بهترین رابیتس برای سقف کاذب و نمای ساختمان کدام است؟

بهترین رابیتس برای سقف کاذب و نمای ساختمان کدام است؟

رابیتس چیست ؟

کاربرد رابیتس یا راویز به ساخت سقف کاذب منتهی نمی‌شود؛ بلکه، در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد گسترده دارد. رابیتس در طراحی دکوراسیون خانه نقش ایفا می‌کند؛ چون، نوعی زیرسازی جهت حفظ نازک‌کاری بر روی سطوح است. لازم به ذکر است که بیشترین کاربرد رابیتس در حوزه‌ی طراحی سقف کاذب است. در نتیجه، انتخاب بهترین رابیتس برای سقف کاذب اهمیت می‌یابد؛ چون، زیبایی خانه‌ی شما به آن بستگی دارد. این انتخاب فرآیندی دشوار است که به تخصص احتیاج دارد. مجموعه‌ی ی خندان تولز رائه دهنده‌ی خدمات رابیتس‌کاری با بهترین کیفیت به دست متخصصان مجرب است.

 

مشخصات رابیتس چیست؟

رابیتس نوعی توری مشبک است که از ورق‌های گالوانیزه ساخته می‌شود. ابعاد رابیتس حدود ۶۰ سانتی‌متر در ۲۴۰ سانتی‌متر است. ورق گالوانیزه در برابر آتش‌سوزی و زنگ‌زدگی مقاومت بسیار زیادی دارد؛ بنابراین، فرآورده‌های آن نیز ویژگی‌هایش را دارند. وزن ورق گالوانیزه یکی از مشخصه‌های تشخیص مرغوبیت آن است؛ بنابراین، وزن رابیتس نیز یکی از مشخصه‌های مرغوبیت آن است. ورق مشبک گالوانیزه بر اساس مشخصات خود دسته‌بندی می‌شود؛ بنابراین، شناخت مشخصات یک رابیتس واجب است.

رابیتس از سیم‌ها یا مفتول‌های گالوانیزه ساخته شده است که شبکه‌بندی شده‌اند. این سیم‌ها و مفتول‌ها به پایه‌های ضخیم‌تری متصل شده‌اند که ستون رابیتس نامیده می‌شود. فاصله‌ی ستون‌های رابیتس از همدیگر را چشمه می‌نامند. ستون‌ها و چشمه‌ها اعداد استانداردی دارد که در سراسر جهان رعایت می‌شود؛ اما، برخی از نمونه‌های آن در ایران وجود دارد و برخی از نمونه‌های آن در ایران وجود ندارد. تشخیص بهترین رابیتس سقف کاذب، بهترین رابیتس نمای ساختمان و … با شناخت ویژگی‌های رابیتس امکان پذیر است؛ بنابراین، همراه ما باشید.

  • ستون: ستون‌ها همان پایه‌های گالوانیزه‌ای است که وظیفه‌ی استحکام رابیتس را برعهده دارند. رابیتس دارای تعداد استانداردی از ستون‌ها است که رایج‌ترین آنها ۹ ستون، ۱۱ ستون و ۱۳ ستون است. نمونه‌ی ۱۷ ستون رابیتس باکیفیت‌ترین نوع رابیتس است که در ایران وجود ندارد. هر چه تعداد ستون‌های رابیتس بیشتر باشد، گران‌تر است. لازم به ذکر است که نوع ۹ ستون نسبت به نوع ۱۳ ستون بی‌کیفیت نیست؛ بلکه، موارد استفاده‌ی آن متفاوت است. انواع ۹ ستون، ۱۱ ستون و ۱۳ ستون رابیتس باکیفیت هستند؛ اما، کاربرد آنها در حوزه‌های متفاوت است. هر کدام از آنها در حوزه‌ی خود بهترین‌اند.
  • چشمه: حد فاصل دو ستون رابیتس از همدیگر را چشمه می‌نامند. چشمه‌ها همان دانه‌های شبکه‌ی سیم‌ها یا مفتول‌هاست. هر چه چشمه‌های رابیتس کوچک‌تر باشد، مقرون به صرفه‌تر است؛ چون، مصرف گچ در گچ‌کاری آن کمتر می‌شود. لازم به ذکر است که هر چه چشمه‌ها کوچک‌تر باشد، وزن رابیتس بیشتر است؛ چون، سیم‌ها و مفتول‌ها فشرده‌تر و بیشتر است. در نتیجه، بهترین بودن نسبی است؛ یعنی، گاهی چشمه‌های بزرگ برای هدف خاصی بهترین‌اند و گاهی چشمه‌های کوچک برای هدف خاصی بهترین‌اند.
  • وزن: وزن رابیتس به وزن ورق گالوانیزه‌ی آن بستگی دارد. هر چه ورق گالوانیزه سنگین‌تر باشد، رابیتس نیز سنگین‌تر است. هر چه رابیتس سنگین‌تر باشد، مقاوم‌تر است؛ اما، گران‌تر است. انواع رابیتس بر اساس وزن به سه دسته‌ی سبک، متوسط و سنگین دسته‌بندی می‌شود. در ضمن، هر چه چشمه‌های یک رابیتس کوچکتر باشد، گچ‌کاری آن کمتر است؛ بنابراین، وزن نهایی آن سبک‌تر است. لازم به ذکر است که وزن رابیتس تأثیری در تعیین بهتر با بدتر بودن ندارد؛ بلکه، وزن رابیتس در ارتباط با کارایی آن سنجیده می‌شود. یک رابیتس سنگین برای سقف کاذب مناسب نیست؛ اما، برای نمای ساختمان بهترین انتخاب است.

در نتیجه، رابیتس انواع متعددی دارد که بر اساس مشخصه‌های متفاوت آن دسته‌بندی می‌شود. یک رابیتس سنگین با چشمه‌های کوچک و ستون‌های زیاد بی‌کیفیت نیست؛ بلکه، بهترین انتخاب برای رابیتس‌کاری در نمای ساختمان است. هر چه سنگ نمای ساختمان سنگین‌تر باشد، رابیتس مورد نیاز سنگین‌تر است؛ چون، رابیتس باید تحمل سنگ را داشته باشد. در نتیجه، وزن رابیتس باید به اندازه‌ی وزن سنگ‌ها باشد؛ یعنی، سنگین‌ترین سنگ‌ها سنگین‌ترین رابیتس‌ها را می‌خواهند. این موضوع در سقف کاذب برعکس است؛ یعنی، هر چه رابیتس شما سبک‌تر باشد، بهتر است؛ چون، سقف اصلی تحمل وزن‌های اضافه را ندارد. در نتیجه، انتخاب سبک‌ترین رابیتس بهترین است.

 

  • رابیتس سبک: رابیتس سبک وزنی حدود ۳۰۰-۶۰۰ گرم دارد. این رابیتس جهت رابیتس‌کاری کاشی‌های دیوارهای داخلی کاربرد دارد. رابیتس‌های سبک موجود در ایران شامل این موارد است: رابیتس ۹ ستون سبک به وزن ۳۰۰ گرم، رابیتس ۱۱ ستون سبک به وزن ۳۰۰ گرم، رابیتس ۱۳ ستون سبک ۳۰۰ گرم.
  • رابیتس متوسط (نیمه سنگین): رابیتس متوسط یا نیمه سنگین وزنی حدود ۶۰۰-۹۰۰ گرم دارد. این رابیتس جهت رابیتس‌کاری سقف کاذب کاربرد دارد. رابیتس‌های متوسط یا نیمه سنگین موجود در ایران شامل این موارد است: رابیتس ۹ ستون متوسط به وزن ۶۰۰ گرم، رابیتس ۱۱ ستون متوسط به وزن ۶۰۰ گرم، رابیتس ۱۳ ستون متوسط ۶۰۰ گرم.
  • رابیتس سنگین: رابیتس سنگین وزنی حدود ۹۰۰-۱۳۰۰ گرم دارد. این رابیتس جهت رابیتس‌کاری نمای ساختمان کاربرد دارد. رابیتس‌های سنگین موجود در ایران شامل این موارد است: رابیتس ۹ ستون سنگین به وزن ۹۰۰ گرم، رابیتس ۱۱ ستون سنگین به وزن ۹۰۰ گرم، رابیتس ۱۳ ستون سنگین ۹۰۰ گرم.

 

بهترین رابیتس برای سقف کاذب و نمای ساختمان کدام است؟

بهترین رابیتس برای سقف کاذب یک رابیتس با وزن متوسط یا نیمه سنگین حدود ۶۰۰-۹۰۰ گرم است. چرا؟ چون، سقف کاذب بر روی سقف سازه‌ای ساختمان سوار می‌شود؛ بنابراین، نباید خیلی سنگین باشد. در ضمن، سقف کاذب باید تحمل وزن نازک‌کاری که شامل گچ‌کاری و رنگ‌آمیزی است را داشته باشد؛ بنابراین، نباید خیلی سبک باشد. در نتیجه، وزن رابیتس سقف کاذب باید در حدود نازک‌کاری آن باشد. نوع ۹ ستون و ۱۱ ستون رابیتس مناسب سقف کاذب است. نوع ۱۱ ستون بهتر از ۹ ستون است؛ چون، چشمه‌های کوچک‌تری دارد که کاربرد گچ را به حداقل می‌رساند. گچ خود عامل سنگینی است؛ بنابراین، کاهش میزان گچ‌کاری به کاهش وزن سقف کاذب کمک می‌کند.

بهترین رابیتس برای نمای ساختمان یک رابیتس با وزن سنگین حدود ۹۰۰-۱۳۰۰ گرم است؛ چون، سنگ‌های نما سنگین‌اند که رابیتس باید تحمل وزن آنها را داشته باشد. در حقیقت، وزن رابیتس باید در حد وزن سنگ باشد که تحمل وزن همدیگر را داشته باشند. نوع ۱۳ ستون رابیتس بهترین انتخاب برای نمای ساختمان است که چشمه‌های بسیار کوچک دارد. شما می‌توانید رابیتس‌های سبک‌تر انتخاب کنید؛ اما، احتمال وقوع خطرات جبران ناپذیر را زیاد کرده‌اید. مخصوصاً، نمای ساختمان بسیار حساس است. فرض کنید که سنگ نمای ساختمان شما بر روی یک آدم پرتاپ شود…! در نتیجه، احتیاط کنید؛ یعنی، بهترین نوع رابیتس مخصوص نمای ساختمان را به کار ببرید.

 

سخن آخر در مورد بهترین رابیتس برای سقف کاذب …

در این مطلب به معرفی و بررسی انواع رابیتس پرداختیم؛ سپس، بهترین رابیتس برای سقف کاذب و بهترین رابیتس برای نمای ساختمان را معرفی کردیم. نکته‌ی مهم این است که رابیتس انواع متعددی دارد که بر اساس ویژگی‌های رابیتس دسته‌بندی می‌شود. ویژگی‌های رابیتس شامل وزن، ستون و چشمه‌های آن می‌شود. هر کدام از رابیتس‌ها با ویژگی‌های منحصر به فرد برای هدف به خصوص به کار برده می‌شود. در نتیجه، بهترین رابیتس معنای خود را از دست می‌دهد؛ چون، بهترین رابیتس سقف کاذب با بهترین رابیتس نمای ساختمان متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی