آشنایی و معرفی انواع ابزارآلات دستی

آشنایی و معرفی انواع ابزارآلات دستی

اساسا به چه ابزاری یک ابزار دستی گفته میشود؟ آیا هر وسیله صنعتی غیربرقی که با دست و نیروی انسانی به حرکت دربیاید یک ابزار دستی هست؟ خیلی‌ها بر این باورهستند که این جمله صحیح است. در واقع هر وسیله‌ای که برای کمک انسان به ساخت و تعمیر  ساخته شده و نام ابزار روی آن قرار گرفته شده است و تنها با کمک نیروی انسان کار می‌کند و از هیچ انرژی دیگری مثل برق و بادو باتری و استفاده نمی‌کند یک ابزار دستی است. این نوع محصولات به جرات قدیمی‌ترین ابزارهای ساخت دست بشر شناخته می‌شوند و از همان عصر انسان‌های نخستین و اولین چکش سنگی که برای شکار ساخته شد، تا انسان غارنشین و قلم‌هایی که برای دیوار نگاره‌ها ساخت تاریخ ابزارآلات دستی هم شروع شد. حالا بعد از این همه سال، در قرن جدید  گروه بسیار بزرگ و جذابی شامل انواع وسایل و ابزار به این نام شناخته می‌شود.

انواع ابزارهای دستی

اگر به طور کلی بخواهیم در نظر بگیریم، طبق استاندارد امروز این اسامی سرگروه محصولات تحت نام ابزارهای دستی عمومی را تشکیل می‌دهند:

آچارها:به جرات عمومی‌ترین تعریف برای معرفی یک آچار دستی به این نوع ابزار برمیگردد؛ آچار تکی یا تخت که در بازار هم بصورت تک و هم ست آچار وجود دارد.

انبرها:این ابزار جایگاهی بین یک وسیله عمومی و غیر عمومی دارد. پرچ کردن کاری پر استفاده نیست اما بسیاری از مردم و البته کسانی که مربوط به کارشان است از آن بهره می‌برند.

پیچ گوشتی و فازمتر:احتمالا نیازی به معرفی این دو دوست همیشگی نیست. پیچ گوشتی دستی همراه قدیمی انسان برای یاری رساندن در باز و بسته کردن انواع پیچ بوده و نوع دوسو و چهارسو معرف همگان است

چکش و پتک:وسیله‌ای جهت کوبش که به احتمال زیاد قدیمی‌ترین ابزار ساخت دست بشر است و ابتدا بصورت سنگی ساخته شد.

سرپیچ گوشتی:بیت یا نوک پیچ گوشتی (و یا سر پیچ گوشتی) نوعی ابزار کوچک است که خود به تنهایی کارایی ندارد. بیت پیچگوشتی یک قطعه کوچک فلزی با سطح مقطع شش ضلعی و نوک دو سو، چهار سو و حتی آلنی و ستاره ای است

متر:مترها نیز حالا در تمام اماکن و خانه‌ها پیدا می‌شوند. متر نواری که شناخته شده‌ترین آنهاست از یک نوار فلزی مدرج و یک قاب اغلب پلاستیکی تشکیل شده است.توری مرغی

جعبه ابزار و کیف ابزار:جعبه ابزارها شبیه به یک قوطی بزرگ ساخته می‌شوند که گاهی ساده و گاهی چند طبقه و شکل دار هستند

غیر از این عناوین برخی اسامی دیگر نیز هستند که کمی از حالت عمومی فاصله گرفته و بیشتر استفاده تخصصی و مربوط به فیلد کاری خود را دارند. در واقع عموم مردم از آن استفاده نمی‌کنند. ابزارهای دستی معماری مثل تراز دستی، قلم بنایی و ؛ یا وسایل نجاری و نقاشی مثل گونیا، قلم مو، رنده، مارکر، منگنه کوب صنعتی؛ و یا نام‌های دیگر مثل الماس شیشه بری، خط کش صنعتی، چسب صنعتی، انواع بکس، سوهان چوب و فلز و غیره از جمله ابزارهای دستی است که شاید مورد مصرف برای همگان نبوده و در تمام جعبه ابزارهای خانگی و عمومی پیدا نمی‌شوند.

بیشتر بدانیم:رابیتش