سیم آرماتوربندی چیست (مفتول آرماتور بندی) چیست ؟

سیم آرماتوربندی چیست (مفتول آرماتور بندی) چیست ؟

سیم آرماتوربندی که با استفاده از فولاد تولید می‌شود، یکی از مصالح اصلی در پی‌ریزی و ساخت ساختمان است که به صنعت‌گر اجازه می‌دهد تا بتن را به شکل‌های مختلفی درآورد.

سیم آرماتوربندی چیست (مفتول آرماتور بندی) چیست ؟

این محصول بخش زیادی از نیروی کششی واردشده بر بتن را جذب می‌کند و با این کار استحکام و تحمل بتن را افزایش می‌دهد؛ همچنین میزان مقاومت سازه‌های زیرین ساختمان درمقابل آتش‌سوزی به‌دلیل داشتن سیم آرماتوربندی بالاتر از سازه‌های بالایی است. فولاد به‌کاررفته در این محصول از نوع ضدزنگ است که به‌راحتی زنگ نمی‌زند و برای مکان‌هایی‌که آب‌وهوای مرطوب و شرجی دارند، بسیار مناسب است. از این محصول می‌توان در بسته‌بندی کردن جعبه یا پلاستیک نیز استفاده کرد. قیمت سیم آرماتوربندی نوسانات زیادی دارد و عوامل مختلفی هم روی آن تاثیر می‌گذارند. این عوامل شامل هیجانات بازار داخلی، نرخ تورم، سایز و اندازه خرید هستند.

 

مفتول سیاه چیست ؟

مفتول سیاه (black annealed wire) نوعی سیم فلزی است که از فولاد گالوانیزه نشده تولید می‌شود. همان‌طور که به مفتول گالوانیزه به سبب رنگ سفید و درخشش آن مفتول سفید گفته می‌شود، به این نوع سیم مفتول سیاه گفته می‌شود. قیمت مفتول سیاه به انواع این محصول بستگی دارد که برای خرید باید آن‌ها را در نظر گرفت.

سیم ۱.۵، سیم ۲.۵، سیم آرماتوربندی فابریک (بستن آرماتور)، سیم قالب بندی یا نجاری (بستن قالب) از انواع مفتول سیاه است که به آن مفتول پخته شده یا آنیل شده نیز گفته می‌شود.

این محصول به دو صورت کلاف و شاخه در بازار موجود است و نوع کلاف آن به سه دسته تقسیم می‌شود. در ادامه این مطلب بیش‌تر در خصوص انواع سیم آرماتوربندی بدانید و با قیمت های این نوع مفتول آشنا شوید ، جهت استعلام قیمت و یا دریافت مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان فروش خندان تولز تماس حاصل نمایید .

برای تولید مفتول سیاه به روش آنیل، میلگردهای کلاف ساده سایز ۵.۵ تا ۸ میلی‌متر توسط دستگاه کشش مفتول به صورت مفتول‌هایی با ضخامت ۱.۲ تا ۶ میلی‌متر در می‌آیند. سپس در کوره در حرارت ۸۰۰ تا ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد و شرایط خلا پخته می‌شوند.

پس از آن فرآیند سرد شدن به آهستگی باید صورت گیرد. در این فرآیند، گرچه مفتول سیاه ماهیت شیمیایی خود را حفظ کرده اما از نظر خواص مکانیکی تغییر یافته و حالا بسیار انعطاف پذیر‌تر و نرم‌تر از قبل است که این ویژگی سبب کاربرد آن در صنایع بسیاری می‌شود.

 

خرید سیم آرماتور بندی

برای یک خرید هوشمندانه به موارد زیر دقت نمائید: مقاومت کششی بالا در سیم های آرماتور بندی از جمله مهم ترین مشخصه هایی می باشد که باید در این محصول وجود داشته باشد. چراکه این مفتول ها را برای گره زدن آرماتور مورد استفاده قرار می دهند و باید حداکثر میزان کشش را تاب بیاورد. بر همین اساس لازم است از مرغوب بودن مواد اولیه تولید محصول خریداری شده و از انجام مراحل صحیح آنیل کردن اطمینان حاصل کنید. علاوه بر آن به دلیل تولید این مفتول ها در ضخامت های متفاوت لازم است ضخامت محصول را متناسب با کاربرد خود انتخاب کنید. در ادامه به صورت مجزا کاربرد هر یک از ضخامت های مفتول را آورده ایم:

 1. سیم های به ضخامت ۴ میلیمتر انتخاب بهتری جهت بسته بندی می باشد. ناگفته نماند این نوع از سیم ها از قیمت بالاتری برخوردارند.
 2. سیم آرماتوربندی با ضخامت ۳ میل در صنعت نجاری انتخاب بسیار خوبی است. این نوع در کلاف ۵۰ کیلوگرمی بسته بندی و به بازار عرضه می شود.
 3. سیم آرماتور بندی ۲.۵ میل را می توانید برای قالب بندی خریداری نمائید که در بسته بندی های ۳۰ کیلوگرمی موجود می باشد.
 4. و در نهایت سیم های با ضخامت ۱.۵ میلیمتر که می توان گفت از پر فروش ترین انواع مفتول ها بوده و در آرماتوربندی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این ضخامت در بسته بندی های ۳۰ کیلویی وجود دارد.

