اولین گزینه‌ای که پس از شنیدن نام سیم مفتول آرماتوربندی به ذهن می‌رسد، صنعت ساختمان است. این سیم مفتول‌ها ممکن است بی‌ارزش به نظر برسند، اما نقش مهم و حیاتی در استحکام بتن آرمه‌های ساختمان ایفا می‌کنند. البته از این سیم مفتول در صنایع دیگر نیز استفاده می‌شود، اما کاربرد آن در ساختمان‌سازی بیشتر است. فروش سیم مفتول آرماتوربندی از طریق فروشگاه‌های مصالح ساختمانی و فروشگاه‌های اینترنتی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، امکان‌پذیر است.

سیم مفتول آرماتوربندی کارشده روی میلگرد

فروش سیم مفتول آرماتوربندی

مفتول آرماتوربندی جهت ارتباط و اتصال دو جسم به یکدیگر کاربرد دارد و از سیم فولاد کربن ساخته می‌شود. از سیم مفتول آرماتوربندی در صنعت ساختمان برای اتصال میلگردها به یکدیگر، در صنعت کشاورزی برای اتصال ادوات مختص گلخانه و در صنایع دیگر استفاده می‌شود. سیم مفتول آرماتوربندی از نوع سیم‌های عریان به شمار می‌آید و هیچگونه پوشش لاستیکی یا کاغذی ندارد. به همین دلیل در کوره‌های خطی و کوره‌های ضدزنگ می‌توان آن را تولید کرد. مقاومت این سیم مفتولی در برابر آسیب‌های فیزیکی و محیطی و همچنین عوامل طبیعی زیاد است و نیاز به هیچ محافظی ندارد. فروش سیم مفتول آرماتوربندی از طریق فروشگاه‌های اینترنتی موجب می‌شود تا افراد به راحتی بتوانند محصول مورد نظر خود را بیابند و آن را با نمونه‌های مشابه مقایسه کنند. همچنین امکان اطلاع از قیمت لحظه‌ای آن با مراجعه به فروشگاه‌های آنلاین مصالح ساختمانی وجود دارد.

 سیم مفتول آمارتوربندی چیست؟

این سیم مفتول نوعی مفتول سیاه رنگ است که در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد زیادی دارد. مفتول آرماتوربندی ساختاری انعطاف‌پذیر و نرم دارد و در مقایسه با مفتول‌های سخت صنعتی می‌توان آن را به حالت‌ها مختلفی درآورد. به سیم آرماتوربندی به دلیل رنگ سیاهی که دارد، سیم سیاه یا مفتول سیاه می‌گویند. همچنین به سیم نرم و مفتول آنیل شده نیز معروف است. در واقع این نوع سیم یک نوع مفتول پخته شده یا آنیل شده است که می‌تواند خواص شیمیایی خود را حفظ کند.

سیم‌مفتول آرماتوربندی را با توجه به ضخامتی که دارد، دسته‌بندی می‌کنند. ضخامت‌های مختلف این سیم، کاربردهای متنوعی دارد. اما پرکاربردترین نوع سیم‌مفتول آرماتوربندی، سیم با ضخامت 5.1 میلی‌متر است که بیشتر در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که قیمت فروش سیم مفتول آرماتوربندی بستگی به ضخامت آن دارد و هرچه ضخامت سیم مفتول بالاتر رود، وزن آن سنگین‌تر شده و قیمت گران‌تری پیدا می‌کند.

سیم مفتول آرماتوربندی از نظر روش ساخت در دو نوع تسمه‌ای و فابریک در دسترس قرار دارد که هریک از آن‌ها دارای کاربرد، مرغوبیت و کیفیت متفاوتی هستند و افراد با توجه به نیاز خود آن‌ها را خریداری می‌کنند.

