bb1

رابیتس بهتر است یا کناف؟

در حال حاضر در بسیاری از پروژه‌های ساخت‌ و ساز از سقف‌های کاذب کناف و رابیتس استفاده می‌شود. در میان بسیاری از افراد توجه به این عامل که رابیتس بهتر است یا کناف، نکته مهمی است. در این مقاله قصد داریم به ارائه مطالبی در زمینه این ۲ نوع سقف کاذب بپردازیم و با انجام مقایسه‌ای میان این ۲ سقف، به این نتیجه دست یابیم که رابیتس بهتر است یا کناف.

معرفی سقف کاذب کناف و رابیتس

کناف به صفحاتی گفته می‌شود که به‌ صورت روکش‌دار گچی و یا به شکل گچ برگ ساخته می‌شوند و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرند. در حالت معمول این نوع از مصالح ساختمانی، توسط شرکت کناف طراحی و تولید می‌گردند. این در حالی است که رابیتس، نوعی ورق فولادی و مشبک است. از این نوع مصالح ساختمانی در سقف‌های کاذب و یا گچ‌کاری و یا فرایند گچ‌بری استفاده می‌کنند.

هم‌چنین می‌توانند از طریق استفاده از این ابزار بتن‌های سیمانی را بپوشانند و یا تیرهای آهن و آرماتور را پوشش دهند. در حالت معمول رابیتس با استفاده از نبشی و میل‌گرد تشکیل می‌شود و رویه آن نیز از ورق‌های گالوانیزه گرم و گچ ساخته می‌شود که ضخامت ۰٫۲۵ تا ۰٫۵ دارند.

در بیشتر موارد از این محصول به‌ منظور پیوند دادن سطوح دیوارهای یک ساختمان استفاده می‌کنند و یا یک بستر امن و مناسب برای نصب تاسیسات ساختمانی به وجود می‌آورند. لذا می‌توان گفت سقف‌های کاذب از نوع رابیتس از انواع پرمصرف سقف‌های کاذب در کشور هستند. سقف‌های کاذب رابیتس در حالت معمول در ابعاد ۶۰ در ۲۴۰ سانتی‌متر عرضه می‌گردند. استفاده از هر کدام از این محصولات در فرآیند ساختمان‌سازی، دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به بیان این مزایا و معایب خواهیم پرداخت.

راویز ساختمانی

مزایای استفاده از کناف و معایب آن

سرعت بالا

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از سیستم کناف در امور ساختمان‌سازی، سرعت اجرای بالای پروژه است. همان‌طور که می‌دانید در صورتی‌ که قصد داشته باشید سقف یک ساختمان را گچ‌کاری نمایید چندین روز زمان نیاز خواهید داشت تا گچ‌ها خشک شود. پس‌ از خشک شدن گچ‌ها می‌توانید فرآیند رنگ زدن آن‌ها را آغاز نمایید. این در حالی است که با استفاده از سیستم کناف، زمانی را برای این اقدامات از دست نخواهید داد و نیازی به صرف زمان برای خشک شدن گچ نخواهید داشت.

هزینه پایین

استفاده از سیستم کناف، مزیت مهم دیگری نیز دارد و آن مزیت این است که هزینه اجرای سیستم کناف بسیار پایین‌تر از سیستم‌هایی از قبیل رابیتس است. چراکه همان‌طور که گفته شد برای ایجاد کردن سیستم رابیتس از مصالحی از قبیل میل‌گرد، نبشی، پروفیل، گچ و… استفاده می‌کنند. از طرف دیگر لازم است فرآیند جوشکاری آن‌ها نیز انجام گیرد. تمامی این موارد هزینه اجرای سقف رابیتس را افزایش خواهند داد. در حالی‌ که اجرای سقف کاذب به روش کناف این هزینه‌ها را در بر ندارد و لذا با صرف هزینه‌ای بسیار کمتر، انجام‌ شدنی است.

تمیزی و امکان جابجایی ساده

سقف کاذب کناف نسبت‌ به فرایند گچ‌کاری عملکردی تمیزتر دارد و تنها کمی گرد و غبار به راه خواهد انداخت. این در حالی است که گچ‌کاری، بک فرایند کثیف است و پس‌ از اجرای کار نیز به تمیزکاری فراوانی نیاز دارد. ورقه‌های کناف را می‌توان به‌ راحتی جابه‌جا کرد و در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار داد. اهمیت این‌ موضوع زمانی مشخص می‌شود که لازم است به اجرا و پیاده‌سازی کار در ساختمان‌های چند طبقه اقدام کنید.