 

قیمت سیم آرماتوربندی اصفهان

در واقع این محصول مفتول هایی از جنس فولاد می باشد که از المان های اصلی در هر قالب بندی و آرماتور بندی و در پروژه ساختمانی به حساب می آید. علاوه بر آن عملکرد خوب این مفتول ها باعث شده تا دامنه کاربرد آن افزایش یابد و در صنایعی از قبیل ساخت انواع قفسه های فولادی، ساخت سیم خاردار، مش، توری، پرچ و میخ، بسته بندی و خیلی موارد دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

در صنایع سیم آرماتور بندی را به دو روش فابریک تسمه و فابریک تولید می شود چرا که تولید به شیوه های متفاوت یک سری ویژگی را به محصول نهایی می دهد. به عنوان مثال انواع فابریک از مقاومت بالاتری نسبت به انواع تسمه دارد به این دلیل که فابریک از میلگرد ۶.۵ میل تولید می شود ولی انواع تسمه را از بازیافت ضایعات ورق می سازند. برای تولید سیم آرماتور بندی وایرود (همان میلگرد ۶.۵ میل) را به درون دستگاه های کشش می فرستند تا ضخامت آن کاهش یابد و به ۱.۵ میلیمتر برسد. پس از آن محصول را به دمای ۹۰۰ درجه سانتیگراد رسانده (مرحله آنیل کردن) تا مقاومت الاستیسیته در این محصول افزایش یابد. این مرحله باید با مدت زمان معین و دقیقا تا دمای ۹۰۰ درجه انجام شود چرا که کیفیت بالای مفتول به دقت این مرحله بستگی دارد .

برای استعلام قیمت دقیق و لحظه ای این محصول می توایند با کارشناسان خندان تولز تماس حاصل نمایید .

قیمت سیم آرماتوربندی نمره ۱.۵

سیم آرماتوربندی گالوانیزه نوعی مفتول است که روی آن یک لایه فلز روی وجود دارد. از این محصول علاوه بر پروژه‌های ساختمانی، در کشاورزی، مرغداری، گلخانه‌ها، فنس‌کشی، اسکوپ‌بندی، رابیتس‌بندی و ساخت وسایل تزئینی نیز استفاده می‌شود. به‌علت وجود فلز روی، این مفتول می‌تواند دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد و بالاتر از آن را تحمل کند و مقاومت خوبی در برابر خوردگی و سایش از خود نشان دهد. این محصول در سایزهای ۰.۵ تا ۲.۸ میلی‌متر تولید و عرضه می‌شود؛ اما سایز ۱.۵ میلی‌متر آن فروش بسیار بیشتری نسبت به دیگر سایزها دارد. سیم آرماتوربندی نمره ۱.۵ استحکام خوبی دارد و نرخ آن نیز به‌صرفه‌تر است. البته باتوجه به اینکه فاکتورهایی متعددی روی قیمت آن تاثیرگذار هستند، نمی‌توان بهای مشخصی را برای آن تعیین کرد.

سیم آرماتوربندی در ضخامت‌های مختلف از ۱.۵ تا ۴ میلی‌متر تولید شده و در کلاف‌هایی با وزن‌ متغیر در بازار آهن عرضه می‌گردد؛ البته قیمت سیم آرماتوربندی در کنار وزن کلاف و ضخامت آن، به جنس ماده اولیه و مقاومت کششی‌اش وابسته است که این مقاومت طی عملیات آنیل کردن، در محصول ایجاد می‌گردد.”

 

انواع مفتول سیاه

 1. مفتول‌هایی با ضخامت ۱.۲ تا ۱.۷ میلی‌متر که برای آرماتوربندی کاربرد دارد. پرکاربرد‌ترین آن سیم ۱.۵ است و وزن کلاف این مفتول‌ها حدودا ۲۲ کیلوگرم است.
 2. قطر مفتول ۲ تا ۲.۵ میلی‌متری در قالب‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم ۲.۵ نرم پرکاربردترین آن است و وزن کلاف آن حدودا ۲۵ کیلوگرم است.
 3. مفتول‌های ۳ تا ۵ میلی‌متری در صنایع دیگری چون ساختمان‌سازی، بسته‌بندی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. وزن کلاف آن بین ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم است.

