توری مرغی چیست؟

توری مرغی چیست؟

توری مرغی، شبکه ای از سیم های مفتول گالوانیزه گرم یا سرد است که چشمه های آن در ابعاد یکسان با فواصلی منظمی از هم قرار دارند و توسط دستگاه های مخصوص بافته و به هم تنیده می شود. توری مرغی در واقع نازک ترین توری مفتولی می باشد که قابلیت نصب آسانی دارد. 

توری مرغی چیست؟

صنعت خندان تولز ارائه دهنده انواع توری مرغی به شرح زیر می باشد:

 • توری مرغی فلزی
  • توری مرغی گالوانیزه گرم
  • توری مرغی گالوانیزه سرد
  • توری حصاری (فنس)
  • توری گابیون (تور سنگ)
  • توری پرسی
  • توری سرندی
 • توری مرغی پلاستیکی

مشخصات فنی تور مرغی

توری مرغداری سیم ها (مفتول) در هم بافته شده و پیچیده شده است که در اشکال هندسی مربع، مستطیل، شش ضلعی تولید می شود. توری های بافته شده از جنس فلزی و یا پلاستیک (فلز روکش پلاستیک)، نام ها اشکال و مصارف گوناگونی دارند، اما یکی از پر مصرف ترین و معروف ترین آنها، توری (مش) با سایز چشمه های مختلف به نام بازاری توری مرغی معروف است.

اولین برداشت از نام این توری در ذهن به این صورت است که این توری فقط در ساخت قفس و نگهداری مرغ، انواع پرندگان و در کل طیور و دیگر حیوانات استفاده می شود، اما این مفتول های در هم بافته شده یکی از پر کاربرد ترین توری های عرضه شده در صنعت می باشد.

کاربرد توری مرغی
 • ساختمانی: توری جان پناه یا توری نگه داری و محافظت که توری هایی با سایز مش مختلف برای محافظت عابران پیاده و غیره به منظور در امان ماندن از ریزش مصالح ساختمانی در معابر، استحکام گچ کاری و توری سقف سوله جهت نگهداری عایق پشم شیشه در سقف
 • کشاورزی: توری سایه بان، توری برداشت محصول، توری محافظ پرندگان، توری افت ها، توری نگهداری محصولات و غیره.
 • دام و طیور: توری استخر های پرورش ماهی و توری قفس آبزیان
 • عمرانی: توری های حصارکشی عمرانی و شهری، توری های زمین های بازی و ورزشگاه ها، غیره.

در سال های اخیر برای کاهش و یا تضعیف امواج وای فای و دیگر امواج رادیویی به صورت یک سازه قفسی در شهرها از این نوع توری (توری مرغی) استفاده می شود.

رول های توری مرغی دارای اندازه های مختلفی می باشند که بستگی به شرکت سازنده آن دارند، اما به صورت تقریبی طول رول تور مرغی ۴۵ متر و عرض ۹۰ و ۱۲۰ سانتی متر می باشند. وزن رول های ۱۲۰ سانتی متری حدود ۷ کیلوگرم و رول های ۹۰ سانتی متری تقریبا ۵.۵ کیلوگرم است. ضخامت مفتول ها در این نوع توری ها ۲۲ ، ۲۵. ۲۴ و ۴۲ میکرون است. توری مرغی جهت نگهداری، عایق شیروانی، مصالح ساختمانی، حصارکشی، نگهداری انواع دام و طیور و در انواع صنایع گوناگون استفاده می شود.

مزایای استفاده از توری مرغی
 1. مقاومت بالا در برابر ضربه، زنگ زدگی، خوردگی، رطوبت ها (برای شهرهای شمالی کشور بسیار مناسب است.)
 2. ایجاد حصارکشی دقیق در زمین های کشاورزی و باغی
 3. وزن سبک
 4. نصب راحت
 5. سهولت در جابجایی
 6. قیمت مناسب
 7. مناسب برای نگهداری انواع حیوانات
 8. توری کارآمد و مناسب برای اکثر نیاز های صنعتی، عمرانی و غیره.

ویژگی های تور مرغی صنعت خندان تولز
 1. ضخامت مفتول: استفاده از گالوانیزه (گرم) مفتول فولادی و انعطاف پذیر با چشمه ها (مش) شش ضلعی
 2. قطر: قطر توری ۱ اینچ (حدود ۲.۵ سانتی متر)، ۲ اینچ (حدود ۵ سانتی متر)، ۱.۲ اینچ (حدود ۱.۳ سانتی متر)

توری مرغی چینی

در ۲ نوع گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد تولید می شود اما بیشتر این نوع توری مرغی از گالوانیزه سرد ساخته می شود. توری چینی نسبت به نمونه خود (توری مرغی ایرانی) قیمت پایین تر و مقاومت و دوام کمتری دارد.

توری مرغی ایرانی

مرغوب ترین توری مرغی ها، توری مرغی ایرانی است که به صورت گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد ساخته می شود و در انواع سبک و سنگین عرضه می گردد. شایان ذکر است که پرکاربرد ترین توری در ایران برای مصارف گوناگون سایز ۳.۴ می باشد.

