر کنید. این مجموعه از پیچ گوشتی ها عمدتاً برای چرخاندن از موتورهای الکتریکی استفاده می کنند.

 

آچار ضربه ای

آچار ضربه ای به عنوان تفنگ ضربه ای نیز شناخته می شود. در سفت کردن مهره های چرخ و سایر فرآیندهای سنگین در فرمان، سیستم تعلیق و موتور استفاده می شود. دو نوع آچار ضربه ای وجود دارد. در هنگام خرید، نوع بی سیم را در نظر بگیرید زیرا آنها از نمونه های دارای هوا قوی تر هستند.

انبردست

هر جعبه ابزار مکانیکی باید شامل تعدادی انبردست باشد. انبردست ابزار ضروری است که مکانیک ها هنگام تعمیر ترمز، تعویض شیلنگ و حتی هنگام برخورد با سایر اجزای خودرو به آن نیاز دارند. آنها همچنین در فشرده سازی و خم کردن مواد و نگه داشتن اجزای داغ استفاده می شوند.

انبر به اشکال مختلفی مانند انبر شمشیربازی، انبردست مورب، انبر خط کش، انبر دماغه خم شده، انبر بینی صاف و انبردست مفصلی وجود دارد. همچنین در طول ها، شکل ها و اندازه های مختلف موجود است. در هر صورت، مطمئن شوید که انواع مختلفی از انبردست ها را دارید زیرا اهداف متفاوتی دارند.

چکش

جعبه ابزار مکانیکی بدون چکش ناقص است. چکش ها نقش مهمی در گاراژ خودرو دارند. به بیرون کشیدن هر چیزی که گیر کرده است و نیاز به ضربه زدن دارد کمک می کند. می توانید از آن برای شکستن مفاصل توپ گیر کرده، بوش خمیده یا سایر اجزای گیر کرده استفاده کنید.

در بازار انواع چکش وجود دارد که باید در خرید آن دقت کنید. انواع چکش عبارتند از: چکش های پنجه ای، چکش های کششی، پتک، چکش های توپی، چکش های چاقویی، و چکش های ضربه ای مرده.

توصیه می شود یک چکش با سر لاستیکی تهیه کنید. با این حال، اگر با وسایل نقلیه صنعتی بزرگ سروکار دارید، باید یک چکش چوبی تهیه کنید.

آچار سوکت یا جغجغه

آچارهای سوکت معمولاً به عنوان جغجغه شناخته می شوند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که امکان چرخش یک طرفه را فراهم می کنند. آنها چندین هدف مکانیکی دارند و بیشتر در فضاهای کوچک و مناطق تنگ استفاده می شوند.

از آنها برای سفت یا شل کردن سریعتر پیچ ها استفاده می شود. در هر صورت، از آنها برای شل کردن پیچ یا مهره های سخت استفاده نکنید. جغجغه ها در سه اندازه مختلف وجود دارند. کوچک (¼)، متوسط ​​(۳/۸) و بزرگ (⅛). آنها کار شما را آسان تر و سریع تر می کنند.

 

آچار فیلتر روغن

تعویض روغن یکی از خدماتی است که به طور مرتب انجام می شود. آچار فیلتر روغن ابزار مهمی است که در حذف فیلتر روغن استفاده می شود. فیلترهای روغن در معرض زمین قرار می گیرند و به این ترتیب، شن و کثیفی در آنها جمع می شود که از بین رفتن آنها سخت می شود و آچار فیلتر روغن ابزار خاصی است که می تواند آنها را آزاد کند.

آچار فیلتر روغن به از بین بردن هر نوع فیلتر روغن کمک می کند. لبه های فیلتر روغن را برای برداشتن راحت تر می گیرد. در هر صورت آچار فیلتر روغن انواع مختلفی دارد که عبارتند از: آچار سوکتی، آچار تسمه ای، آچار فیلتر روغن یونیورسال و آچار تخصصی.

مجموعه آچار و سوکت

آچارها در اندازه ها و شکل های مختلف وجود دارند. مواردی که برای نگهداری و خدمات در نظر گرفته شده بودند از ۶ تا ۳۶ میلی متر متغیر بودند. تولیدات مختلفی وجود دارد، بنابراین اگر کیفیت برای شما مهم است، کروم وانادیوم را در نظر بگیرید. کروم وانادیوم بهترین تولید کننده ست سوکت آچار در بازار است.

