قیچی هرس

معرفی بهترین مدلهای قیچی باغبانی و بررسی کاربردهای آنها

 

یک باغبان برای محافظت و نگهداری از باغ و باغچه خود نیاز به آشنایی و استفاده از یکسری ملزومات خاص دارد که قیچی باغبانی یکی از مهمترین وسایلی است که یک باغبان حتما به آن نیاز پیدا خواهد کرد.

امروزه جهت سهولت باغبان ها برای باغبانی و بریدن شاخ و برگ ها انواع قیچی باغبانی مانند قیچی باغبانی دسته بلند، قیچی میوه چین و … با توجه به نیاز مصرف کننده تولید و به بازار عرضه نموده اند.

استفاده از قیچی باغبانی بخشی از کار روزمره یک باغ دار و یا گلخانه دار است. انواع مختلفی از قیچی های باغبانی وجود دارند که همگی آن ها یک کار را انجام می دهند و آن هم قطع شاخه ها و برگ های گیاهان می باشد.

فرقی هم ندارد که دارای یک باغ بزرگ باشید و حرفه ای از آن حراست کنید یا اینکه صاحب یک باغچه کوچک در محل سکونت خود باشید، در هر صورت نیاز شما به یک قیچی باغبانی مناسب و کیفی الزامی است. در این مطلب از خندان تولز با معرفی ویژگی های انواع قیچی باغبانی می کوشیم تا شما را در خرید یکی از کاربردی ترین قیچی های موجود در بازار راهنمایی کنیم.

مشاهده بیل پارویی

قیچی باغبانی چیست؟

قیچی باغبانی یکی از ابزارهای کار باغبان ها و افرادی است که به طور کلی، از گل و گیاهان مراقبت می کنند. قیچی باغبانی همانند تمام قیچی ها، از یک دسته ساخته شده است که حکم اهرم را دارد و دو لبه فلزی برای قطع کردن شاخ و برگ درختان یا به طور کلی هرس دارد، که به دسته آن متصل شده است.

انواع مختلف قیچی باغبانی

قیچی های باغبانی از نظر نوع عملکرد به انواع مختلف قیچی باغبانی، باغبانی چغچغه ای، سرشاخ زن، هرس، شمشادزن و پیوند زن تقسیم بندی می شوند. ولی از نظر نیروی محرکه در نمونه های دستی و شارژی عرضه می گردند. بهترین قیچی باغبانی دستی مخصوص کسانی است که به دنبال قیمتی به صرفه تر بوده و البته حجم کاری بالایی نیز ندارند و فقط برای مصارف خانگی و کارهای سبک باغبانی به یک قیچی با وزن کم و عملکرد راحت نیازمند هستند.

ولی امروزه بهترین قیچی باغبانی شارژی را می توان با قدرت برش بالایی یافت که امکان برش شاخه های قطور را برای هرس کاران حرفه ای فراهم ساخته است. قابلیت استفاده برای درختان بسیار محکم، سهولت کار، افزایش سرعت و … از مزایای خرید بهترین مارک قیچی باغبانی از نوع شارژی است.

 

در ادامه به صورت جزئی تر به بررسی ویژگی های انواع مختلف قیچی های باغبانی خواهیم پرداخت:

قیچی باغبانی جغجغه ای

این نوع قیچی به دلیل چرخ جغجغه ای که دارد، شاخه های ضخیم را می برد و نیروی دست کمتری می خواهد. سیستم چرخ جغجغه به کار رفته در این ابزار کمک میکند شاخه های ضخیم را که احتیاج به قیچی های قوی دارند و نیروی دست زیاد تری می طلبند، با وارد کردن نیروی کمتری ببریم.

قیچی هرس

قیچی باغبانی سر شاخه زن

یک تیغه مشابه دیگر قیچی های باغبانی دارد که به یک دسته بلند وصل است و فرد با ایستادن پایین درخت می تواند به کمک میله بلند متصل به قیچی شاخه های بالایی را هرس کند.

قیچی باغبانی هرس

قیچی هرس

نوعی قیچی باغبانی است که دسته های بلندتر و تیغه های قوی تر دارد. از آن برای هرس شاخه های ضخیم تر تا قطر ۵ سانتی متر استفاده میشود. دسته بلند آن که معمولا بین ۳۰ سانتی متر تا ۱ متر طول دارد، باعث میشود قدرت آن چند برابر بشود و نیروی بیشتری را وارد کند.

برخی انواع این وسیله دسته های تلسکوپی دارند تا هم باعث افزایش قدرت آن بشود و هم دسترسی به شاخه های بالاتر را فراهم کند. این وسیله را بر خلاف قیچی های معمولی با دو دست نگه میدارند. این قیچی هم مشابه قیچی باغبانی تیغه های معمولی یا سندانی دارد. در برخی مدل های این قیچی هم از سیستم جغجغه ای استفاده میکنند که باعث میشود نیروی کمتری برای بریدن شاخه صرف بشود.

