انواع انبرها

انواع انبرها

دراین مقاله میخواهیم به انواع انبرها  وکارکرد آنها بپردازیم :

معرفی انواع انبر ها

برای کارهای مختلفی مانند باز کردن پیچ و مهره و قطع کردن و پیچاندن سیم از انبر استفاده می شود. برای انجام کارهای تخصصی به صورت بهتر انواع انبر ها به وجود آمده اند که شناخت هر کدام می تواند در انتخاب مناسب ترین انبر به خریداران کمک کند. خندان تولز یکی از فروشگاه هایی است که انواع انبر را به فروش می رساند.

انواع انبرها

انبردست معمولی

این وسیله برای باز کردن محره و پیچ، برش سیم، کشیدن و پیچاندن سیم و … به کار می رود. تقریبا در هر خانه ای نیاز است تا یک انبردست وجود اشته باشد. برای ساخت فک این وسیله باید از موادی استفاده شود که در برابر شکست حاصل از فشار مقاوم باشد. دارا بودن دسته های نرم و ارگونومیک از دیگر ویژگی هایی است که از یک انبردست مناسب انتظار می رود.

صاف شدن دندانه ها از مشکلاتی است که برای اینگونه وسایل به وجود می آید و به همین خاطر است که باید سطح آن با افزودن برخی عناصر به عنوان آلیاژ سخت کاری می شود. انواعی از این انبردست که دارای استحکام بیشتری باشند برای کارهای صنعتی استفاده می شوند.

سیم چین

این وسیله یکی از لوازم اصلی برای افرادی است که با سیم سر و کار دارند. در سیم کشی از سیم چین برای برش یا لخت کردن سیم ها استفاده می شود. از سیم چین برای نگه داشتن، کشیدن، پیچاندن و خم کردن سیم نیز می توان استفاده کرد.

انبر قفلی

این ابزار قابلیت باز کردن پیچ هایی را دارد که سخت شده اند و با انبردست یا آچار معمولی باز نمی شوند. انبرقفلی به اندازه پیچ مورد نظر تنظیم می شود و با استفاده از اهرم و سیستمی که در داخل آن طراحی شده است روی مهره و پیچ قفل می شود و روی آن نمی لغزد.

انبر قفلی C شکل

انبرقفلی C شکل دارای فک بزرگی است که می تواند برای قفل کرد دو قطعه ای که فاصله زیادی از هم دارند مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به طول زیاد فک معمولا از فلزات با مقاومت بالا در ساخت آن استفاده می شود تا در برابر گشتاور زیاد دچار شکستگی نشود.

انبر قفلی فیلتر بازکن

این نوع از انواع انبر قفلی خود به دو دسته زنجیری و C شکل تقسیم بندی می شود. از این وسیله برای باز کردن فیلتر خودرو در مکانیکی استفاده می گردد. نوع زنجیری این محصول دور تا دور فیلتر را احاطه کرده و قفل می شود و با چرخاندن آن می توان فیلتر را باز یا بسته کرد.

انبر قفلی تسمه دار

به دلیل قرار گیری تسمه در این نوع وسیله فک آن خیلی بیشتر از انبرقفلی های معمولی باز می شود و می توان از آن به عنوان گیره نیز استفاده کرد. از این وسیله می توان برای کشش و چرخش اجسامی مانند چوب تخته و … استفاده کرد.

انبر قفلی مهره گیر

دهانه این نوع وسیله به گونه ای ساخته می شود که مهره را از چند نقطه احاطه می کند و به خوبی می توان از آن برای باز یا بسته کردن پیچ و محره استفاده کرد بدون آن که از خراب شدن پیچ نگرانی داشته باشید.

انواع انبرها

انبر آرماتور بندی

افرادی که به حرفه آرماتوربندی مشغول هستند برای آنکه بتوانند سیم های نازک را بپیچانند یا قطع کنند نیاز به انبر آرماتور بندی دارند. این وسیله دسته های بلندی دارد و با نوک تیز خود می تواند سیم های آهنی را قطع کند. تیغه این انبر باید به خوبی سخت کاری شده باشد تا در هنگام قطع کردن سیم های آرماتور بندی کند نشود. برای استفاده مداوم از این نوع وسیله نیاز است تا جنس آن به گونه ای انتخاب شود که در برابر رطوبت، ضربه و سایش مقاوم باشد.

انواع انبرها

دم باریک

دم باریک یکی از وسایلی است که به صورت گسترده ای در سیم کشی ساختمان و برق صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. از این وسیله می توان برای گرفتن، کشیدن، پیچاندن و خم کردن سیم های باریک می توان استفاده کرد. دم باریک باعث انجام کارها با ظرافت بیشتری می شود. این وسیله قابلیت استفاده در قسمت هایی که دسترسی به پیچ یا سیم مشکل است را نیز دارد.

انبر کلاغی

طراحی ویژه انبر کلاغی باعث شده است تا بتوان از آن برای گرفتن اجسام صاف مانند لوله ها استفاده کرد. در صورتی که سر پیچی صاف شده باشد نیز این وسیله می تواند آن را باز کند. این محصول با فک متحرک و قابل تنظیم ساخته می شود و تا حدود سه سانتی متر نیز می توان فک آن را باز کرد.

انبر پرچ

برای اتصال دو ورق استیل، مسی یا آلومینیومی به هم دیگر به کار می رود. انبر پرچ با پرچ کردن دو ورق به هم دیگر در درب سازی، ساخت قاب برای انواع وسایل الکترونیکی و … مورد استفاده قرار می گیرد. به وسیله فنری که در بین دو دسته قرار دارد این نوع پرچ کن خود به خود پس از هر بار استفاده باز می شود. وجود قلاب جمع کننده سبب شده است تا بتوان به صورت ایمن آن را به کار برد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم معرفی انواع انبر ها را به صورت اجمالی انجام دهیم. در صورتی که می خواهید برای کارهای معمولی خانه یک انبر انتخاب کنید بهتر است انبردست معمولی بخرید. اگر برای قطع و لخت کردن سیم ها می خواهید ابزاری خریداری کنید سیم چین را انتخاب کنید. انبرقفلی برای باز کردن پیچ هایی که به سختی باز می شوند کاربرد دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی