لوازم ماسک جوشکاری
شدت جریان و قطر الکترود در جوشکاری چه تأثیری دارد؟

 

ناگفته پیدا است که جوشکاری چه تاثیر مهمی در پروژه‌های عمرانی و صنعتی دارد و عملیاتی است که اگر استفاده از دستگاه جوشکاری با دقت و به درستی انجام شود، تاثیر بسیار مهمی در به ثمر رسیدن پروژه ایفا می‌کند اما اگر استفاده از اینورتر جوشکاری با مشکلی مواجه شود، پروژه با خطری جدی رو به رو می‌شود. از این رو به بررسی ومطالعه دو مورد از عوامل تأثیر گذار در جوشکاری که قطر الکترود جوشکاری و شدت جریان مصرفی است میپردازیم.

پس در نتیجه مهم است که اپراتورها و جوشکاران دانش کافی در زمینه مورد تخصص خود را داشته باشند و از آن جایی که جوشکاری کار بسیار حساسی است باید بدانند که در زمان و موقعیت مشخص چگونه باید تصمیم بگیرند و از دستگاه جوشکاری استفاده کنند.

جوشکاری موفق به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که بررسی هر کدام از آن‌ها به پژوهش تحقیقاتی مفصلی نیاز دارد (برای آشنایی بیشتر می‌توانید روی پارامترهای جوشکاری کلیک کنید.) اما قصد داریم در این متن تنها به دو پارامتر موثر در زمان کار با اینورتر جوشکاری بپردازیم و به طور مختصر توضیحاتی در این باره بدهیم. این دو عبارت است از شدت جریان مصرفی در جوشکاری و قطر الکترود جوشکاری . اما در ادامه به این دو پرسش پاسخ خواهیم داد که:

  • قطر الکترود جوشکاری چه تاثیری بر عمق جوش دارد؟
  • شدت جریان در جوشکاری چه تاثیری بر عمق جوش دارد؟

قطر الکترود جوشکاری چه تاثیری بر عمق جوش دارد؟

قطر الکترود در جوشکاری یکی از نکات مهم در هنگام کار با دستگاه جوشکاری است که بر کیفیت و عمق جوش تاثیر می‌گذارد. زمانی قطر الکترود مناسب است که با جریان و سرعت حرکت مناسب در کوتاه­ ترین زمان، محل مورد نظر را جوشکاری کند. نکته دیگری که در انتخاب قطر الکترود جوشکاری اهمیت دارد، ضخامت متریال جوشکاری است.

از عوامل دیگر نیز می‌توان از وضعیت جوشکاری و نوع اتصال نام برد. زمانی که می‌خواهیم، متریال ضخیمی را جوشکاری کنیم یا در حالت مسطح قرار داریم برای جوشکاری با نفوذ بیشتر و زمان کوتاه تر باید از الکترودهایی با قطر بیشتر استفاده کنیم.

 

همواره باید انتخاب ما ضخیم­ ترین الکترود ممکن باشد، البته باید به این نکته دقت کنیم که این میزان نباید به گونه‌ای باشد که روی محدوده گرمای ورودی و میزان رسوب جوش تاثیر منفی بگذارد. در صورت انتخاب نادرست ممکن است که جوش بیش از اندازه بزرگ شود و این موضوع ممکن است، مشکلات بسیاری مانند افزایش هزینه یا زیان را به دنبال داشته باشد.

همچنین تغییر ناگهانی قطر الکترود جوشکاری مصرفی نیز می‌تواند جوش را دچار مشکل کند و مشکلاتی که پیش­تر درباره الکترود بیش از حد ضخیم برشمردیم، ایجاد کند و علاوه بر آن می‌تواند باعث ایجاد نقاط تمرکز تنش شود.

شدت جریان و قطر الکترود در جوشکاری چه تأثیری دارد؟

شدت جریان در جوشکاری چه تاثیری بر عمق جوش دارد؟

شدت جریان مصرفی فاکتوری مهم در اینورتر جوشکاری است و همچنین عاملی تعیین کننده بر عمق جوش است و بر آن تاثیری مستقیم دارد و اگر شدت جریان جوشکاری مصرفی به درستی انتخاب نشود، عیوب بسیاری ممکن است در کار با دستگاه جوشکاری به وجود بیاید. دلیل این موضوع این است که حرارت قوس جوش با مقدار شدت جریان و ولتاژ رابطه‌ای مستقیم دارد.

به همین منظور هم برای کنترل شدت جریان مصرفی اینورتر جوشکاری کلیدهایی بر روی آن قرار داده شده است تا شما بتوانید به راحتی میزان شدت جریان مصرفی مورد نیاز خود را تنظیم کنید. شدت جریان مصرفی باید به اندازه‌ای باشد که اپراتور بتواند بر حوضچه جوش کنترل کافی را داشته باشد و هم ذوب و نفوذ به خوبی انجام شود.

همان طور که پیش ­تر نیز گفته شد، اپراتورها و جوشکار باید بدانند که در شرایط مختلف باید چه تصمیمی اتخاذ کنند. این موضوع در زمینه شدت جریان نیز برقرار است. هر چند که در پاراگراف قبلی درباره میزان مناسب شدت جریان گفتیم اما این میزان بسته به موقعیت جوشکاری عوض می‌شود. اگر جوشکاری بالای سر جوشکار انجام می‌شود باید از کمترین میزان شدت جریان استفاده کرد. اگر این موضوع رعایت نشود، گرمای بیش از حدی در الکترود ایجاد می‌شود و همراه جرقه‌های بسیار، ترک در جوش به وجود می‌آید.