گونی قیرگونی

قیرگونی بهتره یا ایزوگام، مزایا معایب و تفاوت ایزوگام و قیرگونی چیست؟

قیرگونی یکی از قدیمی‌ترین مصالحی است که برای محاقظت ساختمان‌ها در برابر رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چند سال اخیر، ایزوگام نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است و به همین دلیل برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده که قیرگونی بهتره یا ایزوگام. ما در این مطلب قصد داریم با مقایسه کامل مزایا معایب و تفاوت این دو محصول، انتخاب را برای شما ساده‌تر نماییم. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا از تفاوت‌ها بیشتر بدانید.

قیرگونی بهتره یا ایزوگام

قبل از این که به سوال شما در رابطه با این موضوع پاسخ دهیم، بهتر است اطلاعات بیشتری از این دو ماده یعنی قیر و ایزوگام به دست آوریم.

قیرگونی چیست؟

قیرگونی از نوعی کاغذ و فایبر گلاس ساخته می‌شود. تنها تفاوت ایزوگام و قیرگونی این است که در ایزوگام آسفالت وجود دارد. شاید این ماده خیلی مهم به نظر رسد ؛ اما باعث تفاوت چشمگیری در تفاوت ایزوگام و قیرگونی خواهد شد. قیرگونی نیز مانند ایزوگام انواع متفاوتی دارد که شناخته شده‌ترین آن‌ها شامل قیرگونی ۱۵ و قیرگونی ۳۰ می‌شود. البته نوع دیگری از انواع قیرگونی وجود دارد که درجه استاندارد بالاتری داشته و در آن از مصالح بهتری استفاده می‌شود. روش نصب قیرگونی نیز با توجه به محیط مورد نظر متفاوت می‌باشد. برخی با چسب، برخی با آسفالت داغ و برخی دیگر با آسفالت سرد چسبانده می‌شوند.

خرید گونی قیرگونی

ایزوگام چیست؟

گونی قیرگونی
ماده اصلی ایزوگام، قیر می‌باشد. قیر ماده‌ای ضد آب و بسیار چسبناک است. امروزه ایزوگام‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و به صورت رول‌های بزرگ در بازار موجود هستند. برای این که بفهمید قیرگونی بهتره یا ایزوگام باید اطلاعاتی را از مواد سازنده ایزوگام داشته باشید. ایزوگام در بیشتر موارد به صورت دو لایه ساخته می‌شود که لایه زیرین آن، غشایی پلیمری است. برای لایه بالایی آن نیز از گرانول‌های معدنی استفاده می‌شود.

قیمت پلاستیک فونداسیون

قیرگونی بهتره یا ایزوگام و این دو ماده چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

در ادامه فاکتورهای مختلفی را در این دو ماده بررسی کرده‌ایم که می‌تواند به شما برای یافتن پاسخ کمک بسیاری نماید.

پاسخ به قیرگونی بهتره یا ایزوگام با مقایسه هزینه

یکی از تفاوت‌های بارزی که میان قیرگونی و ایزوگام وجود دارد، مربوط به هزینه آن‌ها می‌شود. هزینه قیرگونی بسیار کمتری از ایزوگام خواهد بود. علاوه بر هزینه اولیه، هزینه نهایی و هزینه طولانی مدت نیز باید در نظر گرفته شود. از آنجایی که ممکن است قیرگونی درطول زمان به دلایل مختلف فرسودگی بیشتری داشته باشد، هزینه نهایی آن از ایزوگام بیشتر خواهد بود.

پاسخ به قیرگونی بهتره یا ایزوگام با مقایسه مقاومت

در بیشتر مواقع قیرگونی نسبت به ایزوگام، مقاومت کمتری دارد. البته گاهی اوقات نیز پیش می‌آید که ایزوگام در زمانی بسیار کمتر از میزات مورد انتظار، ایزوگام دچار فرسودگی می‌شود.

پاسخ به قیرگونی بهتره یا ایزوگام با مقایسه مقاومت در برابر نور آفتاب

ایزوگام به دلیل داشتن لایه فویلی، مقاومت بیشتری در برابر نور آفتاب خواهد داشت. البته به شرطی که از نوع فویل دار استفاده نمایید ؛ زیرا انواع بدون فویل نیز در بازار موجود هست.

پاسخ به قیرگونی بهتره یا ایزوگام با مقایسه نحوه نصب

برای نصب قیر نیاز به متخصص و کاردان نیست اما برای نصب ایزوگام حتما باید از افراد متخصص کمک گرفت. علاوه بر این نصب ایزوگام گران‌تر از نصب و اجرای قیرگونی می‌باشد.

پاسخ به قیرگونی بهتره یا ایزوگام با مقایسه اعتبار برند

تا به امروز برای قیرگونی هیچگونه برندی وجود نداشته است؛ اما تمامی ایزوگام‌ها همراه با برند ارائه می‌شوند. به همین دلیل انتخاب ایزوگام با اطمینان بیشتری انجام خواهد شد.

 

مقایسه کامل مزایا معایب و تفاوت ایزوگام و قیرگونی

ما در این مطلب قصد داریم مقایسه کامل مزایا معایب و تفاوت ایزوگام و قیرگونی را ارائه دهیم تا برای پاسخ به سوال جزییات دقیق‌تری داشته باشیم.

برای مقایسه ایزوگان و قیرگونی اولین نکته مربوط به مواد اولیه آن‌ها است. قیرگونی و ایزوگام هر دو از قیر ساخته شده‌اند. با این تفاوت که در قیر مواد اولیه طبیعی به کار رفته است اما در ایزوگام نوعی الیاف مصنوعی وجود دارد. قیرگونی برای سطوحی که دارای شکستگی است مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایزوگام برای سطوح صاف و بدون شکستگی مناسب‌تر است.

مشاهده الکترود جوشکاری

پاسخ به قیرگونی بهتره یا ایزوگام با مقایسه در حلالیت

یکی از موارد مهمی که در رابطه با قیرگونی و ایزوگام باید در نظر گرفته شود، حلالیت آن‌ها است. قیر به سادگی در بسیاری از حلال‌ها، حل می‌شود. در صورتی که ایزوگام این طور نیست و مقاومت آن بسیار بیش‌تر است.

پاسخ به قیرگونی بهتره یا ایزوگام با مقایسه در ضخامت

از نظر ضخامت، ایزوگام نازک‌تر از قیرگونی است. در این مورد قیرگونی نسبت به ایزوگام می‌تواند بهتر باشد ؛ زیرا ضخامت آن بیش‌تر است.

پاسخ به قیرگونی بهتره یا ایزوگام با مقایسه در میزان روندگی

میزان روندگی نشان دهنده راحتی کار در هنگام نصب است. از آنجایی که میزان روندگی قیر بیش‌تر است. به همین دلیل سخت‌تر نصب می‌گردد. روندگی ایزوگام کم‌تر است و به همین دلیل نصب آن در انتها تمیزتر خواهد بود. به دلیل روندگی بیش از حد قیر، از آن بیش‌تر برای کف ساختمان استفاده می‌گردد، تا روی آن سرامیک و کاشی قرار بگیرد.

مزایای ایزوگام

نصب ایزوگام آسان‌تر است و نیاز به آماده سازی خاصی ندارد.
در بیش‌تر موارد، مقاومت ایزوگام بالاتر از قیرگونی است و دیرتر پوسیده می‌گردد.
ایزوگام سبک‌تر بوده و نازک‌تر است.
انحلال ایزوگام کمتر است نسبت به قیرگونی.
ایزوگام دارای برندهی معتبر بوده و خدمات پس از فروش و ضمانت دارد.

مزایای قیرگونی

قیرگونی ضخامت بسیار بالاتری نسبت به ایزوگام دارد.
از قیرگونی می‌توان در محیط‌های شکسته و دارای سطوح نابرابر استفاده کرد.
نصب قیرگونی نیاز به مهارت و تخصص ندارد.
اگر دچار آسیب گردد، تعمیرات نقطه‌ای آن آسان‌تر خواهد بود.
از لحاظ قیمتی به‌صرفه‌تر بوده و برای محیط‌های کوچک‌تر انتخاب مناسبی است.

معایب ایزوگام

برای نصب ایزوگام نیاز به افراد متخصص و با مهارت بالا می‌باشد.
ایزوگام در فصول سرد سال و زمانی که بارندگی هست، قابل اجرا نمی‌باشد.
اجرای ایزوگام برای قسمت‌هایی که دارای درز است، به سختی انجام می‌شود.
ایزوگام نسبت به وسایل نوک تیز بسیار آسیب پذیر می‌باشد.

معایب قیرگونی

قیرگونی در اثر نشست ساختمان، پاره خواهد شد.
قیرگونی به مرور زمان پوسیده خواهد شد.
قیر داغ خطرناک است و بر اثر حرارت بالا می‌تواند باعث حادثه گردد.