قیمت توری مرغی

توری مرغی به توری‌های شش ضلعی گفته می‌شود که که نازک و سبک هستند و از مفتول گالوانیزه سرد یا گرم ساخته می‌شوند. سایز چشمه‌ها و قطر مفتول مورد استفاده برای ساخت توری مرغی می‌تواند متفاوت باشد. نام‌گذاری این توری فلزی به استفاده آن برای ساخت لانه حیوانات و پرندگان خانگی برمی‌گردد، اما این نوع توری کاربردهای دیگری نیز دارد که می‌توان به استفاده گسترده از آن در ساختمان‌سازی اشاره کرد. اگر می‌خواهید از قیمت توری مرغی مطلع شوید، خندان‌تولز به صورت روزانه، قیمت آن را در سایت خود منتشر می‌کند.

توری مرغی چیست؟

به شبکه‌های شش ضلعی بافته شده از سیم‌های مفتولی گالوانیزه نازک، توری مرغی گفته می‌شود. برای تولید این نوع توری از مفتول‌های گالوانیزه گرم و سرد با ضخامت ۲۴ تا ۴۵ میکرون استفاده می‌کنند. این مفتول‌ها به وسیله دستگاه‌های مخصوص به‌هم بافته می‌شود تا توری مرغی با مشخصات موردنظر بدست آید. در بازار،  توری‌های مرغی ساخت ایران و چین در دسترس هستند. توری‌ مرغی چینی معمولا از مفتول گالوانیزه سرد تولید می‌شود. به‌همین‌دلیل در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی مقاومت کمتری دارد. اما توری مرغی ایرانی علاوه بر گالوانیزه سرد، از مفتول گالوانیزه گرم نیز تولید می‌شود که طول عمر بیشتری دارد و مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی بیشتر است. قیمت توری مرغی به عواملی چون نوع مفتول گالوانیزه، وارداتی یا داخلی بودن، وزن و … بستگی دارد.

مراحل ساخت انواع توری مرغی

ساخت اولین توری مرغی به سال ۱۸۴۴ میلادی بازمی‌گردد. جایی که یک آهنگر ایتالیایی به نام چارلز برنارد با الگوبرداری از دستگاه‌ بافندگی، اولین توری فلزی را بافت. ساخت این توری مرغی در جریان جنگ جهانی دوم بود و از آن برای محافظت از رادارها در زمان وقوع انفجار استفاده می‌شد.امروزه برای تولید توری مرغی از دو روش خودکار و دستی استفاده می‌شود. در روش خودکار، مفتول گالوانیزه توسط دستگاه مخصوصی روکش می‌شود. سپس این مفتول وارد دستگاه بافت می‌شود تا به یکدیگر پیچیده شوند و یک قاب شش ضلعی بدست آید که به اسم چشمه معروف است. در پایان به وسیله پیچ‌های خودکار، ابتدا و انتهای توری محکم می‌شود.در روش دستی تولید توری مرغی، یک یا دو نفر، کلیه مراحل ذکرشده فوق را بدون کمک دستگاه انجام می‌دهند. در روش دستی تولید توری مرغی، در ابتدا برای فرم‌گیری سیم مفتول گالوانیزه، آن را دور یک قالب می‌پیچند. بعد از آن مفتول‌های فرم‌گرفته به‌هم بافته می‌شوند و یک نفر به وسیله پیچ‌گوشتی، دو سر توری را می‌بافد. در پایان توری مرغی به صورت رول درمی‌آید. قیمت توری مرغی که به روش دستی تولید می‌شود، گران‌تر از روش خودکار است.

کاربرد توری مرغی

توری مرغی کاربردهای مختلفی دارد که شناخته‌شده‌ترین آن، حصارکشی برای نگهداری حیوانات و پرندگان خانگی و حفاظت از گیاهان است. اما این توری گالوانیزه دارای ویژگی‌های منحصربفردی است که باعث می‌شود، مقاومت و استحکام بالایی داشته باشد و در ساختمان‌سازی نیز مورد استفاده قرار گیرد. درصورتی‌که بخشی از توری پاره شود، روی دیگر قسمت‌های آن تاثیر منفی ندارد و باعث آسیب‌دیدن آن‌ها نمی‌شود. از طرف دیگر قیمت توری مرغی مقرون‌بصرفه است. دیگر کاربرد‌های توری مرغی به شرح زیر است:

سقف‌سازی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای توری مرغی در سقف‌سازی است. در سقف سوله‌ها یا خانه‌هایی که دارای سقف‌های شیروانی هستند، برای اینکه بتوانند عایق‌کاری حرارتی و صوتی انجام دهند از پشم شیشه استفاده می‌کنند. اما ثابت نگه‌داشتن پشم شیشه در محل خود نیاز به ابزاری دارد که بتواند وزن آن را تحمل کند و استحکام بالایی داشته باشد. همچنین ابزار مورد استفاده نباید دچار اکسیداسیون و خوردگی شود. باتوجه به شرایط موردنیاز، بهترین ابزار برای سقف‌سازی و حمایت از پشم شیشه، توری مرغی است که ساختار مناسبی دارد و به این زودی دچار زنگ‌زدگی و خوردگی نمی‌شود. همچنین قیمت توری مرغی در مقایسه با ابزارهای دیگری که می‌توان برای این کار استفاده کرد، بسیار ارزان است.