مشخصات فنی تور مرغی ایرانی

 • طول رول ۴۵ متر
 • عرض ۹۰ سانتیمتری، ۱۲۰ سانتیمتری، ۱۵۰ سانتیمتری
 • وزن هر رول ۶ تا ۱۴ کیلوگرم
 • ابعاد مش (چشمه) ۱، ۳.۴، ۲، ۲.۵ اینچ
 • ضخامت: ۲۴، ۲۵، ۲۲، تا ۴۲ میکرون
 • عرض:۱۸۰، ۱۵۰، ۱۲۰، ۱۰۰ و ۹۰ سانتی متر

ضخامت توری مرغی

ساخت توری از مفتول گالوانیزه با ضخامت ۲۰ تا ۲۵ میکرون و چشمه های (مش) ۳.۴ اینچ است که توسط دستگاه های بافت مفتول صنعتی انجام می شود.

مزایای استفاده از سیم گالوانیزه در تولید توری مرغی

استفاده از گالوانیزه گرم برای تولید توری مرغی الخصوص توری مرغی ایرانی دارای مقاومت و دوام بالای این نوع سیم است. عمر مفید سیم گالوانیزه در حدود ۴۰ سال است، هزینه نگهداری آن بسیار پایین و در مقابل رطوبت هوا ماندگاری بالایی دارد.

توری مرغی گالوانیزه گرم و سرد

سیم های فلزی به کار رفته در توری مرغی به دو روش گالوانیزه گرم و سرد، عایق کاری می شوند. توری مرغی گالوانیزه گرم به دلیل این که سیم ها درون ظرف روی مذاب قرار گرفته و گالوانیزه می شوند، همچنین روی به سطح مفتول می چسبد و در رطوبت بالا جدا نمی شود، دارای ماندگاری بالاتری است. در برابر آب و رطوبت مقاوم بوده و زنگ نمی زنند. توری مرغی ها از نظر ضخامت مفتول و ابعاد چشمه با همدیگر فرق دارند. آن چه تحت عنوان توری مرغی شناخته می شود و در صنعت بیشترین کاربرد را دارد، توری مرغی با چشمه سایز ۳.۴ است.

توری حصاری (فنس)

توری حصاری از مفتول هایی که ضخامت های مختلف دارند، با چشمه های لوزی شکل تشکیل شده است که جهت جداسازی فضا و ایجاد حصار و دیوار جداکننده کاربرد دارد. فنس ها دارای چشمه هایی به ابعاد ۴ تا حدود ۸ سانتی متر و ضخامت مفتول آنها ۲ تا ۴ میلیمتر و وزن هر مترمربع از فنس ۱ تا ۵ کیلوگرم است.

توری گابیون

توری گابیون که با نام تور سنگ نیز شناخته می شود، شامل قفس های فلزی است که داخل آن ها را با سنگ، قلوه سنگ های ریز و درشتبه روش خشکه چین پر می شوند. از مفتول ۲ و ۲/۵و ۳ میلیمتربا چشمه های ۶*۵ – ۸*۶ – ۱۰*۶ – ۱۰*۸ در ارتفاع ۱ تا ۴ مترتولید می شود . گاهی از تورسنگ جهت طراحی و زیباسازی شهری استفاده می شود.همچنین برای جلوگیری از فرسایش خاک و ریزش پایه کوه ها نیز کاربرد دارد.

توری پرسی

توری پرسی که به توری مواج هم مشهور است شامل مفتول های محکم و موج داری است که به صورت زیگزاگ در هم تنیده شده اند و ساختار محکمی را جهت دیوارکشی و ساخت سازه های فلزی ایجاد می کنند. بسته به ضخامت مفتول و اندازه چشمه ها، در ابعاد و ضخامت های مختلف ساخته می شوند.

توری مرغی چیست؟

توری سرندی

توری سرندی جهت غربال محصولات و جداسازی مواد در سایز دلخواه مورد استفاده قرار می گیرد. برای جداسازی شن وماسه، در خط تولید کارخانجات مواد غذایی جهت دانه بندی محصولات کاربرد دارد. همچنین درساخت در، پنجره و نرده مورد استفاده قرار می گیرد. توری سرندی با توجه به کابردی که دارد، در سایزهای مختلف با اندازه چشمه و قطرهای مفتول متنوع ساخته می شود.

توری مرغی پلاستیکی

تور مرغی پلاستیکی از طریق فرایند اکستروژن ساخته می شود. این نوع توری ها دارای چشمه ها، ابعاد، مش ها، اشکال هندسی گوناگون بوده و با وزن و ضخامت های متفاوت تولید می شوند.

توری پلاستیکی برای فضاها و مکان های مرطوب مانند استخر ها، مزرعه های پرورش ماهی، قفس های پرورش آبزیان و نیز سازه های سقفی، مجسمه سازی، گچ بری میناتوری، حصارکشی زمین های کشاورزی و باغبانی و غیره استفاده می شود. توری مرغی پلاستیکی برای رفع نیاز و بنا به سلیقه مشتری دارای رنگ بندی سبز، قرمز، آبی، زرد و سفید و سایز مش های متفاوت و اشکال هندسی گوناگون مانند لوزی، لانه زنبوری، مربعی، مستطیلی ساخته می شود.