درجه باد چیست؟ کاربرد، قیمت و خرید انواع فشارسنج

درجه باد چیست؟

درجه باد یک ابزار بادی است که به وسیله آن میزان باد و فشار را اندازه گیری می کنند. این وسیله دارای صفحه نمایش دیجیتال و یا آنالوگ می باشد که به وسیله اعداد نمایش داده شده روی آن می توانیم مقدار درجه و فشار را تنظیم کنیم. درجه باد لاستیک با توجه به اینکه دارای انواع گوناگونی می باشد و هر کدام از آنها نیز کاربرد های متفاوتی دارند نیاز است که ایتدا کاربرد های گیج باد را بدانیم و سپس به سراغ تعریف و توضیح انواع آن برویم.

کاربرد درجه باد چیست؟

درجه باد یکی از وسایلی است که می توان از آن بر روی کمپرسور باد و باد پاش استفاده کرد. توسط درجه باد میزان فشار خروجی هوا را می توان اندازه‌ گیری کرد. نحوه کار آن بدین گونه است که عقربه‌ درون آن با چرخش خود، میزان خروجی باد را با کمک اعداد درج شده، نشان می‌دهد.

با توجه به اینکه درجه باد یک ابزار کاربردی برای تنظیم باد است به همین خاطر از این ابزار بادی بیشتر در تعمیرگاه های خودرو استفاده می شود و می توان گفت که عمده کاربرد های آن در مکانیکی ها و مراکز فنی خودرو است. برای کار کردن با این ابزار بادی به یک شیلنگ جهت وصل کردن آن به یک کمپرسور نیاز داریم.

از جمله مهم ترین کاربرد های درجه باد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنظیم باد لاستیک ماشین
  • تنظیم خروجی باد کپسول اکسیژن
  • استفاده در پنچر گیری

انواع درجه باد

درجه باد یکی از مهم ترین و اصلی ترین ابزار هایی است که به وسیله آن میزان فشار باد را تنظیم می کنیم و از همین رو نیز دارای انواع مختلفی است. در ادامه انواع درجه باد خودرو را معرفی می کنیم و درباره آنها توضیح می دهیم.

درجه باد اتوماتیک

 

یکی از انواع درجه باد ها که موارد استفاده زیادی نیز دارند ،درجه بادهای دیجیتال می باشند که دارای صفحه نمایش نیز می باشند. این ابزار بادی به صورت اتومات باد را تنظیم و پر می کند. هنگام استفاده از درجه باد اتوماتیک دیگر نیازی به تنظیم دستی و غیر اتومات نداریم. این وسیله به دو صورت درجه باد ایستگاهی و درجه باد ایستاده وجود دارد و از آن در فروشگاه های فروش تایر، آپاراتی ها، اتوسرویس ها، پنچر گیری ها، تعویض روغنی ها و … استفاده می شود. گیج باد اتوماتیک دارای ویژگی های مهمی است که از مهم ترین آن ها می توان به بررسی میزان باد به صورت هوشمند، تنظیم باد طبق استاندارد ها، تاثیر مثبت در طول عمر لاستیک، تنظیم اتوماتیک، تخلیه خودکار باد هنگام باد زدن و … اشاره کرد.

از دستگاه تنظیم باد اتوماتیک در تنظیم باد خوردو های سبک، نیمه سنگین و سنگین استفاده می شود.

درجه باد خودکاری

 

یکی از انواع درجه باد های مورد استفاده است که از آن برای اطلاع از میزان باد تایر خودرو استفاده می شود. این ابزار به این دلیل که شکل نازک و کشیده ای دارد به نام خودکاری شناخته می شود و کار با آن نیز بسیار ساده می باشد و با وصل کردن به والف می توان از درجه باد مطلع شد. از این وسیله برای ماشین های سنگین نمی توان استفاده کرد.

درجه باد جیبی

 

یکی از انواع ابزار الات بادی که به وسیله آن تایر پنچر را می توان باد کرد درجه باد جیبی است. این وسیله کوچک و سبک است و توسط باطری لیتیومی ای که دارد می تواند در کمتر از یک دقیقه یک تایر را باد کند. این وسیله بسیار کاربردی است و از آنجایی که در جیب جا می شود به آن درجه باد جیبی گفته می شود و دارای یک صفحه نمایش دیجیتال است که روی آن مقدار فشار و باد داخل تایر نمایش داده می شود.

درجه باد لاستیک عقربه ای

 

از اولین و ابتدایی ترین انواع درجه تنظیم باد خوردو درجه باد لاستیک عقربه ای است که دارای یک گیج می باشد و از یک صفحه و درجه و عقربه هایی نیز تشکیل شده است که با توجه به فشار و میزان باد داخل تایر عدد مورد نظر را نشان می دهد و در موارد مختلف پنچر گیری و همچنین موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.

گیج باد چراغدار

یکی از انواع درجه باد لاستیک ، گیج باد چراغدار است که در مواقعی که دسترسی به نور کافی وجود ندارد از این وسیله استفاده می شود.

درجه باد آنالوگ

منظور از درجه باد آنالوگ این است که با توجه به اینکه در انواع درجه باد ها ،نوع دیجیتال نیز وجود دارد، به شکل سنتی و قدیمی آن که عقربه ای است آنالوگ گفته می شود و در واقع می توان انواع درجه بادها را به دو دسته کلی آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی کرد.

درجه باد روغنی یکی از اشتباهات رایج در نام گذاری درجه باد ها می باشد در حالی که نام دقیق این ابزار گیج فشار سنج روغنی است و برای اندازه گیری فشار در صنایع مختلف استفاده می شود.

بهترین درجه باد

همه ما به دنبال این هستیم که بهترین درجه باد را تهیه کنیم و برای اینکه بهترین را در اختیار داشته باشیم، نیاز است که با توجه به وجود انواع درجه باد و کاربردهای این ابزار بادی به موارد مهمی توجه داشته باشیم. استفاده از بهترین متریال در ساخت بهترین فشار سنج باد لاستیک از دیگر موارد مهمی است که باید در نظر داشت. در زیر به مهم ترین موارد در انتخاب بهترین درجه باد اشاره می کنیم:

  • اندازه گیری باد لاستیک با دقت بالا
  • شیلنگ مقاوم و منعطف
  • دارای گیج مقاوم در برابر ضربه
  • کیفیت بالا و مقاومت در برابر خم شدگی

یکی از نکاتی که در زمان انتخاب بهترین درجه باد باید مدنظر قرار دهید، حدأکثر درجه فشار قابل اندازه گیری است. با توجه به کارایی دستگاه و نیاز هر فرد که چه استفاده ای از آن خواهد کرد، بهترین درجه باد برای افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.