انواع اچار ها
انواع اچار ها
انواع اچار ها

آچارها

۱ – آچار تکی و ست آچار

به جرات  میتوان گفت عمومی‌ترین تعریف برای معرفی یک آچار دستی به این ابزار برمیگردد؛ آچار تکی یا تخت که در بازار هم بصورت تک و هم ست آچار وجود دارند. ابزاری فلزی معمولا یکپارچه، با یک سر و یا دو سر مشابه و متنوع که بصورت تخت، رینگی، رینگ جغجغه و ساخته می‌شوند. از آچار تخت برای باز و بسته کردن اتصالات و مهره‌ها استفاده می‌شود و ساخت سایزهای آنها بصورت استاندارد بین المللی هست. آچار سر تخت پیچیدگی خاصی ندارد؛ آچار یکسر رینگ با همان کاربری آچار تخت اما به دلیل طراحی گرد با ضلع‌های بیشتر تسلط بهتری روی مهره و اتصالات به استاد کار می‌دهد. آچار با سر رینگ جغجغه نیز نوعی از رینگی است که بجای سر رینگ ثاب و  یک جغجغه دارد که به کمک آن هنگام و باز و بست اتصالات دیگر نیازی به برداشتن آچار از روی مهره نیست و می‌توان کار را سریع‌تر انجام داد. آچار تخت در تمام مدل‌ها به صورت ست چند عددی و چند سایز هم به فروش می‌رسد. بیشتر بدانیم:راویز

۲ – آچار جغجغه

این ابزار امروز در اصل یکی از محتویات جعبه بکس است. آچار جغجغه‌ای یک وسیله فلزی نه چندان بلند با دسته آج دار و یا روکش دار لاستیکی است که سر بکس به آن متصل شده و کار بستن و باز کردن مهره با آن انجام می‌شود. آچار جغجغه به دلیل عملکرد سریع و مکانیزم چرخان توسط جغجغه درونی یکی از محبوب‌ترین ابزارهای دستی امروزی است که در اندازه‌ها و طول‌های مختلفی ساخته می‌شود. در خرید آچار جغجغه به طول و اندازه درایو (سر چهارضلعی نری مربعی) آن باید توجه کرد. این سرهای مربعی سایزهای استاندارد اینچی دارند و برای درایوهای مختلف بکس متفاوت هستند.

۳ – آچار چرخ

آچار چرخ به نوعی معروفترین و عمومی‌ترین آچار تعمیر یک خودروی سواری بوده و برای باز و بست مهره تایرها و چرخ ماشین استفاده می‌شود. طراحی این نوع آچار اغلب به صورت کراس (Cross) یا همان علامت ضربدر (یا به‌اضافه) است. دارای ۴ سر با سایزهای مختلف که از ۲ یا ۴ اندازه مهره چرخ پشتیبانی می‌کند. این طراحی ضربدرگونه حین کار به اعمال فشار و گشتاور زیاد توسط کاربر کمک می‌کند. مهم نیست که راننده چه مدل ماشینی باشید، آچار چرخ وسیله‌ای است که هر راننده هوشمندی در صندوق عقب خود خواهد داشت.

۴ – آچار فرانسه

ابزاری آشنا برای تمام اشخاص دست به آچار جهت کار با انواع اتصالات و مهره‌های چند ضلعی است. آچار فرانسه از قدیمی‌ترین ابزارهای دستی بوده که به دلیل فک و دهانه کارگیر قابل تنظیم بازه کاربری بزرگی دارد. دسته اصلی که گاهی با روکش ساخته می‌شود، فک ثابت و فک متغیر با پیچ تنظیم اجزای اصلی این آچار هستند. بدنه معمولا از فولاد و آلیاژهای آن ساخته شده و گاهی مجهز به عایق حفاظتی است و فک های آن نیز در برخی موارد بصورت پهن و بلند ساخته می‌شود. با غلتک این آچار می‌توان دهانه و فک را به اندازه دلخواه تنظیم کرد و بجای چند آچار تخت تکی با سایزهای متفاوت، از یک آچار فراسه بهره برد.سطل زباله چرخدار

۵ – آچار لوله گیر (شلاقی)

وسیله‌ای محبوب مخصوص کار با لوله‌ها و باز و بسته کردن اتصالات با اشکال خاص و مختلف که سایر ابزارهای با فک هندسی استاندارد قادر به انجام نیستند. آچار شلاقی به نوعی آچار فرانسه لوله‌کشان محسوب می‌شود. وسیله‌ای تک دسته یا دو دسته که دو فک قدرتمند مجهز به آج دارد و برای گرفتن سطوح گرد، چند وجهی و … ایده‌آل خواهد بود. گشتاور بالا و فشاری که با این آچار می‌توان به سطح کار وارد کرد این وسیله را به موردی حیاتی در تمام جعبه ابزارها بدل کرده است. هنگام خرید یک آچار شلاقی به ماکزیمم باز شدن سایز دو فک و طول آن باید دقت کرد.

۶ – آچار آلن

آلن‌ها نیز حالا در هر خانه‌ای جایگاه مخصوص خود را دارند. یک آچار اغلب به شکل حرف L انگلیسی شکل با دو سر ۶ ضلعی، گرد و یا ستاره ای که برای باز و بسته کردن پیچ‌های شش گوش و ستاره ای ساخته می‌شود. آچار آلن نیز در باز با سایزهای متنوع به صورت تک و ستی وجود دارد. نوع معمولی کلاسیک، نوع دسته دار تی (انگلیسی) و ست‌های چاقویی تاشو، ست کارتی، کیفی، جعبه‌ای از جمله آچار آلن‌هایی هستند که نیاز هر کاربری را برطرف خواهند کرد. ضمن اینکه طول آنها نیز از کوتاه به بلند و فوق بلند متغیر و قابل انتخاب است.