سیم نجاری یا سیم قالب‌ بندی نوعی میلگرد نازک از جنس مفتول سیاه است.در حالت معمول از این مدل مفتول سیاه در ساخت سازه‌های بتنی استفاده می‌کنند تا از طریق آن‌ها، میان میلگردها، ثبات بیشتری برقرار سازند و از طرف دیگر، استحکام و مقاومت میلگردها را در زمان بتن‌ ریزی افزایش دهند. در بسیاری از موارد نیز سیم‌ نجاری یا قالب‌ بندی را در صنایع چوبی مورد استفاده قرار می‌دهند.
 مهمترین ویژگی  سیم‌ نجاری و یا سیم قالب‌بندی، نرم بودن و انعطاف‌پذیری آن‌ها که موجب کاربرد متنوع آنها در زمان اجرای و ساخت سازه‌های مختلف بتنی می‌شود.

سیم مفتول نجاری

این سیم‌ها در حال حاضر در ضخامت 2.5 میلی‌متری در بازار به فروش می‌رسند. با توجه به شباهت‌های میان سیم­های نجاری و سیم قالب‌ بندی، ضخامت این سیم‌ها با یکدیگر دارای اختلافاتی است. در این مقاله قصد داریم به قیمت سیم نجاری و قالب‌بندی بپردازیم و به برخی از عوامل مؤثر بر قیمت این محصولات اشاره کنیم.

عوامل مؤثر بر قیمت سیم نجاری یا سیم قالب‌بندی

قیمت سیم نجاری یا سیم قالب‌بندی با در نظر گرفتن چند عامل مهم مشخص می‌شود. از جمله عوامل اثرگذار بر قیمت این محصولات می‌توان به قطر سیم اشاره کرد. قطر و یا طول سیم­ نجاری یا سیم قالب‌بندی ، وزن، برند و… از دیگر عوامل اثرگذار بر قیمت این محصولات هستند. در ادامه به‌ شرح مختصر هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

ابعاد و اندازه‌های سیم­ نجاری یا سیم قالب‌بندی

سیم‌ نجاری یا سیم قالب‌بندی از جنس مفتول سیاه هستند. در حال حاضر شرکت‌های تولیدکننده مختلف این دسته از محصولات را در سایزها و ابعاد مختلفی طراحی و تولید می‌نمایند و روانه بازار مصرف می‌گردانند.حداقل قطر سیم نجاری یا قالب‌بندی 2.5 میلی‌متر است که با توجه به نیاز مشتریان افزایش می‌یابد.
 این نوع از سیم‌ها مانند دیگر مفتول‌ها در حالت‌های کلافی نیز در بازار در اختیار متقاضیان و خریداران قرار می‌گیرند.
بنابراین شما می‌توانید با در نظر گرفتن نوع مصرف و میزان نیاز خود هر سایز و یا ابعادی را که بخواهید انتخاب و خریداری نمایید و یا در صورت لزوم به خرید سیم­های نجاری به‌ صورت کلافی دست بزنید. خرید این سیم‌ها در اندازه‌های مورد نظر شما و یا به‌ صورت کلافی، به‌ طور حتم قیمت این سیم‌ها را با تغییر و تحولاتی مواجه خواهد ساخت. از طرف دیگر، هر چه کلاف سیم­ نجاری یا سیم قالب‌بندی طول بیشتری داشته باشد، به طور مسلم، قیمت آن نیز افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.

سیم مفتول آرماتوربندی

قطر و وزن سیم­های نجاری یا سیم قالب‌بندی

یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر تعیین قیمت سیم نجاری یا سیم قالب‌بندی، قطر این محصولات است. لازم است بدانید که در حالت کلی، هر چه قطر این محصولات بیشتر باشد به‌ طور حتم وزن آن‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد و افزایش وزن نیز افزایش قیمت سیم نجاری(قالب‌بندی) را به دنبال خواهد داشت.

یکی از نکاتی که لازم است پیش‌ از خرید در نظر داشته باشید نوع نیاز شما است. بسیاری از افراد قصد دارند از این سیم‌ها در مواردی استفاده کنند که نیاز به مقاومت بسیار بالاتری است. این افراد لازم است از سیم­ نجاری یا یا سیم قالب‌بندی با قطر بالاتر استفاده نمایند. اما در صورتی‌ که قصد دارید وزن کمتری را بر روی سیم‌ نجاری یا یا سیم قالب‌بندی قرار دهید و نیاز به مقاومت بسیار بالای آن‌ها ندارید، می‌توانید از سیم‌هایی استفاده کنید که قطر آن‌ها کمتر است و می‌توانند نیاز شما را برطرف سازند. در این‌ صورت قیمت سیم نجاری یا یا سیم قالب‌بندی مورد نظر شما نیز کاهش پیدا خواهد کرد.
لازم به ذکر است که همانطور که قبلا ذکر شد قطر سیم نجاری یا همان سیم قالب‌بندی به صورت استاندارد 2.5 میلی متر است.

