انبر آرماتور

انبر آرماتوربندی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

انبر آرماتور بندی یکی از انواع ابزار آلات است در کارگاه‌‌‌‌های ساختمانی (جهت بستن آرماتور)، در کارگاه‌‌‌‌های نجاری (جهت بیرون کشیدن میخ و منگنه) و در آهنگری و مکانیکی (جهت نگه داشتن و یا بریدن یک قطعه) به کار میرود. سیم چین آرماتور بندی، گاز انبر یا گاز آرماتور از نام های دیگر این انبر می باشد.

در ابتدای مقاله تجهیزات قالب بندی و داربست خندان تولز  توضیح مختصری درباره ی اینکه سیم چین چیست و به چه شکلی می باشد، می دهیم. قیچی های سیم بُر یا سیم چین و یا انبر از جمله ابزار آلات مکانیکی هستند که جهت بریدن، خم کردن و قطع کردن سیم و کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند و بازو های برش دهنده آن که به شکل V می باشند که به وسیله ی اهرم های آن، کابل ها و سیم ها را قطع می کنند .

راویز چه کاربردی دارد ؟

انبر آرماتوربندی

گاز انبر یکی از پر مصرف‌ترین انبر‌ ها جهت قطع سیم‌ها بخصوص سیم‌های آرماتور‌ بندی است. انبر آرماتور بندی جهت قطع کردن سیم‌ . مفتول با ضخامت های متفاوت بدون خستگی دست است.

فک و تیغه برای مقاومت و طول عمر بالا این انبر تقویت شده و گرمایش دیده شده است و در مدت کوتاهی کند نمی شود. این انبر با دقت بسیار بالایی تولید شده تا فک ها دقیقا روی هم قرار بگیرند و برش به راحتی و اعمال نیروی کمتر انجام شود.

به دلیل اینکه جابجایی زیاد انبر هنگام کار کردن، دسته‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. دسته‌های انبر باید ضخیم و قوی با قابلیت اهرمی باشند. و لبه های دسته‌ پولیش و صیقل خورده باشد تا انبر آرماتور به راحتی در داخل دست جابجا شود و باعث تاول یا اذیت شدن دست فرد نشود.

سیم چین آرماتور بندی از جنس آلیاژ کروم وانادیوم ساخته شده که از بهترین آلیاژها در تولید ابزار آلات صنعتی است تا عمر و مقاومت بالایی داشته باشد.

مشاهده سطل زباله چرخدار

انواع گاز انبر و کاربرد آنها

انبر های نجاری به دلیل داشتن لبه تیغه شکل مخروطی برای بریده نشدن میخ و منگنه غالبا بزرگتر از انبر آرماتور بندی هستند. و همچنین قسمت نوک آن ها عریض تر است.
انبر آرماتور بندی، دارای لبه تخت و بدون انحنا و تیز می باشد، اما نوع نجاری تیز نیست. از گاز انبر برای خم کردن و بریدن سیم، پیچ، فنر، میخ و مفتول و… در کارگاه های ساختمانی استفاده می شود. انبر آرماتور بندی دارای دو فک که یک لبه آن تخت و طرف دیگر دارای لبه تیز می باشد. به همین دلیل بدون جا ماندن زائده ای روی سطح مورد نظر میتواند قطعات را برش دهند. انبر آرماتور بندی برای خم کردن سیم و مفتول در کارگاه های ساختمانی استفاده می شود. در واقع استفاده سیم چین آرماتور بندی، برای بست های فلزی در فرآیند آرماتور بندی می باشد.

گاز انبر در هر حرفه ای که استفاده میشوند، انواع متفاوتی دارند، که دارای دسته های بلند و یا کوتاه باشند. دسته های بلند باعث اعمال نیروی بیشتری می شوند و دسته های کوتاه حمل راحت تری دارند. همچنین این انبر ها در مدل های قوی تر نیز می تواند پیچ هایی تا ضخامت ۶ میلی متر را ببرد. در برخی از مدل های دیگر انبر آرماتور بندی لبه‌های کناری دهانه انبر تخت می باشد. از این قسمت برای ضربه زدن به سطح استفاده میشود.

انبر آرماتور
انبر آرماتور

انبر آرماتور بندی چه کاربردی دارد؟

انبر آرماتور بندی در سایزهای مختلف سیم و مفتول و آرماتور قدرت برش بالایی دارد.
گاز انبر دارای دو فک است که به صورت منحنی در انتهای نوک با هم برخورد می کنند. قسمت انتهایی تمام فشار وارد شد از طریق دست کاربر را تحمل می کند. جهت اعمال نیروی زیاد در این قسمت تقریبا سطح تختی دارند. برای انجام کار میتواند از نزدیکترین نقطه به سطح و در انتهایی ترین قسمت خود این کار را انجام دهد. در واقع سیم چین آرماتور بندی هر چیزی را از بیخ می گیرد مانند جدا کردن میخ از سطحی بدون اینکه چیزی از آن در سطح مورد نظر باقی بماند.

چرا باید از سیم آرماتوربندی استفاده کنیم؟