بیل ترانشه

 بیل ترانشه

از این نوع بیل‌‌ها برای حفر کانال‌های آبیاری و همچنین ترانشه و کوددهی و قطع ریشه‌های عمیق و … استفاده می‌کنند. بیل‌های ترانشه ساخته شده از تیغه فلزی با نوک تیز و لبه‌های صاف هستند. بیل ترانشه را می‌توان عضوی از خانواده بیل باغبانی در نظر گرفت شود.

· بیل زهکشی

همانطور که از نام این ابزار مشخص است؛ از این بیل برای زهکشی زمین‌های کشاورزی جهت راندن آب به فضایی دیگر استفاده می‌کنند.

ماندگاری آب در یک محل، به گیاهان آسیب می‌زند به همین خاطر کشاورزان مجبورند برای زمین‌های خود زهکش مناسبی ایجاد کنند. همچنین از این نوع بیل‌ها برای جابه‌جایی گیاهان نیز استفاده می‌کنند. این ابزار را می‌توان جز انواع بیل باغبانی تقسیم بندی کرد.

· بیل پارویی

این نوع بیل به بیل شهرداری هم معروف است. از بیل پارویی برای جابه‌جا کردن مصالح ساختمانی، غلات، سنگ و برف استفاده می‌کنند. این نوع بیل در حفاری نمی‌تواند کارکرد داشته باشد. بیل پارویی تیغه‌ای پهن دارد که استحکام کافی برای حفاری ندارد.

· کج بیل

از دیگر ابزاری که در دسته بیل باغبانی قرار می‌گیرد کج بیل است. از این ابزار برای کندن علف‌های هرز، برداشت محصولاتی مانند پیاز و سیب زمینی و حفر شیارهای باریک برای عبور آب استفاده می‌شود.

کج بیل‌ها به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند. در یک مدل کاربر کج بیل را روی خاک به سمت خود می‌کشد و در مدل دوم کاربر آن را به عقب و جلو حرکت می‌دهد. در نوع اول تیغه کج بیل رو به پایین و عمود بر دسته قرار گرفته و مدل دوم سری کج بیل رو به جلو قرار گرفته است.

· بیل چاله کنی

اگر می‌خواهید چاله‌های کم عرض حفر کنید، بیل چاله کنی مناسب شما است. این ابزار از دو بیل موازی با هم که به یک لوله وصل شده اند، ساخته شده و وسیله‌ای کاربردی است.

بیل چاله کنی
بیل چاله کنی

· بیل لبه

شکل ظاهری بیل لبه با دیگر بیل‌ها متفاوت است. تیغه این نوع ابزار هلالی و کاملا صاف است. این تیغه هلالی تعبیه شده برای جابه‌جایی لبه‌های خاک و جدا کردن قسمت‌های مختلف زمین.

این بیل مطلقا برای چاله کنی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه تنها کارایی آن برش‌های دقیق و کم ضخامت در خاک است.

· بیلچه

بیلچه از پراستفاده‌ترین ابزار در دسته بندی بیل‌های باغبانی است. وسیله‌ای پرکاربرد که هم در مزارع و باغ‌های بزرگ کارایی دارد و هم در باغچه‌های کوچک و گلخانه‌ها. حتی اگر هوس کنید در کنار ساحل، قلعه‌های شنی بسازید باز هم به بیلچه احتیاج پیدا می‌کنید.

عکس بیلچه
عکس بیلچه

از بیلچه در باغبانی برای ایجاد حفره و جابجایی خاک، وجین کردن، کاشت گل و گیاه و به هم زدن خاک استفاده می‌شود. از موارد مهم در انتخاب نوع بیلچه عبارت اند از:

  • جنس تیغه

جنس تیغه مهمترین شاخصه برای انتخاب این ابزار است. تیغه باید بتواند تحمل فشار وارده را داشته باشد و از طرف دیگر برای زیر و رو کردن خاک، از شکل و ساختار مناسبی برخوردار باشد.

  • دسته

برای ساخت دسته از مواد مختلفی چون فلز، پلاستیک، چوب، فایبرگلاس و … استفاده می‌شود. از طرف دیگر طراحی شکل این قطعه باید طوری باشد که کاربر بتواند به راحتی با آن کار کند.

  • نارسانایی

بهتر است بیلچه‌ای که تهیه می‌کنید نارسانا باشد تا اگر هنگام کار در خاک به سیمی برخورد کردید، دچار برق گرفتگی نشوید.

  • وزن

وزن پایین ابزار به کاربر اجازه می‌دهد مدت زمان بیشتری بتواند با آن کار کند. بیلچه معمولا وزن سنگینی ندارد. از طرف دیگر وزن پایین نباید بر روی استحکام این ابزار تاثیر منفی بگذارد.

  • قابل تاشو

برای حمل و نقل آسان‌تر این ابزار، بهتر است بیلچه تاشو تهیه کنید که هم جای کمتری می‌گیرد و هم حمل و نقل آن آسان است.

بیشتر بدانیم:بیل پارویی