مراحل ساخت الکترود جوشکاری

مراحل ساخت الکترود جوشکاری

 

بعد از پاسخ به سوال «الکترود جوشکاری چیست»، بد نیست نگاهی کوتاه به مراحل تولید این محصول نیز انداخته و با نحوه ساخت الکترود جوش نیز آشنا شوید. مراحل تولید الکترود به طور خلاصه عبارتند از:

ساخت هسته الکترودها و افزایش انعطاف‌پذیری فلز آن‌ها در صورت لزوم
صاف‌سازی و برش فلز الکترود بر اساس اندازه‌های از پیش تعیین شده برای جوشکاری
آماده‌سازی مخلوط خشک در میکسر که شامل ترکیباتی چون: سلولز، دی‌اکسید تیتانیوم، منگنز و… می‌شود
اضافه کردن پتاسیم سیلیکات به مخلوط خشک آماده شده و قالب‌گیری شارها
پوشش شارها با اکستروژن
جمع‌آوری الکترودهای آماده شده در داخل سینی و و پخت آن‌ها در کوره

مراحل ساخت الکترود جوشکاری

چرا الکترود در جوشکاری می چسبد؟
گاهی اوقات ممکن است به خاطر بالا بودن دما و یا ایجاد اختلال در دما دستگاه جوش الکترود به نقطه مورد نظر جوشکاری بچسبد. برای جلوگیری از این کار علاوه بر کنترل دما باید از سیستم خنک کننده دما مناسب استفاده کرد. علاوه بر آن سطح روی ورق یا قطعه و نوک جوش را تمیز می کنیم. هنگام کار باید دقت داشته باشیم که دمای نقطه جوش بیشتر از حد نباشد.

الکترود مناسب برای جوشکاری قوطی
با توجه به اینکه قوطی از انواع پروفیل است همگان جوشکاری قوطی باید دقت بالایی داشت که عملیات جوشکاری با سرعت و دقت بالایی داشته باشد. پروفیل ها از نوع فولاد کم کربن هستند و برای جوشکاری آنها باید از اکترود هایی با ضخامت کمتر ۱ اینچ باید استفاده کرد.

قطر الکترود جوشکاری
الکترود های جوشکاری دارای انواع مختلف بر اساس جنس و پوشش و موارد استفاه وجود دارد. یکی از دیگر پارامتر ها برای تقسیم بندی اللکترود ها قطر آنها است. قطر الکترود ها بر دو مدل الکترود دائم و الکترود مقطعی انجام می گیرد که دارای قطر هایی از ۲.۵، ۳.۲۵، ۴ و ۵ میلیمتر هستند. هر چقدر قطر الکترود ها نازک تر باشد سرعت رسوب کمتر است و با الکترود های با قطر بیشتر می توان ورق های ضخیم جوشکاری کرد. در این باره بهتر است مقاله تاثیر شدت جریان و قطر الکترود بر روی جوشکاری را مطالعه کنید.

نازکترین الکترود جوشکاری
با توجه به اینکه قطر الکترود ها بر اساس کیفیت و کاربرد جوش مشخص و تولید می شود هنگام جوشکاری باید به ضخامت ورق و قطعه توجه داشت. برای جوشکاری ورق ها نازک بهتر از از نازکترین الکترود استفاده شود تا به سطح و قطعه مورد آسیب وارد نشود.

تفاوت الکترود جوش با سیم جوش
تفاوت الکترود با سیم جوش
مهم ترین تفاوت میان این دو نحوه استفاده و کاربرد آنها و روش جوشکاری است. در جوشکاری های ساده و معمولی از الکترود استفاده می شود و به وسیله الکترود جوش در انواع مختلف انواع فلزات را می توان به یکدیگر اتصال داد. اما در جوشکاری هایی با لایه محافظ گاز مانند co2 و آرگون از سیم جوش استفاده می شود و به عنوان یک قطعه مصرفی است که داخل تورچ جوشکاری قرار گرفته و اتصال را ایجاد می کند.