رابیتس

رابیتس چیست؟ با انواع و کاربرد‌های آن بیشتر آشنا شوید

رابیتس، یکی از انواع مصالح فولادی است که در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود و بسیار پرکاربرد است. این محصول از پانچ و پرسکاری ورق‌های گالوانیزه تولید شده و به صورت شبکه‌ای و برش داده شده به بازار عرضه می‌شود. فولاد گالوانیزه دارای مقاومت بالایی در شرایط مختلف است و به همین دلیل این محصول برای استفاده در صنعت ساختمان‌سازی بسیار مناسب است. لازم به ذکر است که به این محصول در زبان عامیانه راویز هم گفته می‌شود و از کلمه راویز به عنوان جایگزین رابیتس در بازار استفاده می‌شود. در این مقاله علاوه بر پاسخ به پرسش رابیتس چیست، به بررسی انواع و کاربرد‌های این محصول نیز می‌پردازیم و اطلاعات مختصر و مفیدی را خدمت شما ارائه می‌دهیم. با ما همراه باشید.

کاربرد رابیتس در صنایع مختلف چیست؟

ورق‌های رابیتس به دلیل نوع ساختار و شبکه‌ای بودن آن، بستر مناسب و چسبنده‌ای را شکل می‌دهند که بسیاری از ملات‌ها از جمله گچ و سیمان به خوبی به آن می‌چسبند.

در ادامه به کاربرد‌های رابیتس در ساختمان‌سازی اشاره خواهیم کرد.

۱- کاربرد رابیتس در سقف کاذب چیست؟

بیشتر برای گچکاری و کارهای تزئینی مانند دکوراسیون داخلی، اپن آشپزخانه و ایجاد طرح‌های متنوع برای نور مخفی و غیره به کار می‌رود.

۲- کاربرد رابیتس در نما و ایجاد حجم‌های ساختمانی چیست؟

معمولا برای سطوح حجم دار در نمای ساختمان، جلو و عقب رفتگی نما و شکل‌ دادن انواع طرح‌های مختلف که موجب تنوع و زیبایی در کار می‌شوند، استفاده می‌شود.

۳- کاربرد رابیتس در جلوگیری از ترک چیست؟

یکی دیگر از کاربرد‌های رابیتس، درگیری مناسب با دیوار‌ها و ستون است که با قرار گرفتن بر روی آن‌ها باعث ایجاد همبستگی و انسجام بر روی سطح و همچنین جلوگیری از ترک می‌شود.

۴- کاربرد رابیتس در دیوار کاذب چیست؟

با ایجاد یک سطح مناسب از رابیتس، میتوان از آن‌ها برای پوشش دادن و کاور کردن تاسیسات، لوله‌ها و اتصالات، کانال‌های کولر و غیره و همچنین ایجاد یک لایه مناسب جهت قرارگیری سنگ در آن استفاده کرد.

۵- کابرد رابیتس در بتن‌ریزی چیست؟

در نقاط قطع بتن، به خصوص فونداسیون‌ها کاربرد دارد.

رابیتس

ابعاد و سایز رابیتس‌های تولیدی

رابیتس معمولا بر اساس ساختمان فیزیکی خود دسته‌بندی می‌شود. منظور از ساختمان فیزیکی، مشخصا تعداد ستون، تعداد چشمه و وزن رابیتس است. هرکدام از این طبقه‌بندی‌ها می‌توانند در داخل خود با هم همپوشانی داشته و به یکدیگر وابسته باشند. برای آشنایی بیشتر با این تقسیم‌بندی‌ها، در ادامه به توضیح بیشتر هر کدام می‌پردازیم.

کاربرد صفحه برش آهن کلینگ

۱- دسته‌بندی رابیتس بر اساس تعداد ستون

بر اساس نوع نیاز، رابیتس‌ها را در تعداد ستون‌های مختلف تهیه می‌کنند که شامل رابیتس ۹ستونه، رابیتس ۱۱ستونه و رابیتس ۱۳ستونه میشود.

رابیتس ۹ ستون

رابیتس ۹ ستون که در تقسیم بندی پیشین در مورد آن صحبت شد، بر حسب وزن خود به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود.

سبک بین بازه ۴۰۰ تا ۷۰۰ گرم
نیمه سنگین: بین بازه ۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم
سنگین: بین بازه ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم
فوق سنگین: بین بازه ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم

رابیتس ۱۳ ستون

رابیتس ۱۳ستون هم به مانند رابیتس ۹ ستون از بازه‌های وزنی زیر برای تقسیم‌بندی وزنی خود استفاده کرده است.

سبک بین بازه ۶۰۰ تا ۷۰۰ گرم
نیمه سنگین بین بازه ۷۰۰ تا ۹۰۰ گرم
سنگین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم
فوق سنگین بیشتر از ۱۰۰۰ گرم

۲- دسته‌بندی رابیتس بر حسب وزن

با توجه به ورقی که در رابیتس استفاده می‌شود و ضخامت‌های متفاوت آن، هر ورق رابیتس میتواند وزن متفاوتی داشته باشد. در این دسته بندی، ورق‌ها را به گروه‌های سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین تقسیم می‌کنند که هر کدام بنا به ضخامت‌های متفاوت، دارای قیمت‌های مختلفی نیز هستند. این عامل، یکی از پارامترهای اساسی در تعیین قیمت رابیتس به حساب می‌آید.

۳- دسته‌بندی رابیتس بر اساس تعداد چشمه

رابیتس‌ها را می‌توان بر اساس منفذ‌های موجود در ورق یا همان چشمه‌های موجود نیز دسته بندی کرد، که این رابیتس‌ها معمولا به صورت دو چشمه یا سه چشمه در بازار ایران وجود دارند. این چشمه‌های می‌توانند شکل‌های متفاوتی مانند لوزی، مربع یا متوازی الاضلاع داشته باشند که رایج ترین آن‌ها در ایران استفاده از چشمه های متوازی الاضلاع است.

مزایا و معایب رابیتس

استفاده از رابیتس یا راویز در طراحی داخلی ساختمان، گام بزرگ و رو به جلویی بود که توانست مزایای ممتازی را نسبت به حالت کلاسیک طراحی داخلی، در اختیار سازندگان ساختمان قرار دهد. در این بخش به مزایا و معایب این محصول اشاره می‌کنیم.

معایب استفاده از رابیتس چیست؟

علی رغم مزایای ذکر شده، رابیتس دارای معایبی نیز است. معایب عمده رابیتس شامل موارد زیر می‌باشند:

وزن نسبتا زیاد در مقایسه با بقیه روش‌های اجرا
نداشتن خاصیت آکوستیک و ضد صدا بودن
نیاز به مقادیر زیادی گچ در طول اجرا که سبب سنگین شدن آن می شود
طولانی بودن زمان خشک شدن و در نتیجه مناسب نبودن برای بازسازی

مزایای استفاده از رابیتس چیست؟

از جمله این مزایا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اجرا با سرعت مناسب
دسترسی آسان و فراوانی در بازار
استحکام نسبی در صورت رعایت اصول کار و جوش مناسب
اجرای آسان
تحمل بار زیاد
ایمنی بالا در هنگام حوادث
نیاز نداشتن به فرد متخصص در اجرای آن
ایجاد سطحی یکدست و بدون ترک خوردگی
مقاومت بیشتر در برابر زنگ‌زدگی ناشی از استفاده از ورق‌های گالوانیزه

 

تشخیص کیفیت پوشش رابیتس

یکی از راه حل‌های ساده و کاربردی برای مطمئن شدن از کیفیت پوشش گالوانیزه رابیتس، استفاده از یک تکنیک ساده است. در این تکنیک پس از کوبیدن رابیتس به یک سطح سخت، اگر تکه‌های گالوانیزه از رابیتس جدا شده و بر روی زمین ریخته شد، یعنی پوشش رابیتس مورد نظر، کیفیت لازم را ندارد.

قیمت رابیتس

معمولا با توجه به تعداد ستون و وزن ورق، قیمت رابیتس یا قیمت راویز در بازار مشخص می‌شود، البته کارخانه‌ی تولیدکننده رابیتس نیز در قیمت نهایی تاثیرگذار است. همانطور که قبلا توضیح داده شد، تعداد ستون‌ها و وزن رابیتس نیز در قیمت‌گذاری تاثیر دارد، یعنی هر چقدر تعداد ستون‌ها بیشتر و یا وزن ورق بیشتر باشد، قیمت رابیتس نیز بالاتر است و برعکس. همچنین قیمت روز رابیتس یا راویز به قیمت روز ورق استفاده شده و میلگرد ساده نیز بستگی دارد و با توجه به نوسانات بازار تعیین می‌گردد.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش بر این شد تا شما را با رابیتس بیشتر آشنا کنیم و اطلاعات مختلفی مانند رابیتس چیست، تاریخچه، کاربرد، انواع و قیمت رابیتس در اختیار شما قرار دهیم. شما می‌نوانید جهت اطلاع از آخرین قیمت و همچنین خرید و سفارش انواع محصولات فولادی به وبسایت خندان تولز مراجعه کنید.