سیم مفتول سیاه دسته ای

سیم مفتول آرماتوربندی چگونه تولید می‌شود؟

این نوع سیم مفتول، جنسی از فولاد دارد و فولاد نیز از آهن و کربن ساخته می‌شود. همچنین با توجه به کاربرد فولاد، از آلیاژهای مختلف مانند کروم، نیکل، منگنز و … در ساخت آن استفاده می‌شود. برای ساخت مفتول سیاه، فولاد گالوانیزه نشده بکار می‌برند. در طول فرآیند ساخت این سیم، پوششی بر روی آن ایجاد می‌شود که این پوشش موجب می‌شود تا سیم مفتول در برابر رطوبت و خوردگی، مقاومت بالایی پیدا کند. همچنین علت سیاه بودن رنگ آن نیز به خاطر عدم استفاده از گالوانیزه در فرآیند تولید است.

همانطور که گفته شد، سیم مفتول آرماتوربندی را از نظر تکنیک ساخت به دو گروه تسمه و فابریک دسته‌بندی می‌کنند به همین دلیل به سیم مفتول آرماتوبندی سیم آرماتوربندی فابریک یا سیم آرماتوربندی تسمه‌ای هم اطلاق می‌شود.
 در تولید نوع فابریک، مفتول از طریق دستگاه‌های خاص، کشیده می‌شود و برای آن از میلگرد 5.6 استفاده می‌شود. بدین ترتیب که در مرحله اول، میلگرد 5.6 را با دستگاه می‌کشند تا به میلگرد 5.4 تبدیل شود. سپس دوباره تحت عملیات کشش قرار می‌گیرد تا سیم مفتول با ضخامت 5.1 میلی‌متر بدست آید. بنابراین برای اینکه سیم مفتول آرماتوربندی با ضخامت 5.1 میلی‌متر تولید شود، به سه مرحله کشش نیاز است. 

در طرف دیگر برای ساخت سیم مفتول آرماتوربندی تسمه‌ای از ورق‌ها و ضایعات فلزی و آهنی استفاده می‌شود. همچنین روش تولید این نوع سیم مفتول از طریق نورد و کشش انجام می‌پذیرد. لازم به ذکر است که مفتول سیاه فابریک در مقایسه با نوع تسمه‌ای آن، مقاومت و استحکام بیشتری دارد. به همین دلیل قیمت فروش سیم مفتول آرماتوربندی فابریک بالاتر است.

سیم مفتول آرماتور

علت استفاده از سیم مفتول آرماتور

با وجود پیشرفتی که در تولید مصالح ساختمان‌سازی انجام شده، مصالح با کارایی و کاربرد بهتر وارد بازار شده‌اند. اما به دلیل اینکه این مصالح جدید قیمت بالایی دارند، استقبال کمتری از آن‌ها می شود و پیمانکاران ساختمانی ترجیح می‌دهند از فولاد و بتن در ساخت‌وساز‌های خود استفاده کنند. همانطور که می‌دانید، بتن آرمه از ترکیب فولاد و بتن ساخته می‌شود و دارای مقاومت و پایداری بسیار زیادی است. همچنین در مقایسه با مصالح مدرن ساختمانی، از قیمت مقرون‌بصرفه‌ای برخوردار است.

در سازه‌های بتنی و ساختمان‌سازی معمولا از میلگرد استفاده می‌شود که به آن میلگرد آجدار یا آرماتور نیز می‌گویند. سازه بتن آرمه برای اینکه بیشترین کارایی و بهترین عملکرد را داشته باشد، لازم است که یکسری شرایط برای ساخت آن رعایت شود. یکی از این شرایط، چگونگی اتصال میلگردها به یکدیگر یا همان نحوه آرماتوربندی است. اتصال میلگرد‌ها به یکدیگر به دو دلیل انجام می‌شود:

  • آرماتورها را در کنار هم ثابت نگه دارد تا زمانیکه عملیات قالب‌بندی به پایان برسد.
  • از کمانش آرماتورها در هنگامیکه به قسمت‌های مختلف بتن آرمه، بار وارد می‌شود، جلوگیری می‌کند.

به همین دلیل است که مهار کردن و بستن آرماتورها، اهمیت زیادی دارد. مهار کردن و بستن مناسب آرماتورها موجب می‌شود تا سازه بتن آرمه شرایط مطمئن‌تر و بهتری داشته باشد. با توجه به اینکه جوشکاری آرماتورها طبق آیین‌نامه‌های صنعت ساختمان، جز در موارد خاص مجاز نیست، برای اتصال آن‌ها از سیم مفتول آرماتوربندی استفاده می‌شود. بدین ترتیب بدون آنکه نیاز به جوشکاری میلگردها باشد، با گره زدن سیم مفتول، آرماتورها را ثابت می‌کنند. به دلیل نرمی و مقاومت بالایی که این سیم مفتول دارد، شاهد یک اتصال قوی و پایدار خواهیم بود که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بتن آرمه است.