قیچی باغبانی شمشاد زن

یک نوع دیگر از قیچی است که برای هرس کردن پرچین ها استفاده میشود. شبیه یک قیچی بزرگ است و دسته های بلند آن مناسب هرس قسمت بالایی پرچین ها و بوته های با شاخه های نازک است. به دلیل تیغه بلندش برای شکل دادن به بوته و همچنین بریدن بوته ها به شکل صاف و یک دست مناسب است و میتوان چندین شاخه را همزمان با آن برید که سرعت کار را بالا میبرد.

قیچی هرس

قیچی باغبانی چمن زن

برای کوتاه کردن چمن و دیگر گیاهان زمین پوش که برگی اند و شاخه های سخت و محکمی ندارند استفاده میشود. در صورتی که فضای بزرگی با چمن پوشانده شده معمولا از دستگاه چمن زن استفاده میشود اما اگر محدوده کوچک باشد، یا برای مرتب کردن لبه ها در هر مساحتی از این قیچی استفاده می کنند.

شبیه یک قیچی معمولی است. در این نوع قیچی تیغه ممکن است به صورت افقی یا عمودی قرار گرفته باشد. تیغه های افقی برای زدن چمن کف و تیغه های عمودی برای مرتب کردن لبه های چمن است. برای راحتی بیشتر برخی مدل ها دسته های بلندی دارند تا فرد بتواند ایستاده هم کار خود را انجام بدهد.

خرید نایلون عمده

قیچی هرس

قیچی باغبانی شارژی

یکی از جالب ترین و جدیدترین قیچی های باغبانی، قیچی های شارژی می باشند. این قیچی ها پتانسیل بریدن شاخه ها تا ضخامت ۲۵ میلی متر را دارند و به دلیل عملکرد برقی، فشار کار را از روی دستان شما کمتر می کند.

باتری لیتیومی قدرتمند موجود در قیچی باغبانی شارژی این قدرت را به او می دهد تا هزاران شاخه را جدا نمایید. این باتری ها با توجه به کارایی بالا در برش و هرس شاخه های انواع درختان و بوته ها، بسیار سبک و کارآمد هستند و می توانند تا ۱۲ ساعت به صورت مداوم و با یکبار شارژ به کار خود ادامه دهند. به علاوه به دلیل نداشتن موتور، دود و صدایی نیز ندارند.

در مقایسه با مدل های پنوماتیک، قیچی های هرس شارژی شیلنگ بادی نیاز ندارند تا به شاخه ها گیر کند و یا عبور دادن از لا به لای شاخه ها و درختان کاربر را به دردسر بیاندازد.

افزایش سرعت هرس و انجام هرس بیشتر در روز از دیگر مزیت های استفاده از قیچی هرس شارژی است. این مزیت مخصوصا برای هرس کارهای حرفه ای که هرس باغ های مختلف را به عهده دارند بسیار مفید است. استفاده از قیچی هرس شارژی باعث می شود هرس کاری که هر روز می توانسته ۲ هکتار را هرس کند بتواند میزان هرس خود را به ۳ یا حتی ۴ هکتار در روز افزایش دهد. این یعنی افزایش درآمد هرس کاران حرفه ای.

قیچی هرس

راهنمای انتخاب و خرید قیچی باغبانی

مشخص کردن زمینه استفاده از قیچی

نخستین گام برای خرید قیچی باغبانی توجه به این موضوع است که می خواهید از آن در چه بستر و زمینه ای از باغداری و کشاورزی استفاده نمایید. اگر قیچی را برای چیدن علف های هرز و شمشادهای بلند قامت می خواهید خیلی متفاوت خواهد بود که بخواهید از آن برای هرس کردن درختان باغتان استفاده کنید. پس شیوه بهره بردن از قیچی، نقش تاثیرگذاری در انتخاب نوع آن دارد.

توجه به جنس تیغه

نکته قابل توجه دیگر برای انتخاب قیچی باغبانی تمرکز بر روی جنس تیغه است. این وسیله به خاطر کاربردش مجبور است بیشتر اوقات در محیط های نمناک و مرطوب مثل باغ ها و بوستان ها حضور داشته باشد. بنابراین باید از جنسی باشد که به راحتی دچار زنگ زدگی و تخریب نشود. جنس قیچی را معمولاً از کروم وانادیوم، فولاد ضد زنگ و یا تیتانیوم در نظر می گیرند.عدم محدودیت مالی، داشتن مزرعه و باغی بزرگ یا کوچک و همین طور علاقه به باغبانی و گل و گیاه عواملی هستند که می توانند شما را به سوی خرید یک قیچی با تیغه ای از جنس تیتانیوم سوق دهند. با این انتخاب خیال خود را از کیفیت تیغه، ضد زنگ بودن و هم چنین دوام آن کاملاً آسوده خواهید کرد.

