الکترود جوشکاری

الکترود جوشکاری چیست و چه مشخصاتی دارد؟

الکترود زمانی استفاده می شود که بخواهیم دو قطعه ی فولادی را با هم متصل یا به اصطلاح جوشکاری کنیم. بدون الکترود نمی توان جوشکاری انجام داد. الکترود انواع مختلفی دارد و بسته به نوع کار متفاوت است.با خندان تولز همراه باشید.

الکترود جوشکاری چیست؟

الکترود قطعه ای است که یه طرف آن نارسانا و طرف دیگر جریان الکتریسیته را ایجاد می کند و با جوشکاری ارتباط دارد.

جنس الکترود از فلز است و یک پوشش از جنس فلاکس است. قسمت غیر فلزی به جریان الکتریسیته وصل می شود.

کاربرد الکترود های جوشکاری

همزمان با جوشکاری الکترود ذوب میشود و فضای خالی را پر می کند و قطعات را محکم به هم متصل می کند و مانند چسب عمل میکند.

نقش پوشش الکترود در جوشکاری

الکترود جوشکاری
الکترود جوشکاری

پوشش الکترود از جنس اکسید سدیم، خاک رس، سلولز و آزبست است که به این پوشش پوشش فلاکس می گویند. که باعث افزایش قوس الکتریک می شود و مانند عایق عمل می کند و کمک به سریع تر خنک شدن جوش می کند.

مجموعه ی خندان تولز مناسب ترین قیمت میلگرد کارخانه ها و برند های مختلف را به مشتریان ارائه می کند.

انواع پوشش الکترود های جوشکاری

پوشش های الکترود از جنس های متفاوت می باشد و هر جنس کاربرد متفاوتی دارد.

 

الکترود جوشکاری با پوشش قلیایی یا بازی

در این الکترودها از ترکیب کربنات کلسیم و فلورید کلسیم برای پوشش فلاکس استفاده می ‌شود. برخلاف الکترودهای سلولزی در این الکترودها هیدروژن تولید شده بسیار پایین است و به ‌همین دلیل به آن ‌ها الکترود کم هیدروژن نیز می ‌گویند. از الکترودهای بازی بیشتر برای جوشکاری ‌های ضخیم فولادی با درصد کربن بالا و یا جوشکاری فولادهای کم آلیاژ که احتمال ترک‌ خوردگی در آن‌ ها زیاد است استفاده می ‌کنند. همچنین به ‌دلیل مقاومت بالایی که دارند در تمام موارد به جز موقعیت‌ های سرازیر قابل استفاده هستند.

الکترود جوشکاری با پوشش سلولزی

پوشش این نوع از جنس سلولز است و سطح جوش داده شده با این جنس خشک و ناهموار است و احمال نفوذ رطوبت زیاد است و هیدروژن زیادی تولید می ‌کند و همین امر میزان تردی جوش را افزایش می ‌دهد. لذا در این نوع الکترود بیشتر در جوشکاری‌ های سرازیری به علت سرعت منجمد شدن مواد مذاب استفاده می ‌کنند.

الکترود جوشکاری اکسیدی

برای فلاکس این الکترودها از اکسید آهن استفاده می ‌شود. این الکترودها مثل الکترودهای اسیدی نفوذپذیری پایینی داشته و سرباره‌ های ضخیم ایجاد می ‌کنند.

الکترود جوشکاری اکسیدی
الکترود جوشکاری
الکترود جوشکاری رتیلی
از الکترودهای روتیلی به ‌طور گسترده در جوشکاری‌ های عمومی استفاده می ‌شود. به‌ دلیل وجود مقدار بالایی از اکسید تیتانیوم در فلاکس این الکترودها قوس پایدار ایجاد می ‌شود و برای همه حالات جوشکاری قابل استفاده است.

الکترود جوشکاری با پوشش اسیدی

در پوشش فلاکس الکترودهای اسیدی از ترکیب بالای منگنز و سیلیکات آهن استفاده می ‌شود. به ‌همین دلیل با ایجاد سرباره ضخیم سطح مناسبی برای جوشکاری ایجاد می ‌کنند. با این‌ حال کاربرد آن ‌ها محدود است و فقط برای رفع عیوب قطعات در ریخته ‌گری مناسب هستند.

مشاهده صفحه گرانیت بر رونیکس

انواع روش ساخت الکترود

الکترودها با روش‌ های مختلفی ساخته می‌ شوند که هر کدام کاربرد خاصی داشته و از این نظر در دسته‌ های زیر قرار می‌ گیرند:

الکترود جوشکاری کم هیدروژن

این نوع الکترود از پوششی استفاده می شود که از هیدروژن بسیار کمی استفاده می شود.به همین خاطر برای جوشکاری های فولادی از این الکترود استفاده می کنید.

الکترود جوشکاری انجماد سریع

در این نوع از الکترود ها قوس الکترودی قوی ایجاد می شود و سرباره ی آن ها من است. به همین دلیل در تمام خدمات جوشکاری از این مدل استفاده می شود.

الکترود جوشکاری چسبان سریع

خرید پلاستیک فونداسیون

در این نوع الکترودها از پوشش ‌های سنگینی استفاده می ‌شود که سرعت رسوب ‌گذاری بالایی دارند.

الکترود جوشکاری انجماد پر شده

در این نوع الکترودها با اینکه پوشش ‌های سنگین وجود دارد اما می‌ توان جوشکاری را بدون ایجاد سرباره انجام یک جوش یکنواخت و زیبا با آن‌ انجام می ‌شود.

سخن آخر

الکترود بسته به جنسی که برای آن استفاده می شود نام ها و کاربرد های متفاوتی دارد و نوع و روش مصرف و دسته بندی آن هم متفاوت است. به همین دلیل برای این که بهترین جوشکاری را انجام دهیم و کیفیت و مقاومت جوشکاری را بالا ببریم باید به جنس و کاربرد الکترود دقت کنیم.