در این نوع از ساختمان‌ها لازم است مصالح ساختمانی در تعداد طبقات بالایی جابه‌جا شوند و سپس مورد استفاده قرار بگیرند. در این شرایط استفاده از ورق‌های سیستم کناف که به راحتی قابلیت حمل و نقل دارند نسبت‌ به جابه‌جا کردن کیسه‌های گچ و یا مصالح مورد نیاز برای اجرا و پیاده‌سازی سقف‌های رابیتس، گزینه بسیار به صرفه‌تر و مناسب‌تری است.

وزن مرده کمتر

یکی دیگر از مزایای استفاده از سیستم کناف، وزن مرده‌ای است که این نوع از متریال‌های ساختمانی به وجود می‌آورند. لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که در حالت معمول سیستم‌های کناف وزن بسیار کمتری را نسبت‌ به سیستم‌های رابیتس به ساختمان شما وارد خواهند ساخت و لذا وزن مرده‌ آن‌ها بسیار کمتر است.

نگهداری ساده و امکان ترمیم

در صورتی‌ که قصد داشته باشید کناف‌ها را در انبار نگهداری نمایید با مشکلی برخورد نخواهید کرد. چراکه نگهداری پانل‌های کناف نسبت‌ به دیگر مصالح از قبیل گچ بسیار ساده‌تر خواهد بود. در شرایطی که تمایل داشته باشید تاسیسات موجود در زیر سقف‌ها را بازسازی و یا ترمیم نمایید نیز به‌ راحتی این امکان را دارید که سقف کناف را باز کنید. این امکان در شرایطی که از سقف کاذب رابیتس استفاده کرده باشید وجود نخواهد داشت.

با وجود این مزایا اجرای سقف کاذب به روش کناف دارای معایبی نیز است. برای نمونه یکی از مهم‌ترین معایب این نوع از سقف‌ها این است که برای اجرای آن به‌ طور حتم به نیروی متخصص نیاز خواهید داشت. چراکه اجرا و پیاده‌سازی این سقف نیاز به رعایت برخی از اصول و قواعد و در نظر گرفتن بسیاری از استانداردها دارد.

در صورتی‌ که در هنگام اجرا و یا نصب پانل‌های کناف این دسته از اصول و قواعد رعایت نشده باشند، پروژه شما کیفیت و دوام بسیار کمتری خواهد داشت و پس از مدت‌ زمانی، سقف کناف شما دچار ترک خواهد شد و یا برخی از گوشه‌های آن باز خواهند شد.

مزایای سقف رابیتس و معایب آن

برای افرادی که قصد دارند بدانند سقف کاذب رابیتس بهتر است یا کناف، توجه به مزایا و معایب سقف رابیتس نیز دارای ضرورت اساسی است. لازم است بدانید که رابیتس از گالوانیزه به‌ وجود آمده است. لذا به‌ هیچ‌ عنوان زنگ نمی‌زند. از طرف دیگر این سقف، مقاومت و ایمنی بسیار بالایی در برابر حرارت و یا آتش‌ سوزی دارد. امکان ایجاد ترک و یا ترک‌ خوردگی در سقف‌های کاذب از نوع رابیتس بسیار کم خواهد بود.

راویز به صورت فله ای

در صورتی‌ که اجرای سقف رابیتس را در نظر داشته باشید می‌توانید طرح‌های بسیار زیبایی را بر روی سقف‌های خود به وجود آورید. برای اجرای این نوع از سقف‌های کاذب، نیازی به استفاده از نیروی متخصص و خبره نخواهید داشت. اما در کنار این مزایا سقف‌های رابیتس دارای چند عیب نیز هستند.

مهم‌ترین عیب این محصولات ساختمانی، وزن سنگین آن‌ها است. همچنین برای اجرای این نوع از سقف‌ها و اصطلاحا اجرای رابیتس بندی، هزینه بسیار زیادی را باید پرداخت نمایید. با توجه به آنچه گفته شد می‌توانیم این محصولات را با توجه به عواملی از قبیل وزن، در نظر گرفتن زمان اجرای پروژه، توجه به عامل مقاومت و دوام، قیمت، وزن بار مرده، میزان و قابلیت ترمیم‌پذیری و یا بازسازی، نیاز به نیروی متخصص و ماهر، کیفیت و… مورد مقایسه قرار دهیم تا در نهایت به این نکته پی ببریم که سقف رابیتس بهتر است یا کناف.