تیزی و ضخامت قیچی باغبانی

هرچقدر که قیچی تیز تر و ضخیم تر باشد، خیلی راحت تر از پس ساقه های کلف بر میاید. اما اگر لبه قیچی نازک باشد و بخواهید ساقه های کلفت را برش بزنید ممکن است به لبه فشار بیاید و به مرور انجام این کار خراب شود.

بررسی و کنترل دسته قیچی باغبانی

قبل از پرداخت وجه به فروشنده، دسته قیچی را به دقت وارسی کنید. قیچی باید به گونه ای راحت در دست شما قرار بگیرید و ضمن داشتن کارایی لازم باعث آزار دستان شما نشود. اگر می خواهید شاخه ها و برگ های نازک و کوچک درختان را هرس یا بُرش هایی بر روی درخت و ساقه گیاهان ایجاد کنید، بهتر است از یک قیچی با دسته کوتاه کمک بگیرید.

این در حالی است که برای بریدن شاخ و برگ های ضخیم تر باید از قیچی هایی با دسته بلندتر استفاده نمود. لازم است در مورد دسته قیچی به جنس، روکش آن و همین طور ضربه گیر بودنش توجه شود. این تذکر را هم از مینینیم داشته باشید که ابتدا دستکش مخصوص باغبانی را به دست کرده، سپس قیچی را در دست خود بگیرید تا از راحتی کار با آن اطمینان حاصل نمایید.

ارگونومیک بودن قیچی باغبانی

امروزه با پیشرفت در تولید ابزار آلات صنعتی ، ابزار های ارگونومیک به وجود آمده اند. قیچی که انتخاب می کنید باید ارگونومیک باشد و دستتان را اذیت نکند. این مسئله خیلی مهمی است چون باغبان های بسیاری بوده اند که صرفا حین کار با ابزار های غیر استاندارد، آسیب های جدی به خود وارد کرده اند.

راحتی و سهولت استفاده از قیچی

در کنار لذت بردن از باغبانی و همراهی گل و گیاه، باید به فکر سلامتی دستان خود هم باشید. خیلی شفاف عرض می کنیم که اگر می خواهید با قیچی کار کنید و در عین حال هم فشار کمتری را بر روی عضلات دست خود متحمل شوید و لذت و راحتی کار با قیچی توامان برایتان به ارمغان آورده شود، توصیه مینینیم را جدی بگیرید و در پی محصولی باشید که با طراحی ارگونومی ساخته و پرداخته شده است.

طراحی ارگونومی سبب می شود تا قیچی به خوبی در دست شما قرار گرفته و در اصطلاح خوش دست باشد تا بتوانید از آن به راحتی در کار باغبانی استفاده نمایید.

توجه به وزن قیچی

هر نوع قیچی باغبانی را که تهیه کنید حتی اگر بهترین ها هم باشد، نهایتاً باید با دست از آن استفاده کنید. روی همین اصل است که می گوییم باید به وزن کلی محصول انتخابی تان توجه نمایید. قطعاً می دانید که هرچه وزن قیچی بیشتر باشد، کار با آن برای شما سخت تر خواهد بود و باید منتظر خستگی و درد در مچ دستتان باشید. جنس تیغه و دسته محصول بر روی وزن آن بسیار تاثیر گذارند.

موارد موثر در تعیین قیمت قیچی باغبانی

تمام آنچه که در این مطلب برایتان شرح دادیم از جمله عوامل موثر در تعیین قیمت قیچی باغبانی می باشند. در نهایت شما به عنوان خریدار باید تلاش کنید که به فراخور زمینه کاری و نیاز خود در عرصه باغبانی به سراغ انتخاب و سپس خرید یک قیچی باکیفیت و عالی برای خود باشید.

بهترین مارک قیچی باغبانی

به طور کلی می توان مدل های برگر، رونیکس، واستر، اینکو، باهکو، هامبورگ، بهکو، نووا، اکتیو تولز، ورتکس، نامسون، رینو، کرال، هوفر، کنزاکس، فیکسارس و… را از جمله بهترین و با کیفیت ترین مارک های تولید کننده قیچی باغبانی دانست، دوستان در هنگام خرید سعی کنید اسامی این برند ها را به خاطر بیاورید تا خریدی هوشمندانه و ایده ال را داشته باشید.

قیمت انواع قیچی باغبانی چند است؟

قیمت قیچی باغبانی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، نوع و کاربرد قیچی، ابعاد و وزن، جنس تیغه و دسته، کیفیت ساخت و طراحی و … بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع قیچی باغبانی از ۴۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان می باشد.

بهترین برندهای تولید کننده قیچی باغبانی کدامند؟

از بهترین و معروف برندهای تولید کننده قیچی باغبانی می توان به برندهای نولان، رونیکس، اینکو، لایت، آرس، بهکو، برگر، فیسکارس، آلتونیا، واستر، هیوندای، رابین و … اشاره کرد.