آن‌طور که پیش‌تر گفته شد، مفتول سیاه در قطرها و ضخامت‌های متفاوتی تولید می‌گردد که بر اساس ضخامت و کاربرد خاصی که دارد شناخته شده و نام گذاری می‌شود. سیم آرماتوربندی نرم و بسیار نرم، مفتول نجاری یا قالب‌بندی نیز بر این اساس نام‌گذاری شده‌اند.

تولید مفتول سیاه از کلاف میلگرد یا مفتول صنعتی که قبلا توضیح داده شد را فابریک می‌گویند. در بازار مفتول‌هایی هستند که کیفیت پایین‌تری دارند و از ورق تولید می‌شوند که به آن‌ها تسمه می‌گویند. استفاده از این مفتول‌ها توصیه نمی‌شود.

مفتول سیاه در تولید توری‌هایی نظیر توری حصاری و توری پرسی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سیم آرماتوربندی

قبل از عملیات بتن‌ریزی ساختمان میلگردها باید بر اساس طراحی و محاسبات صورت گرفته به یکدیگر بسته و یکپارچه شوند. در این صورت از جابه‎جا شدن آن‌ها هنگام عملیات بتن‌ریزی تا خود‌گیری بتن جلوگیری می‌شود.

برای بستن دو میلگرد به یک‌دیگر، عموما مفتول سیاه فابریک نرم با قطر ۱.۵ میلی‌متر استفاده می‌شود. به این نوع مفتول، سیم آرماتوربندی نرم می‌گویند و به عمل اتصال دو میلگرد توسط این نوع سیم “گره‌زدن” می‌گویند. در نهایت این کار باعث بالا رفتن استحکام سازه و مقاومت آن خواهد شد.

انواع گره زدن:

گره ساده یا لغزنده: ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع گره زدن است. این نوع گره برای اتصال میلگردهای سقف و ستون استفاده می‌شوند.
گره صلیبی شکل: برای میلگردها و مفتول‌های ضخیم و سخت به کار می‌رود.
گره پشت گردنی: برای گره زدن میلگرد به خاموت
گره اصطحکاکی: برای جلوگیری از لغزش در شبکه‌ها و صفحات عمودی

 

کاربرد مفتول سیاه آرماتوربندی

 • در ساختمان سازی برای متصل کردن میلگردها به هم
 • پل سازی و سد سازی
 • مصارف صنعتی
 • مجسمه سازی
 • صنعت بسته‌بندی، قالب‌بندی و…

 

سیم قالب‌بندی یا نجاری

مفتول سیاه سایز ۲.۵ عموما “مفتول قالب بندی یا “مفتول نجاری” شناخته می‌شوند. همان‌طور که قبلا توضیح داده شد به جهت نرمی، انعطاف‌پذیری و دیگر ویژگی‌ها، این مفتول در قالب‌بندی کاربرد دارد. در گذشته به دلیل استفاده از چوب برای قالب‌بندی، بستن قالب‌های چوبی توسط نجاران حرفه‌ای انجام می‌شد که به نام سیم نجاری هم معروف شد.

 

قیمت روز سیم آرماتوربندی

قیمت مفتول سیاه به ضخامت و نوع آن وابسته است. ضخامت‌های متفاوت مفتول سیاه برای کاربرد خاصی تولید می‌شوند و هر یک با نام متناسب با کاربرد خود متداول شده‌اند. برای مثال؛ سیم نجاری یا سیم قالب بندی از نمونه‌های آن می‌باشد.

همان‌طور که می‌دانید، سیم آرماتوربندی سایز ۱.۵ میلی‌متر نرم بیش‌تر برای آرماتوربندی و سیم سایز ۲.۵ میلی‌متر نرم برای بستن قالب‌های فلزی کاربرد دارد که به ترتیب به “سیم آرماتور بندی” و “مفتول قالب‌بندی معروف است.

این نوع مفتول در سایز ۳ و ۴ میلی‌متر نیز تولید می‌شود. این سایز‌ها در صنایع چوبی و بسته‌بندی، نجاری و… کاربرد دارند که به آن‌ها سیم نجاری گفته می‌شود.

مفتول آرماتوربندی ایرانی به دو صورت فابریک و غیرفابریک تولید می‌شوند. مفتول آرماتوربندی فابریک از کشیدن و نازک کردن میلگرد سایز ۶.۵ به دست می‌آید. این در حالی است که نوع غیر فابریک، از تسمه‌های فلزی تولید می‌شود که قیمت پایین‌تری از سیم فابریک دارند.