آچارها انواع مختلفی دارند: آچار لوله یا لوله، آچار ترکیبی، آچار سر خم کننده، آچار مهره فلر، آچار با انتهای باز و آچار قابل تنظیم. سوکت و آچار چسبندگی محکمی ایجاد می کنند و به گم شدن و پیچش پیچ و مهره کمک می کنند.

هنگام خرید آچار، بهتر است به جای آچار استاندارد، از آچار متریک استفاده کنید. برخی از آچارهای متریک دارای هر دو مجموعه آچار و سوکت هستند. و هنگام خرید سوکت، سوکت هایی را در محدوده ۶ تا ۲۴ میلی متر یا حتی تا ۳۲ میلی متر در نظر بگیرید.

قیف

قیف یک ابزار ضروری در تعمیرگاه خودرو است. هنگام ریختن روغن یا هر مایعی در خودروی خود برای جلوگیری از ریختن آن بسیار مفید است. در حقیقت، می‌توانید روغن موتور، روغن ترانس یا هر سیالی را بدون قیف تغییر دهید.

اما هنگام پر کردن مجدد روغن موتور بدون قیف، احتمال ریختن روغن روی موتور زیاد است و روغن ریخته شده باعث ایجاد بو و تجمع چربی یا کثیفی در محفظه موتور می شود.

حتی ممکن است به منیفولدهای اگزوز چکه کند و در نتیجه روغن سوزی شود و ممکن است بر سایر اجزای موتور تأثیر بگذارد. حداکثر ۳ قیف را در نظر بگیرید و از هر کدام برای اهداف مختلف استفاده کنید.

 

به عنوان مثال، برای ریختن روغن موتور و مایع خنک کننده از قیف مشابه استفاده نکنید. اگر تصمیم گرفتید مجموعه ای از قیف ها را خریداری نکنید، مطمئن شوید که حداقل ۲ قیف خریداری کرده اید.

قیچی

یک جفت قیچی خوب برای یک مکانیک بسیار مهم است زیرا در مواقع اضطراری به او کمک می کند. قیچی بیشتر برای برش سیم، نوار برق، فایل های فشرده و … استفاده می شود. اگرچه قیچی ها به طور خاص ابزارهای مکانیکی نیستند، اما تطبیق پذیری آنها باعث می شود که آنها به ابزاری رایج در جعبه ابزار مکانیکی تبدیل شوند.

نوار برق

نوارهای برق یکی از آن چیزهای کوچکی است که برقکاران خودرو با آن دیده می شوند. با این حال، مکانیک ها تا زمانی که به آن نیاز نداشته باشند، ارزشی برای آن قائل نیستند. نوارهای الکتریکی نقش مهمی در برخورد با سیم ها، اعم از روشنایی یا لوازم الکترونیکی خودرو مانند استریو ماشین یا هر قطعه الکترونیکی دیگر ایفا می کنند.

انواع مختلفی از نوارها وجود دارد که شامل نوار چسب برای نگه داشتن اشیا در کنار هم، نوار الکتریکی برای سیم‌ هایی که جریان را از خود عبور می‌دهند و نوارهای پوششی که بیشتر توسط اسپری‌ها استفاده می‌شود.

آچار گشتاور

آچار گشتاور شبیه یک جغجغه است، اما ابزار متفاوتی است. آچار گشتاور به مکانیک ‌ها اجازه می‌ دهد پیچ ‌ها را مطابق با مشخصات دقیق سازنده بدون سفت شدن بیش از حد یا شکستن آنها بچرخانند.

این یکی از ابزارهای ضروری است که بیشتر در هنگام گم شدن پیچ و مهره در داخل جعبه دنده یا موتور خودرو استفاده می شود. همچنین برای سفت کردن شمع ها ایده آل است. هنگام خرید یک آچار گشتاور، آچاری بخرید که هر دو فوت نیوتن متر را نشان دهد.

گیج فیلر

گیج فیلر ابزاری است که دارای تیغه ‌های بسیار کوچکی برای اندازه‌گیری مکان‌ هایی است که ابزارهای اندازه‌گیری دیگر مانند نوار و کولیس در آن جا نمی ‌شوند.

مولتی متر

مولتی متر ابزاری حیاتی برای تشخیص الکتریکی و عیب یابی است. این به شما امکان می دهد ولتاژ، آمپر و مقاومت را اندازه گیری کنید. همیشه به دنبال مولتی متری باشید که بتواند آمپر را برای بررسی فیوزها و باتری های مرده بخواند. همچنین به بررسی سیم های داغ کمک می کند.

تیزکن

اگرچه اغلب توسط مکانیک ‌های خودرو استفاده نمی‌شود، اما تیزکن ابزار مفیدی است، به‌ ویژه هنگام ساخت و ساز یا برش کاری روی لوله‌ های اگزوز. هنگام خرید، یک تیزکن با زاویه ۹۰ درجه و مستقیم خریداری کنید.

شما می توانید از آن برای اهداف مختلفی مانند تعمیر و نگهداری سیستم ترمز و برش یا پر کردن دیسک ترمز استفاده کنید. همچنین می توانید از آن بر روی روکش های فورلو، توپی چرخ ها، چرخ ها و رینگ ها استفاده کنید. تیزکن ها کارهای چند منظوره ای هستند که برای برش سنگ فرش ها، صیقل دادن، تیز کردن، بیرون زدن گچ و کاشی ها، سنباده زدن و سنگ زنی فلزات مفید هستند.

کابل های جامپر

این یکی از رایج ترین ابزارها در گاراژهای مجهز و کنار جاده است و بیشتر توسط مکانیک های سطح مبتدی و پیشرفته استفاده می شود.

تست نور

چراغ‌ های آزمایشی ابزارهای مهمی هستند که هنگام بازرسی لامپ ‌های خاموش، تشخیص استارت، فیوزهای سوخته، و مسائل برق و الکترونیک مورد استفاده قرار می ‌گیرند. انواع مختلفی از چراغ ها در قفسه های فروشگاه وجود دارد.

 

فشارسنج و باد لاستیک

یکی از کارهای رایجی که مکانیک انجام می دهد، کارهای تایر است. اگرچه، در برخی از مکان‌ ها، افرادی هستند که کار تایر را بر عهده دارند. فشارسنج و باد لاستیک ابزاری ضروری برای کار با لاستیک است.

گیج فشار تایر یک ابزار فشرده شده با هوا است. باید همراه با آن یک کمپرسور بخرید. این ابزار مکانیکی شما را قادر می سازد تا لاستیک خود را روی گیج مناسب نگه دارید.

چراغ قوه LED یا چراغ کار زیر هود

هنگام کار در زیر کاپوت، ممکن است برای دید واضح از مکان های خاص به نور نیاز داشته باشید. در هر صورت ممکن است خودروی شما در نیمه های شب خراب شود. برای بررسی علت مشکل و احتمالاً رفع عیب به یک چراغ قوه نیاز دارید.

این به شما امکان می دهد تا به راحتی پیدا کنید که نقص از کجاست و آن را برطرف کنید. در چنین شرایطی، یک چراغ قوه LED تفاوت بزرگی ایجاد خواهد کرد.

لیست تجهیزات جزئی

گاراژهای مکانیک باید به ابزار و تجهیزات برای کار موثر مجهز شوند. ما تجهیزات لازم را که هر گاراژ مکانیکی باید داشته باشد را مشخص کرده ایم.

بالابر موتور / جرثقیل موتور

جرثقیل موتوری تجهیزاتی است که برای رها کردن موتور خودروها بدون استفاده از نیروی کار زیاد استفاده می شود. این قطعه ای از تجهیزات ضروری در هر گاراژی است. هنگام خرید جرثقیل موتوری، جرثقیلی را در نظر بگیرید که می تواند وزن کل خودروهای گاراژ شما را تحمل کند.

جامپر و کابل باتری

اغلب، مکانیک ها نیاز به شارژ یا تعویض باتری های مرده دارند. تنها زمانی می توانید باتری های مرده را با موفقیت شارژ کنید که شارژر و جامپر باتری خوبی داشته باشید. این تجهیزات همراه با راهنمای عملیاتی است که قبل از استفاده از آن باید آن را درک کنید مگر اینکه با آن آشنایی داشته باشید.

مهم ترین ابزار مکانیکی خودرو

پاک کننده های ترمز

همانطور که از نام آن پیداست، پاک کننده های ترمز برای تمیز کردن سیستم های ترمز استفاده می شود. بیشتر برای تمیز کردن لکه های چرب یا روغنی روی اجزای ترمز استفاده می گردد. به غیر از تمیز کردن ترمز، آنها همچنین می توانند به عنوان ضد قفل برای مفاصل فوق سخت عمل کنند. همچنین به عنوان کمک راه اندازی برای موتورهای قدیمی عمل می نماید.