قیمت مواد اولیه

در فرآیند تولید سیم‌ نجاری یا سیم قالب‌بندی نیز مانند دیگر محصولات، از برخی از مواد اولیه استفاده می‌شود و یا تولید کنندگان از روش‌های مختلف تولید برای ساختن سیم‌های نجاری یا سیم قالب‌بندی استفاده می‌کنند. قیمت مواد اولیه، هم‌چنین روش و نوع ساخت به‌ طور حتم قیمت سیم به‌ دست‌ آمده را نیز با تغییراتی مواجه خواهد ساخت.

در بسیاری از موارد برای ساخت این محصولات از وایرود و یا میلگردهای صنعتی، تسمه و… استفاده می‌کنند و این محصولات را به‌ عنوان ماده اولیه به کار می‌گیرند. بنابراین قیمت این مواد در تعیین قیمت نهایی سیم‌ نجاری(قالب‌بندی) اثراتی را ایجاد خواهد کرد.

برند و یا شرکت تولید کننده

در حال حاضر شرکت‌های تولید کننده مختلفی به کار ساخت سیم‌ نجاری یا سیم قالب‌بندی اشتغال دارند. محصولات تولید شده توسط هر کدام از این شرکت‌ها دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است و از طرف دیگر کیفیت‌های مخصوص به خود را نیز دارد. این عامل به‌ طور حتم قیمت این محصولات را با تغییراتی مواجه می‌سازد.
در شرایط فعلی، بسیاری از سیم‌های نجاری(قالب‌بندی) از دیگر کشورها به ایران وارد می‌شوند. بنابراین با قیمت‌های متفاوتی نیز در اختیار خریداران قرار می‌گیرند. چراکه عامل داخلی و یا وارداتی بودن سیم‌های نجاری (قالب‌بندی) ، قیمت آن‌ها را تغییر می‌دهد.

سیم مفتول قالب بندی

میزان نرمی و انعطاف‌پذیری

همان‌طور که پیش‌ از این نیز گفته شد یکی از ویژگی‌های بسیار مهم و مثبت سیم‌ نجاری یا سیم قالب‌بندی، میزان نرمی و یا انعطاف‌پذیری بسیار بالای این محصولات است. لذا یکی از عوامل مؤثر بر قیمت این سیم‌ها، میزان نرمی و انعطاف‌پذیری آن‌ها است.
میزان نرمی این محصولات با درصد کربن به‌ کار رفته در تولید آن‌ها رابطه دارد. بنابراین هر چه میزان کربن به‌ کار رفته در تولید سیم‌های نجاری یا قالب‌ بندی بیشتر باشد، میزان انعطاف‌پذیری و نرمی محصول مورد نظر نیز بیشتر خواهد شد و این عامل، قیمت سیم نجاری(قالب‌بندی) را نیز افزایش خواهد داد.

قیمت روز سیم­ نجاری یا قالب‌ بندی

مطابق با آنچه گفته شد مشخصات و ویژگی‌های کلی و فنی سیم‌های نجاری یا قالب‌ بندی، قیمت آن‌ها را تغییر می‌دهد. به‌ جز موارد گفته‌ شده، قیمت این محصولات تحت تاثیر عوامل دیگری نیز قرار می‌گیرد. از جمله این عوامل می‌توان به نرخ دلار و افزایش و یا کاهش قیمت آن اشاره کرد. این عامل به ویژه قیمت سیم­ نجاری(قالب‌بندی) وارداتی را با تحولاتی مواجه می‌سازد.
میزان تورم داخلی و خارجی از دیگر عوامل اثرگذار بر قیمت این محصولات است. میزان عرضه و تقاضاهای موجود در بازار نیز اثراتی را بر قیمت این سیم‌ها ایجاد می‌نماید. از طرف دیگر هرچه هزینه‌های تولید این سیم‌ها بیشتر شود، قیمت آن‌ها نیز با افزایش بیشتری مواجه خواهد شد. در بسیاری از موارد قیمت این محصولات نیز مانند سایر کالاهای مشابه، به‌ صورت روزانه دچار تغییر و تحولاتی می‌شود.
برای خرید سیم نجاری یا قالب‌ بندی بهتر است به سراغ تامین کنندگانی بروید که این محصولات را به‌ صورت بی‌واسطه و کاملا مستقیم در اختیار شما قرار می‌دهند. در این‌ صورت قیمت سیم نجاری(قالب‌بندی) بسیار مناسب‌تر و مقرون‌ به‌ صرفه‌تر خواهد بود.
فروشگاه خندان تولز با داشتن بیش از سه دهه سابقه مفتخر است که اعلام دارد توانسته به بزرگ‌ترین تامین کننده انواع مختلف سیم مفتول در سطح کشور تبدیل شده و  نیازهای مختلف مشتریان عزیز خود را رفع نماید.