دور ستون‌ها

توری مرغی به دور ستون‌ها پیچیده می‌شود، تا بر مقاومت آن بیفزاید و از آن محافظت کند.

گچ‌کاری

مزیت استفاده توری مرغی در گچ‌کاری این است که مقاومت ناحیه گچ‌کاری شده را بالا می‌برد و مانع ترک خوردن آن ناحیه می‌شود.

کاشی‌کاری

کاشی‌کارها از توری مرغی برای زیرسازی محل نصب کاشی‌ها استفاده می‌کنند تا بدین‌وسیله استحکام ملات را بالا ببرند و ناحیه‌ای یکنواخت برای کاشی‌کاری ایجاد کنند.

مزایای توری مرغی

توری‌های مرغی به دلیل مزایای زیادی که دارند، به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم.

  • در برابر اکسیداسیون و خوردگی مقاوم است
  • قیمت توری مرغی مقرون‌بصرفه است
  • برای لانه‌سازی حیوانات و پرندگان خانگی، تهویه مناسبی ایجاد می‌کند
  • غذادهی به حیواناتی که توسط توری مرغی محصور شده‌اند، راحت است
  • وزن سبکی دارد و به‌راحتی می‌توان آن را جابجا کرد
  • استفاده از آن بسیار آسان است و به سرعت اجرا می‌شود

عرض توری مرغی

توری مرغی در عرض‌های مختلفی تولید می‌شود که شامل ۹۰، ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۵۰ و ۱۸۰ سانتی‌متر است. از این میان، توری مرغی ۱۲۰ و ۱۸۰ سانتی مصرف بیشتری دارند. به همین دلیل در ادامه بیشتر در مورد آن‌ها توضیح می‌دهیم.

توری مرغی ۱۸۰

این توری مرغی دارای چشمه‌های ¾ اینچی است که در ایران جزء توری‌های پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی محسوب می‌شود. توری مرغی ۱۸۰ در سبک‌ترین حالت، وزنی برابر با ۹ کیلوگرم دارد. همچنین وزن آن به ۱۴ کیلوگرم نیز می‌رسد که به آن توری مرغی ۱۸۰ سنگین می‌گویند.از کاربردهای توری مرغی ۱۸۰ می‌توان به سقف سوله کارخانه‌ها و ورزشگاه‌ها اشاره کرد. زیرا می‌تواند متراژ بالایی را پوشش دهد و اجرای آن به سرعت انجام می‌شود. همچنین قیمت توری مرغی ۱۸۰ مناسب است و باعث می‌شود تا هزینه کلی پروژه سقف‌سازی تا حد زیادی کاهش پیدا کند. البته نحوه اجرا هم مهم است و باید توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود تا برش‌های توری به‌صورت دقیق و حساب شده باشد و میزان دور ریز آن به حداقل ممکن برسد.

توری مرغی ۱۲۰

طول رول توری مرغی ۱۲۰ معمولا ۴۵ متر است و دارای چشمه‌های ۱.۵ اینچی یا ¾ اینچی است. این توری مرغی در حالت سبک، وزنی معادل ۶ کیلوگرم دارد و نوع سنگین آن، دارای وزنی برابر با ۹ کیلوگرم است. توری مرغی ۱۲۰ به دلیل ابعاد مناسبی که دارد، برای زیرسازی گچ‌کاری و کاشی‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای زیرسازی پشت‌بام‌هایی که قرار است موزاییک شوند، توری مرغی ۱۲۰ را بکار می‌برند.

استفاده از توری مرغی ۱۲۰ در زیر‌سازی عملیات ساختمانی موجب می‌شود که نتیجه کار مستحکم‌تر و یکنواخت‌تر باشد. توصیه می‌کنیم، برای اجرای توری مرغی ۱۲۰ در ساختمان‌سازی از افراد باتجربه و ماهر کمک بگیرید تا سرعت اجرا بالا رود و میزان ضایعات توری مرغی به حداقل برسد.

فروش توری مرغی

برای خرید توری مرغی، می‌توانید به فروشگاه‌های فیزیکی ابزارفروشی و مصالح ساختمانی سطح شهر مراجعه کنید. همچنین فروشگاه‌هایی که به‌صورت تخصصی در زمینه فروش انواع توری فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند برای خرید توری مرغی مناسب باشند. اما یک راه ساده‌تر برای خرید توری مرغی، مراجعه به فروشگاه‌های اینترنتی ابزار و لوازم ساختمان‌سازی است. این فروشگاه‌ها انواع مختلف توری مرغی را گردآوری کرده‌اند و روند خرید راحت‌تر و حق انتخاب گسترده‌تری را در اختیار مشتریان قرار می دهند. یکی از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر و باسابقه ابزار و لوازم ساختمانی، وبسایت خندان‌تولز است که انواع توری مرغی باکیفیت را به صورت خرد و عمده با قیمتی رقابتی به فروش می‌رساند. در خندان‌تولز لیست قیمت توری مرغی به صورت روزانه اعلام می‌شود.