همچنین قبل از اینکه عملیات بتن ریزی انجام شود، لازم است که آرماتورها در محل مناسب و دقیق خود ثابت شده باشند تا طبق نقشه‌های محاسباتی، بالاترین کارایی را ارائه دهند. از طرف دیگر هنگام بتن‌ریزی، باید پایداری و استحکام شبکه آرماتورها حفظ شود و هیچگونه جابجایی شبکه در قالب دیده نشود. پس از اینکه بتن‌ریزی انجام شد و سازه مورد بهره‌برداری قرار گرفت، شرایط سازه‌های بتنی نباید به گونه‌ای باشد که مصالح بکار رفته در آن دچار خوردگی و پوسیدگی شوند. زیرا این مسئله بر مقاومت و پایداری بتن، تاثیر منفی می‌گذارد. از این رو بکارگیری مفتول سیاه با توجه به ویژگی ضدخوردگی و پوسیدگی که دارد، می‌تواند موجب تقویت سازه بتنی شود. همگی این عوامل در کنار هم سبب می‌شوند تا سیم آرماتوربندی به کاربردی‌ترین و بهترین مصالح موجود برای آرماتوربندی تبدیل شود.

سیم مفتول آرماتور 2

قیمت فروش سیم مفتول آرماتوربندی

عوامل مختلفی در تعیین قیمت فروش سیم مفتول آرماتوربندی نقش دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • قیمت میلگرد یا وایرود: همانطور که گفتیم، میلگرد ماده اولیه ساخت سیم مفتول فابریک است و از تحت کشش قرار دادن آن، سیم مفتول با ضخامت مورد نظر بدست می‌آید. به همین دلیل قیمت میلگرد نقش تعیین‌کننده‌ای در قیمت فروش سیم مفتول آرماتوربندی دارد. قیمت میلگرد بسته به کارخانه سازنده و وارداتی بودن آن می‌تواند متفاوت باشد.
  • نوع سیم آرماتوربندی: اشاره کردیم که سیم آرماتوربندی به دو دسته فابریک و تسمه‌ای تقسیم‌بندی می‌شود. سیم مفتول تسمه‌ای به دلیل اینکه از صفحات و ضایعات آهن تولید می‌شود، در مقایسه با سیم مفتول فابریک قیمت ارزان‌تری دارد.
  • میزان نرمی: از نظر میزان نرمی، سیم مفتول آرماتوربندی به دو دسته سخت و نرم دسته‌بندی می‌شود که قیمت متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

خرید سیم مفتول آرماتوربندی یا مفتول سیاه

برای خرید سیم آرماتوربندی حتما به انعطاف‌پذیری آن توجه کنید. زیرا هرچه کلاف سیم مفتول نرم‌تر و کوچکتر باشد، از کیفیت بیشتری برخوردار است. همچنین توصیه می‌کنیم از سیم مفتول‌های فابریک برای آرماتوربندی استفاده کنید، زیرا از مواد اولیه مرغوب‌تری ساخته می‌شوند و دوام بیشتری دارند. در هنگام خرید سیم مفتول آرماتوربندی، ضخامت آن را نیز در نظر بگیرید تا سایز مناسب آرماتوربندی باشد.
فروشگاه خندان تولز به عنوان بزرگترین عرضه‌کننده‌ی انواع مختلف سیم مفتول آرماتوربندی اعم از سیم مفتول آرماتوربندی فابریک و سیم مفتول آرماتوربندی تسمه‌ای این افتخار را دارد تا به صورت شبانه‌روزی نیازهای متنوع مشتریان عزیز خود را رفع نماید.
  اگر سوالی در مورد انتخاب سیم آرماتوربندی مناسب دارید و اگر می‌خواهید از شرایط ویژه فروش سیم مفتول آرماتوربندی مطلع شوید با ما تماس بگیرید.