مقایسه سقف رابیتس و کناف

در حال حاضر، کناف‌ها در طرح‌های مختلفی ساخته می‌شوند و وزن آن‌ها نیز با یکدیگر دارای اختلافاتی است. در حالت کلی و به‌ طور متوسط وزن هر متر مربع سازه کناف، ۱۱ کیلوگرم است. این در حالی است که مجموع هر متر مربع سازه رابیتس، چیزی در حدود ۴۵ کیلوگرم وزن دارد. مطابق با این عامل و از نظر وزن، سقف‌های کاذب کناف وزن بسیار سبک‌تری نسبت‌ به سقف‌های رابیتس دارند.

این ۲ سقف کاذب از نظر مدت‌ زمان اجرای یک پروژه و پیاده‌سازی آن نیز با یکدیگر اختلافاتی دارند. به‌ طوری‌ که در سیستم رابیتس به‌ منظور اجرای سقف کاذب لازم است چندین مرحله پشت سر هم طی شود. در مرحله اول لازم است جوشکاری صورت بگیرد و در گام بعدی، صفحات رابیتس بسته شوند و یا به‌ عبارت‌ دیگر رابیتس بندی انجام گیرد و سپس به گچ‌کاری پروژه اقدام شود.

این در حالی است که در سیستم سقف کاذب از نوع کناف به فرایند جوشکاری نیازی نخواهید داشت. چراکه اتصالات مورد نیاز برای این نوع از سقف‌های کاذب به وسیله‌ پیچ و یا میخ به سقف اصلی ساختمان شما اتصال داده خواهند شد. از طرف دیگر انجام فرآیند گچ‌کاری نیز فرآیندی زمان‌بر خواهد بود. مطابق با این گفته‌ها مشخص می‌شود که سرعت اجرای کار سقف کاذب از طریق کناف بسیار بالاتر از سیستم رابیتس بندی است.

راویز کاری

یکی دیگر از مواردی که لازم است در هنگام مقایسه میان این ۲ نوع سقف کاذب به آن اشاره شود موضوع مقاومت و دوام این ۲ سازه است. در اجرا و پیاده‌سازی سیستم کناف، به جوشکاری، نیازی نیست اما نصب و اجرای رابیتس به جوشکاری نیاز دارد. اجرای عملیات جوشکاری در سازه‌های رابیتس، باعث می‌شود تا ترک‌هایی در این سیستم به وجود آید.

همین موضوع نیز باعث می‌شود تا میزان دوام و مقاومت سقف‌های کاذب از نوع کناف بالاتر از سقف‌های کاذب از نوع رابیتس باشد. در حالت کلی مقاومت سازه‌های کناف چیزی در حدود ۱۴ برابر بیشتر از سیستم رابیتس است.

از نظر موضوع قیمت می‌توان هزینه‌های دو سازه کناف و رابیتس را به ۲ نوع هزینه‌های مستقیم و هزینه‌های غیر مستقیم و یا جانبی دسته‌بندی کرد. هزینه‌های مستقیم سقف کاذب کناف و رابیتس با یکدیگر برابری می‌کند. اما با در نظر گرفتن عامل هزینه‌های غیرمستقیم و یا جانبی، این‌ موضوع با تغییراتی مواجه خواهد شد.

به‌ نحوی‌ که هزینه‌های جانبی برای اجرای سقف کاذب رابیتس بیشتر از اجرای کناف است و هزینه‌های مربوط به مدت‌ زمان اجرای پروژه، عملیات جوشکاری و صرف برق، حمل و نقل مصالح و… را نیز در بر خواهد گرفت.

خرید رابیتس

به‌ منظور خرید رابیتس می‌توانید به فروشگاه خندان تولز مراجعه نمایید و این محصول را با کیفیت مناسب و با قیمتی ارزان‌تر از فروشگاه‌های مشابه خریداری نمایید. از طرف دیگر با خرید از این مجموعه فروشگاهی، از امکان ارسال فوری محصول و از درب کارخانه نیز بهره‌مند خواهید شد.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *