استاندارد الکترودهای جوشکاری

استاندارد الکترودهای جوشکاری

برای شناسایی و نامگذاری الکترود جوشکاری در سراسر دنیا، از استاندارد A.W.S که مخفف نام «انجمن جوشکاری آمریکا» است استفاده می‌شود. طبق این استاندارد، حرف E مخفف واژه الکترود بوده و ۲ یا ۳ رقم اولی که بعد از این حرف درج می‌گردد، معیاری برای سنجش مقاومت کششی جوش در نظر گرفته می‌شود.

عدد بعدی در این نامگذاری، نشان‌دهنده‌ی موقعیتی است که الکترود برای جوشکاری در آن ساخته شده و موقعیت‌های: افقی، عمودی، مسطح و یا سربار را در بر می‌گیرد. رقم چهارم و یا پنجم نیز به جنس پوشش الکترود و منبع تغذیه‌ مورد استفاده آن اشاره می‌کند. نکته بسیار مهمی که در رابطه با نحوه نگهداری از انواع الکترودهای جوشکاری باید در نظر داشته باشید، قرار دادن این ابزارها در محیطی خشک و به دور از رطوبت است؛ چرا که وجود رطوبت ضمن آسیب رساندن به پوشش الکترود، سبب تخلل و ترک در محل جوش نیز می‌شود.

نامگذاری الکترود جوشکاری با استاندارد A.W.S

 

A.W.S مخفف American Welding Society  است و از استاندارد های جامعه جوشکاران آمریکا است که این استاندارد در اکثر کشور ها به عنوان استاندارد شناخته می شود. نامگذاری الکترود جوشکاری با استاندارد A.W.S دارای حرف انگلیسی E و چهار یا پنج عدد می باشد که اولین حروف آن حرف انگلیسی E است و بعد از آن عدد هایی وجود دارد که هر کدام بیانگر یکی از ویژگی ها الکترود است.

برای درک بهتر از این موضوع الکترود E6013 را مثال می زنیم.

E= همان نام الکترود است که حرف اول آن نوشته می شود و نشانگر الکترود است.

۶۰= نشان دهنده این است که استحکام کششی الکترود چه اندازه است. الکترود ها با دو عدد ۶۰ و ۷۰ مقدار استحکام کششی آنها سنجیده و مشخص می شود که فرمول آن ۶۰ KSI و یا ۶۰۰۰۰ Psi است.

۱= نشان دهنده حالت جوشکاری است. این عدد می توان از یک تا چهار باشد. عدد ۱ نشانگر جوشکاری در همه وضعیت ها به جز سرازیر است. ۲ نشانگر جوشکاری در حالت های افقی و تخت است.

۳=  نشان دهنده نوع پوشش الکترود است. عدد های دیگر نیز هر کدام نشانگر نوع پوشش هستند. برای مثال عدد ۳ و ۴ نوع پوشش رتیلی است. عدد ۸ نوع پوشش الکترود قلیایی است. عدد ۰ نوع پوشش سلولزی است.

انواع الکترود از نظر ساخت

 

الکترود ها در ساخت و تولید دارای انواع و مدل های مختلفی هستند. ۴ نوع الکترود از نظر ساخت وجود دارد که در ادامه به معرفی هر کدام این مدل ها می پردازیم.

  1. انجماد سریع: در ساخت الکترود انجماد سریع ( (Fast Freezing Electrode جوشکاری از کدهای E6010 و E6011 استفاده می شود که هر کدام از دارای ویژگی هایی است که از مهم ترین آنها می توان به مواردی مانند: ایجاد قوس قوی در حین جوشکاری، تولید سرباره های کم و استفاده از آنها در تمام موقعیت های جوشکاری اشاره نمود.
  2. انجماد پر شده: الکترود جوشکاری انجماد پر شده Fill Freezing Electrode از مقدار پوشش و فلاکس سنگینی برخوردار است و به خاطر همین موضوع می توان در حین جوشکاری الکترود را از سرباره خارج کرد و همچنین جوشکاری با جوش های یکنواخت به وجود آرود. در ساخت این مدل از الکترود از کد های E6012 ، E6013 و E7014 استفاده می شود.
  3. چسبان سریع: در ساخت الکترود جوشکاری چسبان سریع Fast Fit Electrode از مقدار پوشش زیادی استفاده می شود و همین موضوع باعث می شود تا نرخ رسوب گذاری در این نوع الکترود بسیار تند و سریع باشد. کدهایی که در نوع از الکترود دارای مصرف و کاربرد بیشتری هستند E6028 و E6027 نام دارند.
  4. کم هیدروژن: الکترود جوشکاری کم هیدروژن Low Hydrogen Electrode یکی از انواع الکترود ها از نظر ساخت است که در تولید آنها از مقدار کمی هیدروژن استفاده می شود که همین عامل باعث می‌گردد تا این نوع الکترود برای جوشکاری فولاد های پر‌کربن گزینه مناسبی باشد. این الکترود در کد های E7018 و E7028 تولید می شود.