رابیتس

رابیتس چیست و چه کاربردی دارد؟

رابیتس چیست: رابیتس یا راویز به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات در حوزه سقف‌های کاذب شناخته می‌شود و امروزه نقش مهمی را در صنعت ساختمان سازی ایفا می کنند. پاسخ رابیتس چیست را در این مقاله خواهید یافت.

رابیتس به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات در حوزه سقف‌های کاذب شناخته می‌شود. امروزه سقف های کاذب، نقش مهمی را در صنعت ساختمان سازی و برج سازی ایفا می کنند. به همین خاطر است که هر چه بتوان از محصولات کم خرج تر، ولی زیباتر استفاده کرد، در کاهش هزینه ها هم موثر خواهد بود. به همین خاطر، صاحبان کسب و کارهای حوزه صنعت ساختمان سازی ، به ایتفاده از سقف های کاذب و محصولاتی که بتوان از آنها در سقف های کاذب استفاده رکد، روی آورده اند.

در این مقاله میخواهیم سوال رابیتس چیست، کاربردها و ویژگی‌ های آن کدامند توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

رابیتس (راویز) چیست؟

ورق گالوانیزه گرم یکی از پر کاربردترین محصولات فولادی است که امروزه در صنعت از آن استفاده‌های بسیاری می‌شود.

دلایل مختلفی هم برای استفاده از ورق گالوانیزه گرم می‌توان بر شمرد. اما شاید مقاومت در شرایط آب و هوایی مختلف ، یکی از مهم‌ترین دلایل باشد. یکی از محصولات مشتق شده از ورق گالوانیزه گرم، رابیتس است. به طور کلی پاسخ رابیتس چیست در این جمله نهفته است: رابیتس‌ها ورق‌های شبکه‌ای هستند که از کشش عرضی و فرآیند پرس کاری ورق‌های گالوانیزه گرم تولید می‌شوند.

پس از این مراحل، آن‌ها را برش می‌دهند و در نهایت محصولی با عنوان رابیتس به بازار عرضه می‌شود.

کاربرد رابیتس

در صنعت، سقف‌های کاذب که امروزه اغلب ساختمان‌ها از آن استفاده می‌کنند، به وفور می‌توان کاربرد رابیتس‌ها را مشاهده کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر ” رابیتس؛ قیمت، نحوه تولید و انواع رابیتس ” را مطالعه نمایید.
پس بعد از اینکه متوجه شدیم رابیتس چیست، باید از کاربرد های آن صحبت کنیم. در انواع و اقسام روش های گچ بری و گچ کاری و همچنین در آرماتوربندی و و پوشاندن تیرآهن ها و بتن های سیمانی، پوششی برای تاسیسات مختلف، گالری تصاویر و… از این محصولات استفاده می‌شود. می‌توان گفت در اکثر کارهای تزیینی و ترمیمی و دکوراسیون هم از این محصول بهره میگیرند. مخصوصا اگر نیاز مند نماها در ساختمان باشیم. با استفاده از رابیتس می‌توان پیوستگی دیوارها رابه خوبی انجام داد و برای اجرای تاسیسات برقی و … در آن‌ها آماده کرد.

با استفاده از رابیتس می‌توان از ترک‌خوردگی در دیوارها هم پوشاند

مشخصات ظاهری و فنی رابیتس

در پاسخ به پرسش رابیتس چیست، درمورد اطلاعات فنی و ساختاری آن هم باید صحبت کرد.

معمولاً در ابعاد ۶۰سانتیمتر در ۲۴۰سانتی‌متر به بازار عرضه می‌شود. رابیتس را می‌توان هم بر اساس ستون و هم بر اساس وزن آن تقسیم‌بندی کرد.

خرید الکترود جوشکاری

وزن رابیتس چیست؟

ضخامت رابیتس است که وزن آن را مشخص می‌کند.

واضح است که هر میزان ضخامت آن بالا باشد، وزن آن هم بالا می‌رود. وزن عامل تأثیرگذاری بر قیمت است. در ادامه به انواع رابیتس ها می‌پردازیم.

منظور از ستون رابیتس چیست؟

در محور طولی تعداد ستون‌ها معمولاً در حدود ۹ و یا ۱۱ و یا ۱۳ است.

