سیم آرماتوربندی

سیم آرماتوربندی چیست؟

آرماتوربندی یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروژه‌های ساختمانی به‌حساب می‌آید که در طی آن، آرماتورها و میلگردهای گوناگونی با مهندسی خاصی در بتن قرار می‌گیرند و در نهایت، موجب افزایش مقاومت کششی بسیار بالایی در سازه‌های بتنی می‌شود. سیم آرماتوربندی چیست؟ باید بگوییم که از مهمترین تجهیزاتی است که در این فرایند مهم، نقش دارد و همین مسئله گواهی برای میزان اهمیت آن‌هاست. این مفتول فولادی که با ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود، از ویژگی‌های مختلفی مانند قابلیت انعطاف پذیری و جوش‌پذیری بالا برخوردار است. در ادامه قصد داریم پیش از پرداختن به قیمت سیم آرماتور، اطلاعاتی دربارهٔ آن به دست دهیم تا در زمان خرید آن، یک راهنمای جامع در دست داشته باشید.

لازم به ذکر است که در ادامهٔ این صفحه به بررسی دقیق این فراورده فولادی می‌پردازیم. برای اطلاع از آخرین تغییرات در لیست قیمت سیم آرماتوربندی می‌توانید از لینک مربوطه استفاده کنید.

آرماتوربندی چیست؟

برای آنکه بتوانیم درک صحیحی از سیم آرماتور و انواع آن به دست آوریم، لازم است که در اولین قدم، با کلیت فرایند آرماتوربندی آشنا شوید و بدانید که دقیقاً چرا از این فرایند در همهٔ سازه‌های بتنی استفاده می‌شود.

از آنجایی که بتن به دلایل ساختاری نمی‌تواند به تنهایی مقاومت موردنیاز ساختمان‌ها و برج‌ها را تامین کند، شکل‌دادن به آن و ایجاد یک قالب مشخص، کاری دشوار است و نیاز به تجهیزات گوناگونی دارد. از سوی دیگر، بتن گزینه‌ای مناسب برای برابر تنش‌های فشاری ایجادشده در هر ساختمان به‌حساب می‌آید اما از نظر مقابله با تنش‌های کششی بسیار ضعیف است. به همین دلیل، استفاده از میلگردهای ساده یا آجدار به شکل عمودی و افقی در کنار یکدیگر و استفاده از جوشکاری سرد یا سیم قالب بندی به هم متصل می‌شوند، تا با شکل گیری یک اسکلت فلزی، مقاومت لازم در برابر این نوع تنش‌ها برای بتن ایجاد شود. میلگرد مقاومت کششی به‌مراتب بیشتری در مقایسه با بتن دارد و همین مسئله باعث می‌شود که ضعف‌های آن را جبران کند. از طرف دیگر، این مقطع فولادی به کمک ابزار آلات دیگری، در شکل‌دادن به فرایند بتن‌ریزی بسیار تاثیرگذار هستند.

به همین دلیل، از میلگرد و سایر مقاطع فلزی با ترتیب و نظم خاصی، مطابق با اصول مهندسی، برای ایجاد سازه‌های خاصی استفاده می‌شود؛ در طول این فرایند، میلگردها به شکل در کنار هم قرار می‌گیرند که چشمه‌ها و شبکه‌های گوناگونی می‌سازند و در نهایت نیز با سیم‌ها و بست‌های مخصوصی مستحکم می‌شوند یا با استفاده از بعضی از روش‌های جوشکاری مقاوم‌سازی می‌شوند.

سیم آرماتوربندی چیست؟

سیم آرماتوربندی یا سیم قالب بندی، یک نوع مفتول فولادی است که عملیات حرارتی آن را هم پشت سر گذاشته و به انعطاف بالایی رسیده است؛ به سبب عملیات حرارتی این مقطع، این مفتول در کنار انعطاف زیاد از مقاومت کششی بالایی هم برخوردار می‌شود که در نهایت، از آن یک گزینهٔ مطلوب برای کنار هم قراردادن و مستحکم کردن میلگردها در فرایند آرماتوربندی می‌سازد. افزون بر این، از مفتول‌های آرماتور برای فرم دهی به انواع فونداسیون و ستون نیز استفاده می‌شود. از آنجایی که سیم آرماتوربندی، از فراورده‌های مفتول پخته محسوب می‌شود و ظاهری تیره دارد، با عنوان “مفتول سیاه” نیز شناخته می‌شود؛ از آنجایی که این مقطع عموما در فرایند آرماتوربندی و قالب بندی ساختمان سازی استفاده می‌شود، با نام سیم آرماتوربندی یا سیم قالب بندی نیز شناخته می‌شود.

ویژگی‌های سیم آرماتوربندی (سیم قالب بندی) چیست؟

در بخش قبلی دو مورد از برجسته‌ترین ویژگی‌های فنی انواع مفتول آرماتوربندی، یعنی انعطاف بالا و مقاومت کششی مطلوب را از نظر گذراندیم. ویژگی‌های این محصول باعث تعیین کاربردهای دقیق آن می‌شوند و به سبب همین مسئله، بسیار مهم هستند. به عنوان مثال، ویژگی انعطاف‌پذیری این مقاطع باعث می‌شود که دسته‌ای از آن‌ها را در فرایند آرماتوربندی و دسته‌ای دیگر را برای پروسه‌های نجاری به کار ببرند.

با توجه به اینکه میلگردهای آرماتور در برخی شرایط با تنش‌های زیادی مواجهه می‌شوند، اگر سیم‌های آرماتوربندی پاسخگوی چنین تنشی نباشند، به سرعت آسیب می‌بینند و ایمنی سازه را تامین نخواهند کرد. بعد از انعطاف، دومین ویژگی این محصولات، مقاومت کششی زیاد است. در ادامهٔ این بحث، لازم است به این مسئله نیز اشاره کنیم که در برخی از موارد، از آلیاژهای استیل ضد زنگ برای تولید این دسته از سیم‌ها استفاده می‌شود؛ این اقدام باعث بروز برخی ویژگی‌های ضدزنگ در سیم آرماتور می‌شود و آن را در مقابل واکنش‌های داخل بتن نیز ایمن می‌کند.

مشاهده صفحه گرانیت بر رونیکس

کاربرد انواع سیم مفتول

جالب است بدانید که عموم مردم تفاوتی در میان انواع سیم مفتول، قائل نیستند. اما در واقع این مقاطع بر اساس قطر تفاوت‌هایی جزئی با یکدیگر دارند و همین ویژگی‌ها هستند که موجب بروز انعطاف و مقاومت کششی متفاوتی در این محصولات می‌شوند و در نهایت، کاربردهای آن‌ها را متمایز می‌کنند. از سوی دیگر، در زمان دریافت قیمت هر کیلو سیم آرماتوربندی باید به این مسئله توجه داشته باشید که این محصولات دارای ضخامت‌های گوناگون هستند و این نکته به شکل مستقیم وزن آن‌ها را تحت شعاع قرار می‌دهد؛ اما بااین‌حال، تولیدکنندگان سیم آرماتور معمولاً این محصولات در کلاف‌هایی عرضه می‌کنند که ضخامت‌های گوناگونی دارند اما از نظر وزنی مشابه هستند و صرفاً طول آن‌ها متفاوت است.

سیم آرماتوربندی

سیم مفتول آرماتوربندی بر مبنای ضخامت، به انواع زیر تقسیم می‌شود:

سیم آرماتوربندی

این دسته از مفتول‌ها ضخامتی در حدود ۱.۲ تا ۱.۵ میلیمتر دارند و در فرایند آرماتوربندی به کار می‌روند؛ کلاف‌های این دسته از مفتول‌ها به شکل یکپارچه وزنی در حدود ۳۰ کیلوگرم دارد و در صورت نیاز، باید با ابزارها و قیچی‌های مخصوص برش بخورد. همچنین گفتنی است که وزن این مقطع از جهات گوناگونی حائز اهمیت است؛ اولا که جزئی از وزن کلی سازه به حساب می‌آید و دوما معیاری نهایی برای تعیین قیمت سیم آرماتوربندی است. برای استفاده در فرایند گالوانیزاسیون و تولید مفتول‌های ضد اکسید، معمولا از نمونه‌های ۱.۲ میلی‌متری استفاده می‌شود.

سیم قالب‌بندی

سیم‌های مخصوص قالب‌بندی ۲.۵ میلی‌متر ضخامت دارند و در قالب‌بندی فونداسیون، ستون‌ها و تیرها به کار می‌روند. این دسته از محصولات مانند نمونه‌های قبلی در کلاف‌های ۳۰ کیلوگرمی عرضه می‌شوند ولی از نظر طول، کوتاه‌تر از نمونه‌های قبلی هستند. لازم به ذکر است که قیمت سیم قالب بندی به سبب وزن بیشتر، بالاتر از سیم‌های مخصوص آرماتوربندی است.

سیم نجاری

مفتول‌های سیاه نجاری ضخامتی ۳ میلی‌متری دارند و از انواع مقاطع مفتولی، ضخیم‌تر هستند. این دسته از محصولات که در واقع میلگردهایی سبک به حساب می‌آیند، در فونداسیون، مش‌بندی و مستحکم‌سازی باقی قسمت‌های سازه‌های بتنی به کار می‌روند؛ لازم به ذکر است که وزن کلی کلاف آن‌ها معمولا ۵۰ کیلوگرم است.

خرید الکترود جوشکاری

انواع گره برای استفاده از سیم آرماتور

پس از دریافت قیمت سیم مفتول آرماتوربندی و خرید آن، باید با استفاده از یکی از گره‌های مرسوم در میان متخصصان، از این محصول استفاده کنید. گفتنی است که هر کدام از شیوه‌های بستن سیم مفتول به آرماتورها مزیت‌های خود را دارد و این تشخیص متخصص است که موجب انتخاب یکی از آن‌ها می‌شود. روش‌های مرسوم در این زمینه شامل موارد زیر می‌شود:

روش لغزان یا ساده

برای آنکه بتوانیم در سقف یک سازه، یک صفحهٔ افقی ایجاد کنیم و پس از آن، فرایند بتن‌ریزی آن را پشت سر بگذاریم، لازم است که از این روش گره استفاده کنیم؛ در این روش، ابتدا میلگردها با یک زاویهٔ قائمه بر روی‌ هم قرار می‌گیرند و در آخر، فرایند گره‌زدن سیم آرماتور انجام می‌شود.

روش اصطکاکی

با استفاده از این روش می‌توانیم یک صفحهٔ عمودی را آرماتوربندی کنیم و میلگردها را در موقعیتی قرار دهیم که بیشترین میزان اصطکاک در آن‌ها به وجود بیاید و این فرایند موجب جلوگیری از لغزش آن‌ها بشود.

روش صلیبی

عموماً برای آن دسته از موقعیت‌ها از گره صلیبی استفاده می‌شود که میلگردهای آرماتوربندی قطر زیادی دارند و نقطه‌های اتصال آن‌ها با یکدیگر کمتر از حالت معمول است؛ این گره باعث می‌شود که بیشترین میزان درگیری میلگردهای آرماتور ایجاد شود و استحکام لازم به دست بیاید.

روش پشت گردنی

برخلاف روش ساده که برای ایجاد یک صفحهٔ بتنی افقی استفاده می‌شود، این روش برای ایجاد کردن یک سازه بتنی به شکل عمودی به کار گرفته می‌شود؛ این تکنیک بیشترین میزان ایمنی را در چنین وضعیتی به میلگردها و آرماتورها می‌دهد که تا پیش از انجام آرماتوربندی، جابه‌جا نشوند.

جمع‌بندی

سیم آرماتور یک نوع مفتول نورد گرم است که معمولاً در ضخامت ۱.۵ میلی‌متر تولید می‌شود البته تا ۴ میلی‌متر هم قابل‌تولید است؛ این مقاطع فلزی علاوه بر قابلیت انعطاف بالا، دارای مقاومت کششی مطلوبی هم هستند و همین مسئله گره‌زدن آن‌ها به میلگردهای آرماتور را امکان‌پذیر می‌کند. گفتنی است که در زمان دریافت قیمت سیم آرماتوربندی، باید به این مسئله توجه داشته باشید که وزن کلاف این مقاطع، برجسته‌ترین عامل در تعیین نرخ آن‌هاست.

سوالات متداول

انواع کاربرد سیم آرماتوربندی چیست؟

سیم مفتول آرماتوربندی با توجه به ضخامت مفتول، با نام‌های سیم آرماتوربندی، سیم قالب بندی و سیم مفتول نجاری شناخته می‌شوند که با توجه به مشخصات، در موارد مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع گره در بستن سیم قالب بندی چیست؟

بستن سیم قالب بندی یا آرماتوربندی به روش های مختلف از جمله روش لغزان یا ساده، روش اصطکاکی، روش صلیبی و روش پشت گردنی بسته می‌شود. هر یک از این روش‌ها ایمنی و استحکام سازه با به نحو خاصی تامین می‌کنند.