تابه تخلیه روغن

تابه تخلیه روغن ابزاری حیاتی برای هر نوع تعویض روغن مانند روغن گیربکس، روغن موتور، روغن گیربکس است. برای انجام تعویض روغن بدون خراب کردن گاراژ، باید روغن را با یک تابه تخلیه بگیرید.

 

اگر خودروی خود را در فواصل زمانی توصیه شده سرویس کنید، در هر تعویض روغن، حدود ۳ و نیم تا ۴ لیتر روغن موتور مصرف شده را حذف خواهید کرد. مطمئن شوید که آن را به درستی دفع می کنید. برای حیوانات خانگی شما خطرناک است.

کمپرسور هوا

سیستم کمپرسور هوا شما را قادر می سازد تا کارهای سنگین را به راحتی انجام دهید. برخی از بالابرها و مکانیک ها را قادر می سازد تا ابزارهای پنوماتیک را اجرا کنند.

کمپرسور هوا را در نظر بگیرید که کارکرد آن آسان باشد و فضای غیر ضروری را اشغال نکند. عوامل دیگری که در هنگام خرید کمپرسور هوا باید به آن توجه کرد عبارتند از PSI، فوت مکعب در دقیقه و پیستون های مورد نیاز.

جک

بیش از ۵۰ درصد از کارهای تعلیق نیاز به بلند کردن و تعلیق چرخ های خودرو دارد. به غیر از کارهای تعلیق، تعمیر و نگهداری خودرو دیگری نیز وجود دارد که نیاز به بلند کردن خودرو دارد. این وسیله یکی از ابزار مورد نیاز شغل مکانیکی خودرو است.

جک ها در بلند کردن وسایل نقلیه استفاده می شوند و پایه های جک برای حمایت از خودرو در برابر لیز خوردن استفاده می گردد. با مراجعه به استندهای جک و جک ارزان، کیفیت کار را به خطر نیندازید. جک بی کیفیت می تواند از کار بیفتد و به خودرو آسیب برساند و حتی باعث صدمه به شما شود.

 

بالانس چرخ

بالانس چرخ تجهیزاتی است که در بالانس کردن چرخ های خودرو به کار می رود تا در سرعت بالا به طور یکنواخت کار کند. هر بار که چرخ قدیمی یک وسیله نقلیه را عوض می کنید، باید چرخ ها را متعادل کنید. دلیل آن این است که اطمینان حاصل شود که وزن خودرو به طور مساوی با چرخ ها تقسیم می شود. تعادل چرخ سواری نرم و لرزش آزاد را فراهم می کند.

تنظیم کننده چرخ

تراز چرخ ها تجهیزات بسیار مهمی است که طبق توصیه سازنده در تراز کردن چرخ های خودرو استفاده می شود. برخی از کارهای مکانیکی وجود دارد که تراز چرخ ها را تعدیل می کند، مانند تعویض کمبر، تعویض قوطی، تعویض میله کراوات، فقط به چند مورد اشاره می کنیم.

بنابراین، پس از انجام چنین کارهای مکانیکی، باید تراز خودرو را بررسی کنید تا مطمئن شوید که چرخ ها به درستی تراز شده اند. جدای از کارهای مکانیکی که ممکن است تراز چرخ ها را تغییر دهد، اکثر خودروسازان توصیه می کنند تراز را در هر ۱۰ هزار مایل بررسی کنند.

همیشه تراز چرخ خود را در زمان مناسب بررسی کنید. مزایای زیادی وجود دارد که از انجام به موقع تراز چرخ ها به دست خواهید آورد. این مزایا شامل حداقل هزینه تعمیر، افزایش مصرف سوخت، رانندگی نرم، ایمنی و افزایش طول عمر لاستیک است.

بالابر هیدرولیک

یکی دیگر از ابزار مکانیکی بسیار مهم، بالابر هیدورلیک است. بالابر هیدرولیک ماشینی است که اجسام را با استفاده از نیروی هیدرولیکی ایجاد شده توسط سیال هیدرولیک در پیستون حرکت یا بلند می کند. دو نوع بالابر وجود دارد. دو پست و بالابر هیدرولیک چهار پست. هر دو بالابر وسایل نقلیه را بالاتر می برند، اما دومی فضای بیشتری را اشغال می کند و بارگیری ماشین را آسان تر می کند.