همه این‌ها دارای وزن‌های سبک و نیمه سنگین و سنگین هستند و در برخی از آن‌ها فوق سنگین هم به بازار عرضه شده است.در برخی از کشورها توانسته‌اند تا ۱۷ ستون هم استفاده کنند اما در ایران این تعداد فقط ۱۳ است. کیفیت رابیتس ۱۳ ، بالاتر از رابیتس های ۹ و ۱۱ است، به همان میزان هم قیمت بالاتری دارند. در ضمن ملات کمتری نسبت به رابیتس ۹ و رابیتس ۱۱ نیاز دارند. درحالی‌که می‌توان گفت رابیتس های ۹ و ۱۱، ملات زیادی لازم دارند و کیفیت کمتری نسبت به مدل ۱۳ دارند،اما ارزان تر هستند. صاحبان کسب و کارها باید تصمیم بگیرند که از کدام یک از این دسته ‌ها می خواهند استفاده کنند.

نمای ساختمان و حجم استفاده از این محصول هم می تواند در انتخاب ، کمک کند.

رابیتس

رابیتس سقف

رابیتس کاری نمای ساختمان

کارشناسان توصیه می‌کنند که اگر مصرف‌کنندگان می‌خواهند از رابیتس برای نما استفاده کنند، رابیتس ۱۳ ستون سنگین برایشان بهتر است.

البته واضح است که رابیتس ۱۳ستون سنگین به هیچ عنوان برای سقف‌های کاذب مناسب نبوده و اصلاً مضر هم هست. چرا که وزن بیشتری نسبت به مدل های ۹ و ۱۱ دارد و از لحاظ ایمنی هم توصیه نمی شود. اینکه کارشناسان استفاده از رابیتس ۱۳ سنگین را برای نما در ساختمان پیشنهاد می‌کنند، به این دلیل است که باید وزن سنگ را تحمل کند . مدل های ۹ و ۱۱ نمی توانند وزن زیادی را متحمل شوند.

از کاربردهای بسیار مهم رابیتس آنست که می‌تواند به عنوان یک عایق برای جلوگیری از خوردگی هم استفاده شود.

رابیتس به عنوان عایق خوردگی

هر چه میزان ضخامت ورق گالوانیزه برای رابیتس بالا باشد، مقاومت آن هم بالا است.

کلاً می‌توان گفت ورق گالوانیزه در برابر خوردگی مقاومت قابل قبولی را از خود نشان می‌دهد. به این معنا که در برابر رطوبت و شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم است. دلیل استفاده از ورق گالوانیزه گرم و استفاده از آن در رابیتس هم همین موضوع است. وقتی که از رابیتس در نمای ساختمان‌ها و برج‌ها استفاده می‌شود، باید در شرایط آب و هوایی مختلف قرار گیرد و در معرض رطوبت و دیگر موارد هم باشد. پس میتوان در پاسخ به سوال رابیتس چیست بیان کرد که محصولی ضدخوردگی است.

توصیه کارشناسان آنست که برای نما (بسته به شرایط ساختمان و وزنی که باید تحمل کند) از رابیتس استفاده شود.

معایب رابیتس چیست ؟

مثلاً یک از معایب مهم آن که باعث بالا رفتن هزینه نصب و اجرای آن هم می‌شود، مصرف گچ بالا است.

به هر حال نیاز به استفاده از گچ برای نصب انکارناپذیر است و مخصوصا شرایط آب و هوایی مزید بر علت هم می‌شود. وزن آن هم نسبتاً زیاد است. سقف کاذب شاید در حال حاضر پرکاربردترین حوزه برای این توری باشد. این سقف‌ها دارای میل‌گردها و نبشی‌های مختلف و رویه‌ای هستند که به همراه گچ و توری‌های گالوانیزه به هم متصل شده است. همچنین برای هر نوع حجم سیمانی و فضاهای خارجی ساختمان‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کل می توان گفت این محصول هم به خاطر زیبایی و هم به خاطر کاربردهای مقرون به صرفه، یک محصول ایده ال شمرده می‌شود.

امیدواریم مطالعه این مطلب، پرسش شما درباره اینکه رابیتس چیست را پاسخ داده باشد.

مزایای رابیتس چیست ؟

دلایل زیادی را می‌توان برشمرد که باعث استفاده گسترده از این محصول توسط صاحبان کسب و کارها شده است.

اما از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به سرعت مناسب و سریع در اجرا دانست. مصالح این محصول، هم خوشبختانه در دسترس است و نیاز به مواد وارداتی نیست. طرح پذیری بالای آن هم باعث شده تا بتوانند در اشکال مختلف، آن را راهی بازار کنند. اما معایبی هم برای این محصول می‌توان بر شمرد.